sen is het niet, een beetje "ke- pingin liat". We zijn volwassen en moet volwassen verlangens hebben, niet Lillian"? Wat misschien wel met echt missen te maken heeft, is de eenvoud van het leven dat we in Indië hadden. In Holland ontbrak het in alle stan den, de duizenden zorgen die je je iedere dag KOEST maken om de meest futiele dingen: sluitingsuren de kolenman, de buren, de herrie van je kinderen met andere kinderen, het maakte je allemaal onnodig moe sjagrijnig en lelijk. Het Indië na de oorlog gaf je ook ettelijke zor gen, maar toch bleven de onvergeet- lijke- momenten van zulke eenvoudi ge genietingen als: het eten op Glodo'c, de sateeboer, bioscoopje pikken in Garden Hall. Ik weet het: Amerika geeft ontzaglijk veel meer plezier er. waaj voor je geld, maar die Indische .momenten blijven eer. plaats in mijn hart innemen. Als ik zo'n tijdschrift als Goed Housekeeping doorblader dan probeer ik me eer; ideaal te vormen van "het leven in Amerika". Is het een mooi huis, een vet savingsaccountgoede opvoeding voor de kids, goede job voor Pa? Ja. Dat zijn de telkens weerkerende wensen als alles niet zo goed gaat. Kaar gaat alles ge smeerd, dan vergeet ik gewoon het ideaal. Ons huis is in nog geer; twintig jaar afbetaald, mijn man 's doodmoe als hij thuiskomt, want zonder over-uren is zijn pay-check te klein. Ik moet zelf af en toe part-timen om er te kernen. Een ideaal is een droombeeld, grijp liet te hoog voor de tijd, het be tekent alleen schulden maken. De "out van de meeste Amerikanen is, at ze geen tijd willen ver-doen iet idealen maken; ze willen het 6 ideaal meteen hebben: een huis met een heated pool, de nieuwste stereo set, steeds meer en meer. Ze lopen met een tas vol credit cards en dat vertegenwoordigt hun héle ide aal. Ik weet dat velen van ons die zelfde weg opgaan en zelfs al een eind ver zijn zich steeds dieper en dieper in de schulden te draaien. Zorgen dat we er zelfs niet voor- bezwijken, dat is een ideaal op zichzelf. Laat maar een teetje shabby vloerkleed, laat maar ge mopper var. de kidr dat ze dat nieu we jack, die nieuwe schoenen r.iel^ kunnen hebben, als we maar baas over onszelf mogen blijven en de droomidealei; niet bezit nemen van ons '■'e zijn hst Amerikaanse leven heel smooth in gegleden; ik vond vanaf de eerste dag niets vreemd. Wel sta ik iedere keer veer te ''ij ken var, de wijze aarep hier het ge mak de mens dient, iets wat ir. Hol land gewoon onbestaanbaar is. En blijven zal. Dan' is men alleen maar gelukkig als er zwaar gevorried er, gekanker 'vn worden. s lands wijs vs Lands eer, zeg ik maar. Hoewel ons in Indië en dit Amerika erg ver van elkaar liggen (geestelijk en materieel) geloof ik toch dat het gemak waarmee de Indische emigra^k het leven hiet accepteert te danflRi is aan zijn background. Het heeft iets te maken met "take it or- leave it". Je wordt r.iet geleefd, zoals in Holland. Of we veranderd zijn hier? Ge lukkig wel. Je 'runt veer in huis plunje rondlopen, je kunt zelfs met blote voeten op straat (in Cali- fornië tenminste!) en we voelen ons gezonder dan ooit. Mijn zoen tje is zijn asthma kwijt, ik de

American Tong Tong | 1964 | | pagina 6