V. J UHhe Tbnertcan Het nieuwe gelijk De vrij plotseling herstelde be trekkingen van vriendschap en sa menwerking tussen Nederland en In donesië zit het Nederlandse volk eigenlijk helemaal niet zo lekker. Een jaar terug nog werkten Rege ring en Pers nog hard aan het bou wen van een anti-Indonesische hou ding. De Indonesische onderdruk king van de Papoea werd veroordeeld, de arme Ambonnezen moesten worden gesteund in hun verzet tegen Indo nesië, Indonesiërs waren communis ten en Soebandrio was zo mogelijk een groter vijand des volks na Soekarno. Nu opeens stromen Nederland's grootste ondernemers naar Indone sië, Soebandrio is gast bij H.M. de Koningin op Soestdijk, en niet alleen wordt over communistisch Indonesië niet meer gepraat, maar is er zelfs een Nederlandse handels missie op bezoek in Peking. "Ambon moet vrij" is opeens een pijnlijke aangelegenheid geworden, waar men maar liever de oren voor sluit, en zo is het ook met de Papoea's. De Spijtoptanten hebben het opeens niet meer slecht in Indonesië en de aanvankelijk zuinig beheerde dubbeltjes worden met millioenen tegelijk gestort in Indonesische ondernemingen. Het is allemaal nogal erg verwar rend en voor zijn "goed fatsoen" geneert men zich nu wel over de luidruchtigheid waarmee korte tijd terug nog "principes" werden ver dedigd. Ja, en met de Indo wordt het na tuurlijk ook een vervelende bedoe ning. Eerst moesten deze mensen ij verig hun Indonesische background vergeten en b.v. The American Tong- Tong kreeg hier in L.A. vaak min of meer bedekt te horen dat ons "heu len met die communisten" erg onva derlandslievend was en zo. Geen mens denkt erover om nu ook eerlijk te zeggen dat Tong-Tong 't toch altijd bij het rechte eind heeft gehad en dat b.v. onze Indo- neische sympathieën niet verdacht^) zijn of lelijk. Net zo lang natuurlijk tot het om welke reden ook plotseling weer "hommeles" wordt met Indonesië en dan begint het oude liedje weer op nieuw: alles wat Indonesisch is, is zwart en alles wat Nederlands is is rein en blank De zwakke Indo, die graag overal "goed ligt", heeft het niet gemak kelijk en is gedwongen voortdurend een hypocriet en leugenaar van zichzelf te maken. 2 Verschijnt de 15e en 30ste elke maand Samen met Tong-Tong (zeepost) Prijs: per nummer.50 per half jr5.00 per jaar $10.00 UiEtEjTie Lilian Ducelle Tjalie Robinson telf. 699-6837 Roy J. Steevensz Marijke Steevensz telf. 693-3659 O. Box 4572 Whittier, Cal., 90608

American Tong Tong | 1964 | | pagina 2