M P$ Oo& DROMEN SN DOLLARS INDEPENDENT Ook hier verkrijgbaar: Bekende geluiden 3 Independent. Onafhankelijk. Voor sommige lezers is dit "zo maar een woord". Wie beseft hoe er alle eeuwen door gestreden is voor onafhankelijkheid; hoe een groot aan tal gekoloniseerde volken eerst na de laatste wereldoorlog onafhankelijkheid gekregen heeft, krijgt enig idee van de grote waarde van "Onafhankelijkheid". Geen baas meer boven je te hebbenniet gebruikt te worden voor andermans doeleindenniet afgescheept worden met de restjes; niet dociel te accep teren alles wat door anderen voorgeschreven wordt. Nochtans: onafhankelijkheid, d.w.z. zelf beschikkingsrecht bezitten, is alleen weg gelegd voor hen die ook voor zelfBE- STAANsrecht kunnen zorgen. Je moet hele maal je eigen peultjes kunnen doppen. Voor een Staat betekent dat een goede balans hebben tussen productie en consumptie, tus sen im- en export, tussen politieke en religieuze volksgedachten. Wie meer ver bruikt dan produceert, raakt failliet. Wie alles heeft, maar verscheurd wordt door burgertwisten, gaat ten onder. TONG-TONG is het eerste onafhankelijke Indische blad in onze geschiedenis. In Indië lazen we mee met andermans kranten. "Onze Stem" was een orgaan van het IEV (had geen eigen bestaansrecht; werd uit de IEV-pot betaald). Maar in Indië waren wij allemaal ook loontrekkers. Er waren zeer weinig Indische zelfstandigen en kleine on dernemers. Indië was een echte kolonie. Men heeft de Indo vaak verweten dat hij te indolent was om zelf wat te beginnen, maar men vergeet daarbij dat wij een Europese status moesten voeren (duur) en op de vrije markt moesten concurreren tegen Chinezen, Arabieren, Maleiers die veel lager konden starten. Ook zijn wij maar een heel jong volkje, nog zonder tradities. Die zijn we nu aan het maken. Althans in Tong-Tong-kring. In Holland zijn we al een heel eind op weg. Hier staan we nog maar aan het begin. Het zal niet meevallen om een duur blad te kunnen uitgeven en alle zaken erachter langzaam op te bouwen. We beginnen immers zonder enig begin kapitaal of voorschot. Toch zullen we er komen als we ons niet laten verscheuren door twisten. Lezers, twist niet met mensen die niets van Tong-Tong willen weten, die Indië vergeten willen, de Indonesiërs (en/of) Nederlanders haten, die "Yank" willen zijn. Laten we doodgewoon onszelf blijven en een solide vriendenkring opbouwen, desnoods klein, maar eendrachtig. We zullen het vér brengen T. R. Vrijwillig(st)ers gevraagd om 20 October te helpen met: kaartver koop-en controle, versieren, buffet, stands. Wie wil en kan, bel op: Roy Steevensz 692-9632, 5430 Pioneer Blvd. of Lilian Ducelle 693-4443, 333 So. Newlin Ave., Whittier. Boeken Tjies Vincent Mahieu$2.50 Tjoek Vincent Mahieu$2.50 Piekerans v.e. straatslijper dl.I$1 Piekerans v.e. straatslijper dl.II$1.50 Njai Dasima Manusama$1 (incl. portokosten) Tong-Tong vlaggetjes voor auto of fiets.35 tafelvlaggetje (met standaard).50 The American Tong-Tong 5430 Pioneer Blvd., Whittier, Cal. Op een avond werd ik opgebeld door een of andere zaak voor radio's, pick-ups etc. De saleslady stelde me een paar vragen, zo van "Wat is het meest gelezen boek in de wereld, wat is Uw lievelingskleur en houdt U van muziek Ik beantwoordde de vragen en toen hingen we weer op. Na een kwartier weer een tele foontje en dezelfde stem, maar deze keer heel enthousiast, zei: "Onze keus is op U gevallen, gefeliciteerd! We komen U een complete stereophone-set brengen. Kunnen we die vanavond komen installeren?" Nou, dacht ik, dat is niet mis, voor zo'n paar onnozele vragen een set cadeau. "Oké," zei ik," kom dan om 8 uur. But by the way, do I have to buy it?" "Of course not, all you have