wat zal ik O Lezem .J ihnericari INDISCHE CULTUUR 2 Zo langzamerhand krijg ik- vanwege de ingezonden vragen- "hoogte" van de honger naar leesbare boeken. De onderwerpen zijn uiteraard zeer uiteenlopend. Ik trachtte van den beginne af, die boeken te be schrijven, en aan te bevelen, die van belang zijn voor onze "co-fellows". Na een korte "kat-uit- de boom-kijk-" periode stellen boekenliefhebbers ook hun vragen over boeken, die zij zelf als "hobby" lezen en aldus doorgaande bestrijk ik een heel groot gebied. Ik wil nog even de werkzaamheden aanhalen van een Reference Librarian, die zijn: "how to work with people, who want books, who read books and who need books" ƒ-ƒ. Leembruggen, 1718 So. New Ave., San Gabriel, Cal. Uw bestelde boeken liggen klaar voor verzending: Theory of Plates Shells1959 door Timoshenko/ Woinowsky$15.00 Formulas for Strength and Strains door R. Roark1954 $8.75 Ch. (B.) Noordhoorn— 3907 Prospect Ave., Culver City. Uw boek "Napoleon" door Stefan Zweig volgt spoedig. Gaarne Uw zoons adres in West Berlijn, voor een bestelling van een Duits "Lehrbuch der Pharmacognosy door Dr. R. Jaretzky jan Maud Ijzerman, in Fal.biook Geen berichten over jullie? Is er belang- stlling \oor: Rudolf Steiner, Ou:pensky, Puharich (Beyond Telepathy), Fabre d'olivet? Vanwege het feit dat ik vier dochters heb en maar een zoon behandel ik deze keer boeken over meisjes en jonge vrouwen. Een verbazend aardig boek voor onze meisjes, die net hun high schooF of "Col lege" doorlopen hebben en de eerste treden op de maatschappelijke ladder wensen te zetten, waarbij ze stap voor stap een goed betaald baantje zullen krijgen naast één, welke hen volkomen genoegdoening zal geven, dus via een goede "counseling". Men leze: Career Opportunities for Women in business, door Alice Gore King 1963, prijs is minder dan $5.00. Dit boek behandelt niet alleen clerical/secretar ial jobs, maar ook "non-professional within the professions", clus als assistente in verschillende beroepen. Voorts over "fash ion retailing", "bookkeeping account ing, freelance" en "interior decorating," als U artistiek bent aangelegd Houdt U van praten, niet roddelen, begin dan een "personnel-placement- recruiting- bureau", of start met "public relations". Dit bock heeft in ruim 200 bladzijden alle soorten werk "belicht" en is het lezen en navolgen overwaard. Iets dergelijks, maar dan in groter ver band is: "The Mademoiselle Career Girl's Guide to New York 1962. Uw meisje gaat dan alleen naar een grote stad de ouders vinden dat verschrikkelijk, natuurlijk, maar hier is een oplossing, lees dit boek, hierin wordt beschreven, geadbiseerd hoe te handelen: to get a job in New York, of elke grote stad. De eerste hoofdstukken behandelen dan: Job campaign. Employment agencies, re- Velen zeggen geen lid van Tong-Tong te willen worden omdat dat blad een cultuur verdedigt die niet eens bestaat: een Indische cultuur. Wat moet ik daartegen zeggen? C. Mensen die dat zeggen weten niet eens wat cultuur is. Want wie weet wat Cultuur in houdt, discussieert niet met ons en is abon nee. Vide het overgrote percentage intel lectuelen en de vele universiteiten in onze kring. Cultuur is een veel te ingewikkeld en moeilijk ding, om over te praten. Daag deze mensen uit om twintig namen in de Neder landse cultuur te noemen. Kunnen ze niet. Na Rembrandt en Vondel hakkelen ze al. Weet elke lagere scholier in Holland ook. Maar Vondel citeren en de techniek van Rembrandt's schilderkunst begrijpen, wat cultuur besef is, dat hebben deze cultuur schermers niet. Let maar op. Nu "hangen" wij tussen twee culturen, ook al "erg moeilijk" voor vele twijfelaars, die dan maar haastig "overstappen" naar wat ze ook niet kennen. Wat nu te zeggen van Belgen (Nederlandse en Franse cultuur), Zwitsers (Franse, Duitse en Italiaanse cul tuur) en de veel ingewikkelder mengculturen van b.v. Surinamers, Brazilianen, Mexican en? Dit is een academisch twistpunt, waar niet iedereen