WIE WORDEN ER RIJK? Hiertegenover staat alleen een voos geble ken geschreeuw van "Indonesiërs zijn commu nisten" en "Nooit meer banden met het Oos ten!" We vragen ons af hoe intussen de Indo zelf gerijpt is. Of hij zijn eigen denkmethode kon ontwikkelen of nog steeds critiekloos met de massa meedoet. Als redelijk en ruim denk end mens kon hij ook als Amerikaan een nut tige bouwsteen bijdragen aan verbeterde betrek kingen tussen de westerse en de oosterse be schaving. Want ook de U.S. kan met beter begrip van de mogelijkheden van Azie een gezonder economie ontwikkelen. Te gemakkelijk is nog steeds de realiteit verstoordgewordendoor politiek geschreeuw, heel vaak opzettelijk overdreven om een zo groot mogelijk voor deel te krijgen bij een toekomstig accoord. Alleen achterlijke mensen "trappen hierin" en schreeuwen braaf een woordje mee ...om later beteuterd te kijken als opeens "vij- andjes vriendjes worden". Uiteraard zal het merendeel van de |ndo gemeenschap nog een hele tijd "boos" blij ven op Indonesië, terwijl intussen een kleine groep pienterder mensen al lang de goede weg zijn ingeslagen. Waar behoort U toe? Onlangs heeft de Federal Reserve een on derzoek gehouden in de U.S. onder de rijken in Amerika. De resultaten zijn zeer leerzaam. 1. Rijken kunnen worden verdeeld in rijken (verdienden jaarlijks 50.000 of meer) en zeer rijken (verdienen 100.000 en meer). 2. De kleine man begint de ladder der rij ken te beklimmen door resp. zijn geld te steken in: aandelen, real-estate beleggingen, en tenslotte in "bonds". Tenslotte wordt het niveau bereikt dat acht van de tien rijken mede eigenaar zijn van de zaak waar zij bij wer ken. 3. Alleen rijke mensen worden rijker. Armen (of gewone verdieners) blijven "arm" (eigen lijk: bezitsloos"). 4. Na een leven van werken slaagt slechts de helft der armen erin om op zijn hoogst een jaarinkomen bij elkaar te sparen. De rijken verwerven zelfs 15 x hun jaarinkomen! Wat leert de Indo hieruit? Wil de Indo in Amerika werkelijk uit zijn kleine bestaan komen, dan moet hij beginnen met aandelen te kopen en grondbezit te verwerven. Sparen helpt niet; daarvoor is de rente te klein en de waardevermindering van de dollar te groot, om nog te zwijgen van allerlei kleine en grotere rampen die periodiek het spaarbezit aantasten. Verder "verdoet" de Indo zijn geld met barang voor het huis kopen (die slijt), eten en uitgaan. Dan is alles "op" en kan hij "niets meer mis sen". Het is duidelijk dat dat argument waar deloos is. Amerikanen beginnen vaak net zo 4 klein als wij, maar dwingen zichzelf kleine be™ dragen te steken in aandelen. Zij die dat doen, worden automatisch rijk. Wie het niet doen, blijven "reddeloos" arm. Een mogelijkheid om "er uit" te komen nu is de onderneming "Indo Enterprises Inc.", waar men geld bijeen brengt, waar men met zijn neus bovenop zit en de investering waar van men begrijpt (vreemde aandelen brengen veel risico). Tong-Tong durft met even grote zekerheid te voorspellen (zoals ook inzake Indonesië voorspeld is) dat als Indo Enterprises in derdaad gaat "werken", positief succes voor alle aandeelhouders verzekerd is. Wie met een maandelijks bedrag van 10 kan investeren, heeft meer oentoeng dan die met maar 5 deelneemt maandelijks. Het maandelijkse "uitje" naar Disneyland, Las Vegas, etc. m moet er dan af. Minder biefstukken en minder fuifjes, maar na enkele jaren is tanggoeng een bezit gevormd, waarbij de schade kan wor den ingehaald en men bovendien "rijk" is. Is dat niet een vaste regelmatige opoffering waard? Schrijf aan Indo Enterprises Inc. om inlichtingen (via dit blad). En vooral: denk bij dit alles niet aan U, maar aan Uw kinde ren die U straks niet alleen bezit nalaat, maar ook een sterke "foothold" in dit nieuwe vader land als behorende tot een zelfstandige klasse. Want de tijd van zoetelijk leven met Paatje Goebernemen is voorgoed voorbij! T.R.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 4