to do is, show it to all your friends and neighbors!" Het hele verhaal werd natuurlijk in kleuren aan mijn man verteld. Die zei direct ontnuchterend: "Weer zo'n reclamestunt! Zoiets krijg je nooit voor niks. Op deze manier dringen ze zich gewoon aan je op!" "Ach welnee," gaf ik terug," de saleslady zei niets over reclame en ik hoef ook niets te kopen, we moeten er alleen een beetje propaganda over maken bij onze vrienden." En ja hoor, 's avonds kwamen ze dan, met een pracht stereo! "What's the score?" vroeg mijn man direct. "Just a demonstration," verzekerde de salesman. "Zie je wel," zei mijn man," daar heb je het al. Nu gaan ze je overhalen!" De salesman maakte een royaal gebaar naar het toestel en vroeg of mijn man het niet wilde hebben. "Wat bedoel je met graag hebben" vroeg manlief achterdochtig. "Laten we niet over de kosten praten," vond de verkoper, "luistert U alleen naar het geluid en bekijkt U het ding eens goed!" Ik kwam direct met mijn lievelingsplaat aanzetten. "Het is prachtig en mooi, maar zoiets is nog luxe voor ons, we can't afford it, $850.- is really too much for us. Verlies Uw tijd niet aan ons, want we kunnen hem toch niet kopen." "Nonsens" vond de verkoper," wie praat er nu van kopen? Ik zal jullie alles uitleg gen," en meteen plofte hij amicaal tussen ons in, haast op mijn schoot. Neen, het toestel hoefde ons niets te kosten. Als we maar alle namen van onze kennissen opgaven. Elke naam was $50. waard. "Als ik iedere maand een stereophone aan hun kwijtraak, wint U $50.verkoop ik niets, dan betaalt U mij $36.But don't worry about that, want ik garandeer U, dat ze zullen kopen bij het zien van het toestel alleen!" "Zo garandeert U dat," zei mijn man," zet U dat dan zwart op wit, en ook dat U die $36.voor ons betaalt, want wij kunnen dat niet!" De salesman was even sprakeloos over zoveel onbegrip. Ik legde hem uit dat we emigranten waren, onze kennissen ook, en dat we heus niets konden hopen, ook al wilden we graag. Na een uur gaf de man het op en uiteindelijk, moe van ons koppig "no" en zelf bijna stemloos geworden, ruimde hij met zijn maat de boel op. Onvriendelijk en zonder groeten ver dwenen ze met mijn droom, maar zonder dollars. JOYCE COHEN Dit is zomaar een voorbeeld van de vele sales-praktijken waar we in Amerika mee te maken hebeen. Geen haar erger of minder dan de verkoop-methodes die we in Holland kennen van de dekens-, damesbladen-, on dergoed-, en textielverkopers en verkoopsters. Het gebeurt hier alleen een beetje anders en overrompelender en dan hebben we eerder kans "er in te lopen". Gewoon direct zeggen "Sorry, I'm not interesteddan gebeurt er niets. Als U tenminste zelf een beetje standvastig bent. Als ik denk aan de spulletjes die ik practisch cadeauheb gekregen van de verkopers! L. D. Het speelde zich af op het voetbalterrein in Rochester en alles was Amerikaans op de voetbalkousen en het publiek na. Want dit was "soccer" en geen "football or baseball" game. Op de bench zit gemengd publiek en de spelers schijnen alleen voor hun lol te spelen. Wordt er opeens en stomme zet gemaakt door een van de lui (onze jongens tegen de Grieken) en dan hoor je vanaf de tribune: "STUPID! WATTEKLORIS!", en dan nog een heerlijk: "TOLLOLÜ" erachteran. It wasn't Greek to the Greek! P.S. We wonnen de game. LYDIA V. MINOS. 5 dollar te duur? Mail elke habis boean een dollarbriefje naar de American Tong-Tong als men een jaar of halfjaar abonnement niet kan opbrengen. U voelt het niet en het bouwt geweldig op.Met 2000 abonnees (van de 30.000 Indisch gasten in Amerika) maken wij een krach tig fonds! Maar djangan liepa: iedere habis boe- lan een dollarbriefje!

American Tong Tong | 1962 | | pagina 3