Creatief bezig zijn Eer. van de grootste gevaren van de moderne tijd is het niet meer self bezig zijn voor eigen plezier of vorming. Verreneg de meeste men sen verkon "als slaaf" en de rest van de tijd wordt gevuld met ont spanning. Zelf maakt rr.en nooit iets neer Eu moet men bij het vcordt "cre atief" niet direct denken aan de Grcte 'bonst, naar creatief kan mer; ,ook zijr in doodgewone dingen. De huisvrouw b.v.die telkens eens vat nieuws probeert in de keuken, of haar huis anders inricht, is creatief bezig (om nog te zwij gen van het bij zijr. op mode-ge bied of het zelf jurken naken!). kannen kunnen thuis bezig zijn met b.v. het zelf dingen in elkaar timmeren voor het huis, het bezig zijn met bun gereedschapskist, het aanleggen van eon aquarium, of een vollere, het voortdurend planten in de turn. Daarnaast natuurlijk de vele vormen van studie. El!: mens wordt geboren met een heel eigen patroon van talenten en mogelijkheden, verschillend van alle andere m.er.sen. Dat maakt zijn persoonlijkheid en karakter. Dat veroorzaakt zijn smaken en voorkeu ren en dat bepaalt zijn "figuur" in de samenleving, waar vele men sen alleen maar kleurloos in leven. Kleurloos: de geijkte verzetjes, de geijkte gespreksonderwerpen het geijkte meubilair, de geijkte flut-tijdschriftjes, de geijkte "dertien in een dozijn". Het kleurloze leven is oorzaak van dure verveling (want men gaat steeds maar weer uit), van dure huishouding (want men koopt maar- steeds nieuwe dingen, i.pl.v. dat men ze maakt), van mislukkende en mislukte huwelijken, van zieke lijkheid (want de "enzymen" van inspiratie en werklust ontbreken). Helaas krijgen de meeste kleur loze mensen het veel te laat door namelijk als se al op of voorbij de middelbare leeftijd zijn. En terugblikkend zien ze alleen maar een eindeloze rij gekochte en versleten dingen, van millioenen hamburgers en ijsjes, verslonden in ontelbare drive-ins, en er valt! niets aan te wijzen, waarvan men zeggen kan: dit heb IK gemaakt; deze specialiteit heb IK ontwik keld Word tijdig wakker! God schiep de menser. als "vogels van velerlei pluimage", niet als een grauwe mas sa. Ka de "ontvluchting" van Indo nesië en Europa hoopten we hier een nieuw en bijzonder leven op te bouwen. Pedenk goed dat niet Ame rika dit leven geeft, maar dat wij het zelf moeten opbouwen "inside"! Vrouwen in Amerika (2) Sinds de bevrijding hebben we geen huis meer voor onszelf gehad. Niet ir. Indonesië en niet in Hol land, want het vronen in zo'n mo dern huizenblok met de buren iede re dag over de vloer noem ik geen "eigen huis". Het wonen vind ik daarom in Amerika wel het pret tigst. Iedere ochtend als ik opsta realiseer ik me bewust dat deze vrijneid het winstpunt is voor de hele dag, hoe vervelend die verder mag verlopen. 'dat ik hier mis? Mijn familie die nog in Holland zit. Naar echt mis- 5

American Tong Tong | 1964 | | pagina 5