HOOFLen bijgebouwen list gekweekt kan worden, die eens onze kampioen kan worden als de he le groep hetsslecht heeft. Bouwen aan Tong-Tong is'bouwen aan Uw eigen zekerheid voor de toekomst! Het standaardwerk over de histo rie der Brazilianen is door zijn schrijver Prof. Gilberto Ereyre "Casa Grande y Senzala" genoemd. Het boek is wereldberoemd en ver taald in tientallen talen. Nu be tekent "Casa Grande y Senzala" let terlijk: "Hoofd en bijgebouwen" en dat is zo'n rare titel voor een werk over de cultuur-historie van een volk, dat men het werk in an dere talen vaak een geheel andere titel gaf. In het Engels b.v. is de titel "The Masters and the Sla ves". Voor Indo-Europeanen echter, ook een mengbloedvolk als de Brazilia nen, is de oorspronkelijke titel wel begrijpelijk, want ook in In- dië leefden de Indo-Europeanen (en Europeanen in het algemeen) in een complex van hoofd- en bijgebouwen en is dit complex sinds het begin van de léde eeuw maatstafgevend geworden voor het leefpatroon en dus ook de cultuur van de tropen- Europeaan. In de oudste tijden waren het de slaven die in de bijgebouwen leef den. Na de afschaffing van de sla vernij waren het de bedienden die de bijgebouwen betrokken. Dit heel nauwe samenleven heeft goede gevolgen gehad. "Masters and Slaves" leerden elkaar beter ken nen en waarderen. De verhouding was veel menselijker dan 'b.v. die 4 in Noord-Amerika tussen Europeanen en negerslaven. Van de Indonesi sche bedienen met hun heel oude be schaving namen de Europeanen een groot aantal nuttige waarden over die geheel in het Europese leven werden vervlochten. In feite be stond de verhouding meester-slaaf niet, naar was sprake van een band van trouw en vriendschap over en weer, waaruit tenslotte een eth- r.iscbe volksgroep is kunnen ont staan met specifieke eigenschap pen. Het is dus een heel good idee v^p de Young Indo Circle (onderafde-^ ling van het Indo Community Center "De Soos" in Fasadena) om gezamen lijk een maquette te bouwen,waarin het oud-Indische huis tot in de fi nesses wordt uitgebeeld. Deze ma quette zal op. exposities en lezin gen veel meer kunnen vertellen dan duizenden woorden hoe de Indische gemeenschap en de Indische volks groep zijn kunnen ontstaan. Het zal de maquette worden van een huis omstreeks 190C. In een van de volgende nummers hopen wij er meer over te kunnen vertellen. Zojuist onuvangen: Tempo Doeloe Q De jongste geschiedenis van de Europeaan in Ned.Indië in een serie praebt-fotografieën, uit gezocht en van teksten voorzien door S. Breton de Nijs.$ 10,90 Desgewenst in 3 termijnen of lay-away "Tanah Aer Kita" in de Engelse taal. ?»?5 Nergens goed! operl

American Tong Tong | 1964 | | pagina 4