Wht American ABRIDGE BETWEEN EAST AND WEST In dit nummer beginnen wij alweer met een andere letter en ziet Tong- Tong er alweer "goedkoper" uit. En toch zijn we ondertussen verder ge komen dan we ooit geweest zijn.Ons blad gaat nu immers niet meer "de deur uit" om gedrukt te worden. We drukken Tong-Tong nu zelf! Met een paar vrienden hebben we "botje bij botje gedaa n" en een persje gekocht, waarmee we ons op het drukkersvlak gaan begeven. Dat betekent meer inspanning en gedu rende de begintijd zeker ook wel nu en dan een minder goed uitgeval- len krantje, waarvoor wij bij voor baat Uw clementie inroepen. Maar ik geloof'dat wij geen onbil lijke critiek hoeven te verwach ten omdat wij in elk geval wat de inhoud van het blad betreft niet achteruit gaan en verder (en dat is de hoofdzaak) handelen in de wa re geest van ons Tong-Tong-streven en dat is: tracht voortdurend en zoveel mogelijk onafhankelijk te z'ijn. En iaat zoveel mogelijk onze eigen groep meeverdienen. Inze Indische groep heeft zich eigenlijk nooit veel bekommerd om de vele arbeids- en verdien-moge- lijkheden die in elke maatschap pij bestaan. Men heeft zich er b. v. nooit een voorstelling van ge maakt of men journalist of uitge ver of dru kker zou kunnen zijn. In Indië werd al het drukwerk (zelfs korfbalblaadjes en zo) au tomatisch naar de drukker gebracht en er werd betaald wat gevraagd werd. Punt. Er waren grote Neder landse drukkersbedrijven, maar oo^ veel h'eel kleine Chinese en Indo nesische drukkerijtjessoms in een bamboehuisje in de kampong. Hoe eenvoudig ook, dit waren al lemaal zelfstandige bedrijfjes, tie in een eigen levensonderhoud voorzagen, maar bovendien specia listische kennis aankweekten en opvoedden tot zelfstandig zaken man. Er was voor zover wij weten maar één Indo in Indië, die een bestaan had als drukker en het daarin heel ver gebracht heeft: de drukkerij van Nix in Bandoeng. Naar Nederland of Amerika geëmi greerd loopt de Indischman nog steeds voor zijn drukwerk automa- 2e Jaargang No 18

American Tong Tong | 1964 | | pagina 1