"Playtex living bra," vult de jongste aan. En zo noemen ze voortaan grilled cheese: playtex living cheese. Bij elke film over Nw. Guinea krijg ik het schuldige gevoel dat ik er niets van snap. Niet begrijp waarom er zolang zoveel herrie om is gemaakt. Documentaires begin nen altijd met opnames van «deloze velden broccoli en plof„..sta je tot aan je knieen in de modder tussen de Papoea's. Papoea's die de dag doorbrengen met steentjes slijpen en het uitvoeren van voor blanken onbegrijpelijke- rites. Je krijgt uitgebreide beelden over hun cultuur, de kamera dringt schaamteloos binnen in de wijze van hun le ven, die volgens zeggen zwaar ten achter is. But what's wrong with life one million B.C.? Wat weten wij tenslotte van de zogenaamd werkelijke beschaving in Hollandia waar blanken kleren aanhebben, bierdrinken en naar de kerk iMpan? Van de week zag ik de laatste en ik geloof wel bes te film die er over Nw. Gui nea gemaakt is: "The Sky Above, The Mud Below." En als second feature: "Mondo Cane", de Italiaanse film die onze 20ste eeuw-beschaving in haar hemd zet. Wat een knap gekozen combinatie, want al les wat het stenen tijdperk van de Papoea's en ons atoom- perk scheidde, was de inter mission met hamburger en coke. Een filmavond die een door lopend epos werd van barbaars heid, schaamteloosheid, en hy sterie, Alleen: de onbeschaafd heid van deze eeuw is geraf fineerder, hypocritischer wreder. En iedere k,eer als ik nu het trieste Mondo Cane- melodietje over de radio hoor, denk ik: arme Papoea's hoe lang blijft jullie het aan schouwen van onze leerzame documentaires bespaard? Hoe lang nog laten ze jullie rus tig koppensnellen en steen tjes slijpen voor ze jullie bijeenroepen voor de verto ning van "The Sky Above, The wall-to-wall carpet below?" - Lilian Ducelle SQUASH Wintertijd dus squashtijd. "Wie eet er nu squash?" kreeg ik tot antwoord toen ik, ik weet niet hoe lang geleden, om recepten vroeg met squash. Een heleboel mensen welanders zouden de stores ze niet zo veel inkopen. Er zijn 6, 7 soorten squash, de vruchten (groenten) zijn een plaatje waard wat vorm en kleur be treft. Daarom worden ze ook wel

American Tong Tong | 1963 | | pagina 7