over kan meepraten. Zelfs Amerikanen hebben (nog) geen eigen dui- sumé, interview and take the plunge, daarnahousing, waar wilt U wonen- East Side, West Side, where you live and with whom, finding roommates, voorts: apartment hunting, what every tenant should know, painting, decorating, buying furniture, vervolgens: finding friends, taking classes, religion, groups, clubs, en ten slotte: transportation, budgeting, insurance, security, legal medicinal aid, guidance, etc. Voorwaar een boek dat wij zelf in onze jonge jaren zouden willen, hebben net geschikt om zonder kleerscheuren door de eerste "crucial" jaren heen te komen. Even een persoonlijke noot: mijn oudste dochter, Madeleine, heeft bovenstaande prestatie geleverd, alleen van San Diego naar San Francisco met de auto vertrokken, zelf een boarding house gezochten gevon den, plus werk, plus een cursus voor graded nurses (Psychiatry) gevolgd en een license gekregen En is nu werkzaam als assisten- head-Nurse in een van de -grote hospitalen in Berkeley. Dit boekje is dus van zeer veel belang om wegwijs te raken. Ten slotte cm bij de dames te blijven: U kent de artikelen reeks in de dagbladen over HELOISE' Housekeeping Hints. Het boek verschijnt spoedig op de markt en het kost slechts $4.00, \J hoeft dan geen kran tenknipsels hierover te verzamelen. Waarde lezers en lezeressen, alle vragen over literatuur gaarne schriftelijk en een gezegelde enveloppe erbij insluiten. Enjoy reading, folks. Jan B. van Steenbergen postbox 17201 San Diego, Calif., 92117 FATHER AND SON Father to son: "When Abraham Lincoln was your age, he was out splitting rails!" Son: "That's right. And when he was your age, he was president of the United States!" "PUKUL TERUS" "Boy! If you eat the rest of that pie, you'll burst!" "Okay, pass the pie and get out of the way." delijk gedefineerde, maar wel positief be staande cultuur. Cultuur is een kwestie van persooonlijk- heid. Wie die niet heeft of voelt kan zich ook niet wegmoffelen onder een Hollandse of Amerikaanse gedaantefl Hij blijft voos en wordt gauw doorzien. Echter zal elke man, die rustig constateert: "I am from Dutch origin, born in Indonesia, and I carry the elements of both civilizations" in ALLE INTELLIGENTE KRINGEN een eerlijke en positieve indruk maken. Nu zijn van de 100 Indo's 80 "geboren onderduikers": onder andermans nationali teit of cultuur zonder ooit dat burgerschap of die cultuur goed te onderzoken, te be studeren en te beleven. Geef mij dan duiz endmaal liever de man die durft te zijn wat hij is, zonder valse vlaggetjes. En wat mij betreft: de man die U op aanmatigende toon vraagt wat Indische cultuur is, hij is een lege opschepperen zijn lege boeken kast bewijst het. T.R. BUREAU SCHADECLAIMS INDONESIË Sluitingsdatum Indiening Schadeclaims De gelegenheid om bij Bureau Schade claim Indonesië, Hooftskade 1 te 's- Gravenhage (tel. 185240), de schaden te deen registreren, veroorzaakt door de op 3 December 1957 en daarna door de Repub liek Indonesië genomen maatregelen tegen Nederlandse eigendommen en belangen, zal op 31 December 1963 gesloten worden. Bij over deze aangelegenheid eventueel te openen besprekingen met de Republiek In donesië zal met na die datum ingediende claims geen rekening kunnen worden gehouden. Regentijd Boekentijd! TjiesVincent Mahieu 2.50 Tjoekidem 2.50 De Schoonste Triomf v.e. Indo Detective door Ucee 1.00 Njai DasitnaManusama 1.00 (beide boeken tezamen 1.50 Piekerans Straatslijper II1.00 De Tijger in het Volksgeloof deor J. C. Hazewinkel 1.75 (binnenkort leverbaar) Tanah Air Kita (Eng.) 8.75 P. O. BOX 137, WHITTIER-C. The Only Independent Dutch-Indonesian Magazine in America 2e Jaargang No. 5 Verschijnt: de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 L£X£££irie f ABONN MEvlT f/?EDACT/_ Lilian Ducelle Roy J. Steevensz Tjalie Robinson Marijke Steevensz telf. 699-6837 telf. 693-5659 P. O. Box 137, Whittier, Cal., 90608

American Tong Tong | 1963 | | pagina 2