Wht ilmcrtcan ,e jaarganc n° 18 15 MEI 1963 B R I D GE BETWEEN EAST AND WEST De Noodzaak van een Soos INDISCH MADURODAM 1 QftRINC ONISV "Dit weekend kan ik niet, want dan ben ik op bezoek bij mijn broer. Het volgende ook niet, want dan geeft mijn beste vriend een huisfuifje. Daarop volgende week ook niet, want dan móet ik heus een lang uitgestelde contra-visite brengen en mag ik eindelijk ook eens een week-endje voor mezelf hebben?" zijn ook bijzonder grote en kapitaal krach tige maatschappijen ontstaan, in gesprekken tussen serieuze mensen. Met de voorbereiding van deze Soos is inmiddels een aanvang gemaakt. Een kleine groep van Tong-Tong-lezers heeft de koppen bij mekaar gestoken en durft de risico aan van een eventuele langzame aanlooptijd voor succes. Op de eerste Soosbijeenkomst waarop alle Tong-Tong-lezers met hun introducecs welkom zijn) zal een bestuur worden verkozen, dat een Soos-Statuut ont werpen zal. Er zullen natuurlijk weer (tot op zekere hoogte redelijke) bezwaren zijn als "Waar om zo ver?" (waarop men bedenken moet: als het bij U is, is het weer voor anderen ver en veel kennissen van U wonen toch óók ver?) en "Waarom geen andere dagen?" De omstandigheden zijn beperkt en wij moeten weten te geven en te nemen. Dat is ook de ware spirit voor verenigings leven. Dit is in Indische kringen een veel ge hoorde argumentie als er afspraken gemaakt moeten worden. Vaak is een licht geprik kelde toon waar te nemen en iets van wan hoop: verplichtingen aan familie en kennis sen groeien vaak uit tot een soort dwang, die alle vrijheid belemmert. Men komt er ook erg moeilijk uit, want men is hartelijk van nature. Aan de andere kant beseft men toch ook wel dat dit "een dure mop" wordt, want óf je hebt Veel gasten óf je moet er zelf op uit en brengt "oleh-oleh" me, enz. Maar hoe komt men eruit? Het antwoord is: De Soos. Een gezellige plaats van samenkomst, b.v. tweemaal in de maand, waar diverse familie en kennissenkringen hun "vaste stamtafel" hebben (net zoals op Indische fuifjes gebeurt en 'n oude en goede gewoonte was in Indië), waar de jongeren dansen kunnen en de al lerjongsten in de speeltuin ravotten. Er kan naar vrije verkiezing gebridged, gepingpongd of gedanst worden. Er is een leuk en gevar ieerd Indisch buffet. Er is nergens enige dwang, maar gelegenheid te over tot nieuwe en vruchtbare organisatie. En daar gaat het nu om. In correspondenties en tal van gesprekken met lezers van Tong-Tong is mij gebleken dat er toch veel serieuze mensen zijn van bredere allure, die het werkelijk zonde vin den om hun vrije tijd uitsluitend te besteden aan familiebezoek of fuifjes. Men heeft ta lenten als schilder, fotograf, handelaar (en men wil kongsie-vorming), restauratie (veel dames zouden uitstekend kunnen leveren voor buffet), sport, in het algemeen ge- meenschapswerk. Er zijn er onder ons die werkelijk in de wieg gelegdzijn voor hogere maatschappelijke functies (waar de een voudiger mensen veel nut van kunnen heb ben). Zij horen hun kans te hebben van ontplooiing en wij horen hen die kans te geven opdat wijzelf mee profiteren van hun talenten. Voor zover van geen van beide mogelijkheden sprake is: onze kinderen groeien op en het is goed ze al vroeg op te leiden in organisaorisch verband, opdat ze goede en nuttige burgers worden in de nieuwe staat. Het woord "Soos" heeft voor veel In- dischgasten een onaangename en verkeerde bijsmaak. Velen denken dat het een plaats was voor "Blanda mabok." Dit is zeer be perkt gezien. Er mogen dan "mabokke blanda's" geweest zijn, aan menige stamtafel Komt