de bedoeling fondsen te ver zamelen voor hulpbetoon nog door een Hollands afgevaar digde gezegd: "We voelen er niets voor geld uit te geven voor Indonesiërs." Van sommige Indo's weten wij dat ze er niets voor voe len een fonds te spekken waarvan "toch weer alleen Hollanders geholpen zullen worden". Enz. enz. Met andere woorden: de huidige toestand van "niet over verschillen praten" brengt geen toenadering en scheept ons op met hypocrit ische machteloosheid. Om nu eens directer contact te maken: wie heeft over dit onderwerp een andere en nut tige mening? Klim in de pen! - Tjalie Robinson IS ALAN SHEPARD NIET GOED WIJS "Astronaut wordt bankier", zo berichtten dezer dagen de bladen. Alan Shepard heeft met nog enkele astronauten een aantal aandelen gekocht van een Bank in Texas en wordt binnenkort bankier. Onlangs zag ik in een win kel een krantenknipsel op de toonbank geplakt. Ik las: "I am a nut" (ik ben niet goed snik)want, ging het artikel verder: Ik houd van een vrije samenleving; ik houd van per soonlijke vrijheid; ik ben graag eigen baas; ik durf m'n eigen fouten en eigen risico's aan; ik werk er graag aan mee dat andere mensen ook zo zijn, enz. enz. en het eindigde met het Handvest van Vrijheid van de United States en de trotse verklaring: "I am an American" Deze stukjes kunnen ons veel leren of - als wij er niets in vinden - onze kin deren zeker, die "meer-Ameri- kaan-zullen-zijn-dan-wij Zij karakteriseren namel ijk een typische Amerikaans^| karakter-eigenschap: zelf- standig willen zijn, en een typische sterk ontwikkelde eigenschap van de Amerikaan se maatschappij: free enter prise Indisch beschouwd is Alan Shepard inderdaad niet goed wijs. Hij is hoofdofficier en heeft straks een modder vet pensioen. Voor zijn vlucht in de ruimte heeft hij een flinke bom dui ten "gevaars-risico" verdiend. Hij kan dus met pensioen plus premie straks betoel-betoel gojang kaki. Moet je zien, gaat die vent nog harder wer ken Q Wie Amerikaanse literatuur leest (dus niet alleen die sex en crime dingen) merkt dat het verlangen om zelf aan te pak ken een normaal Amerikaans Verlangen is. Wie alleen niet genoeg opschiet, maakt kong sies In Amerika is verbazingwek kend veel gegroeid uit het initiatief en doorzettingsver mogen van "kleine boengs". Wat

American Tong Tong | 1963 | | pagina 4