o De Jonge Manggaboom "De Drie Musketiers", "De Graaf van Monte Christo", enz. in zijn tijd bekend stond als een eerste rangs "gourmand" (fijnproever) en ook nog een Culinaire Dictionai re heeft geschreven, die nog steeds herdrukt wordt? Men hoeft zich als Indo of mengbloed hele maal niet te schamen voor het smullen van zijn eigen "kostjes" en ijlings over te schakelen op ken- tang of hamburgers om "cultureel" te zijn. Het is ons opgevallen dat zelfs vele trouwe abonnees niet voldoen de beseffen dat met. dit blad Tong- Tong (en zijn Amerikaanse "adik" The American Tong-Tong) veel neer tot stand gebracht is dan een be perkt orgaantje van een beperkte club of vereniging. In de zeven jaren van arbeid van Tong-Tong (en het vestigen van een werelcbereik!heeft de Indi sche groep: voor het eerst in zijn h eeuwen oude historie EEN EICEV STEM "emaakt. Cc rel is die eigen stem klein (ook al is de mangga boom nog heel jong), maar zij leeft en heeft (voor hen die voor- uit kijken) weer vier eeuwen voor zich, waarin gegroeid kan worden in omvang en karakter. Men legt zo gauw de maatstaven aan van andere tijdschriften, die veel dikker en veel "vetter" zijn. Maar men beseft niet dat deze bladen eens ook klein begonnen en onaanzienlijk. Men beseft verder niet dat men in Tong-Tong een ei gen leven leeft en dat men in al die andere mooie tijdschriften niet bestaat (behalve als betaler), In Tong-Tong echter kan men be staan als aparte figuur met een background van TWEE beschavingen en ideeën ontwikkelen die naar TWEE kanten vormgevend kunnen zijn en dus van DUBBELE waarde. Mis schien U (nog) niet, maar wie weet kunnen uit onze zoons en dochters markante figuren groeien, bijzon der begaafd met de pen, en beschik kend over stimulerende ideeën. Zij kunnen in dit blad een prachtige voedingsbodem vinden voor het ont- wikkelen van hun gedachten. Anders gezegd: ook de Indo-groep kan ein delijk journalistiek en schrijver schap ontwikkelen behalve "eeuwig" techniekers, ambtenaren, boekhou ders en verkopers. Sn wat de vrou wen betreft: eeuwig alleen maar huisvrouwen op typistes. Want net als met andere volken en volksgroe pen het geval is, worden ook in on ze groep kinderen geboren met ta lent om te schrijven. Meestal ging dit talent ten gronde in het een of andere beroep (ook eervol na tuurlijk maar niet "je ware"). In Tong-Tong echter kan men zijn talent trainen, want hier is een redactie die begrijpt, en een le- zersking die begrijpt. Al die an dere tijdschriften stxiren ingezon den (en nog onontwikkelde) copy te rug en na een stuk of tien pogingei scheidt Piet of An er mee uit. En een aanleg is verloren. In de komende jaren kan menig In dischman in dit blad echter een oefening krijgen (vooral de jonge ren) waarmee een goede aanleg ge vormd en geconsolideerd wordt. Blijf trouw aan dit blad: alle abonnees samen bouwen hiermee het "schoolgebouw" waar een journa- 3

American Tong Tong | 1964 | | pagina 3