het goede soort Indischgasten bij een, dan kan er veel bereikt worden in korte tijd. Dat leert ons de "Indische Club Aruba," die na een ruim éénjarig bestaan nu al de bouw van een eigen clubhuis kan voorbereiden! Pet af. Als alle andere volks groepen ter wereld zelf wat kunnen opzetten, kunnen wij het ook. Laat dat zien. En poekoel teroes! Intussen is het niet bij woorden en plan nen alleen gebleven. Een aantal "Soos- voorstanders" is ten huize van "Paatje" van Ligten bijeengekomen voor "Paatje" "doorstoot." Aanwezig waren o.m. Hel- muth van Ligten en Paul van Ligen jr en echtgenote, Frans en Zus Elliott, Anton Catoire, Renée Creutzberg, Rita Sehenk- huizen, Mona en Eric Klinkert, Oscar Vodegel, Lilian Ducelle en Tjalie Robin son. Keuze van clubhuis: Jefferson Recreation Center, 1501 East Villa Pasadena Eerste Soosdag: Zondag 2 Juni a.s. Van 12.00 u. 's morgens tot 6 u.n.m. Het bestuur van onze Soos moet nog ge kozen worden, de kosten van het lidmaat schap (lezers van Tong-Tong) en het in- troduceeschap (hunne kennissen) zijn nog niet vastgesteld, maar zullen practisch zeker De plannen van de landelijke culturele en sociale vereniging "Tempo Doeloe" een Indisch Madurodam op te richten, dat "Gordel van Smaragd" gaat heten, nemen vastere vormen aan. De beschikking kan worden verkregen over een tachtig hectare groot heuvelachtig terrein in de gemeente Nijmegen, bij het Africa-museum en de Heilig-Land-Stichting. De plannen-kosten vier tot vijf miljoen gulden-kunnen in vijf jaren worden verwezenlijkt. De bond van oud-strijders van de Zeven December-divisie heeft verzocht een miniatuur van het ereveld "Menting Poeloe" in Djakarta te mogen aanleggen. Een oliemaatschappij heeft aangeboden de aanleg van miniatuur-olie velden voor haar rekening te nemen. Ook Ambon zal worden vertegenwoordigd. Het bestuur van "Tempo Doeloe" heeft het voornemen een prijsvraag uit te schrijven voor het ontwerp van een bouwplan, waar voor als trofee in het uitzicht wordt gesteld en "Zilveren Boroboeder." (Haagsche Cour ant) niet meer hoeven te bedragen dan 1 p.p en 1,50 per gezin. Aan het Recreation Center zijn ruime lawns, sportterreinen en speeltuinen voor de jeugd verbonden, zodat het gehele gezin ontspanning heeft. Twee zalen zijn beschik baar voor de ouderen: een danszaal (voor muziek wordt gezorgd) en één zaal waar men kan bridgen, besprekingen houden en misschien meteen al een expositie van schil derwerk te bezichtigen zal zijn. Het buffet levert "Indische kost," waarbij aan belang stellenden gelegenheid wordt geboden eigen specialiteiten te koop aan te bieden. Infor maties hierover bij Roy Steevensz, tel. 693-5659. Voor algemene suggesties en aan bieding van goed diensten kan men schrijven naar of opbellen alle bovengenoemde per sonen. Men kan komen in de Soos op elk tijdstip tussen 12 en 6. Familie- of kennissengroepen kunnen een "stamtafel" organiseren, en van daaruit natuurlijk elk ander gewenst contact aanknopen. Op de eerste Soosdag zal na tuurlijk een vergadering worden gehouden, van omstreeks een uur om het bestuur te kiezen en een voorlopig reglement van orde vast te stellen, alsmede allerlei suggesties en plannen gezamenlijk uit te werken. Wij roepen alle lezers op om op deze openingsdag aanwezig te zijn en zoveel mogelijk "kenalans" mee te tronen. Alsmede om bereid te zijn die eerste dag als bijdrage in de algemene kosten een simpele dollar per gezin te offeren. Nadere berichten voor zover mogelijk zullen U tijdig bereiken. En poe koel teroes alweer! TJALIE ROBINSON

American Tong Tong | 1963 | | pagina 1