wat zal ik 9 Ezem OVER STOKPAARDJES EN OUWE ZEUREN PTA's niet! Men is zo gauw "niet eens*'! En men voelt er niets voor om "boedjang te spelen voor anderen", enz. enz. Okay, houd Uw mening en word "niemand's boedjang"' maar aanvaard de gevolgen ervan zonder huilen. "Amerikaan zijn" eist daden, geen parmantige woorden. Het is gek", schreef een lezer, maar ik hoor buiten Tong-Tong zoveel meningen over ons geboorteland en onze groep, maar ik lees er nooit wat van in Tong-Tong. Krijg je dan nooit wat opgestuurd?" Wij krijgen inderdaad wel eens wat op gestuurd, maar wat ons in die stukken (als mede in vele gesprekken) opvalt is, dat het inderdaad meningen zijn, veronderstellingen, niet bevestigd door onderzoek of studiebron nen. Over het algemeen is de meetbare kennis van feiten omtrent Indonesië en zijn bewo ners (inclusief wijzelf) zeer onvoldoende. Men meent dat wat men in een beperkte kring heeft meegemaakt (dus een kennissen kring in b.v. Malang of Djokja) maatgevend is voor heel Indonesië of alle Indo's. Soms slaat men de plank raak, maar meestal le lijk mis. En er is nu eenmaal niets aan te doen, maar kennis wordt verkregen door veel lezen of het onderzoeken van veel opinies (dus ook buiten de kleine privé ken nissenkring). Het verschil tussen veel Indo's en b.v. Amerikanen of Nederlanders is, dat de laat ste of veel studeren of door het lidmaats chap van grote verenigingen in staat zijn veel opinies te leren kennen. De doorsnee Indo is een thuiszitter" met een zeer be perkte algemene kennis. Zo'n "thui s-kring" is nu met bepaald een bron van veel algem ene ontwikkeling. Ze zijn allemaal aardig voor mekaar en je hoort ze vaak van mekaar zeggen. 0 die! Die praat altijd over dit en dat!' Dat wil dus zeggen, een thuis- kring is een koempoelan van stokpaard jes' zonder enige verdere ontplooiing. Er is werkelijk niets aan te doen, maar als de Indo 'met zijn jaren mee wil groe ien dus bij het ouder worden ook pienter der worden, dan zal hij ook buiten de thuis- kring moeten grazen met zijn paardje. Laten we maar doodgewoon en eerlijk denken aan onze opinie over zoveel oude Indo's die wij kennen (mannen en vrouwen) en waarover wij oordelen: '0, die ouwe zeur. Als we onze horizon niet breder maken, worden we zelf ouwe zeuren". Het is misschien treurig, maar toch waar: hamburgers, detective stories, dan savondjes en huisfuifjes zijn over twinting jaar nog net zo en brengen ons niet op een hoger plan. Na twintig jaar hebben we mis- sch ien voor tienduizend dollars versnoept, verbioscoopt en verdanst en zijn geen cent wijzer geworden. Alleen al voor onze kin deren moeten we erom denken mee te groe- In het vakblad voor de "bookmen' staat dezer dagen vermeld, dat er een rage bes- taaat in het verzamelen van allerlei soorten gegevens - every scrap of material on the assassination of John Fitzgerald Kennedy. De prijzen hiervan - on memorial issues of newspapers, magazines, etc. - gaan zelfs een flink eind de hoogte in en wat meer zegt: Collecting JFK is certain to become a major specialty.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 6