Amerikaan lijken en Amerikaan zijn hebben gestaan tijdens haar door tastend optreden in het vinden van haar geluk. Lang leve het jonge paart 1 Rudy Moll Holl-Ind. meisje 32 jr.R.K. zoekt ser.corr.m.Holl. of Ind.man. L. 35 - jr. Br. m.foto o.Nr.6096 Bridge port, Mainstr.Conn. Zelden of nooit dringt het tot de Indische immigranten door: dit ge weldige Amerika met al zijn ont zaglijke ondernemingen werd eens Ongebouwd door net zulke immigran ten als wij. Wie foto's ziet van Amerika van honderd jaar terug, vindt vaak net zulke huizen, straten en wijken als in het oude Indië. Maar in dit Amerika leefde een andere geest: de geest van vooruitgang, van on dernemingslust, van onbevreesdheid en van enorme samenwerking. Geen idee was te wild geen uitvinding te gek of er waren altijd mensen te vinden die er wat in zagen en die met vele kleine dollarshares het kapitaal maakten, waardoor dro men werkelijkheid werden gemaakt. Zo veroverden de typmachine de naaimachine, de telefoon, de auto, de vliegmachine de maatschappij. O kwamen achter de zwervers en trappers de mining corporations, de staal-industrieën, de oliemaat schappijen. Uit particulier kapi taal kwamen de spoorwegmaatschap pijen tot stand die de oceanen met elkander verbonden. Zelfs de al lerkleinste zaken brachten bij goe de financiering en goede organisa tie duizenden millioenen dollars op en maakten industrieën mogelijk die duizelingwekkende zaken maak ten: de veiligheidsspeld, het vei ligheidsscheermesje. Een "aardig heid" als de film ontwikkelde hier wereldomspannende industrieën. En die geest is nog niet doodt Nu de raketten door het universum razen en de mensheid beteuterd toekijkt ("Dure mop, zegt" "Wie wil er nou naar de maan, zegt"), stichten een paar ondernemende za kenlieden de Communications Satel lites Incorp. (COMSAT) en zoeken mensen die er wel een paar dollar "tegenaan durven smijten", dus gaan aandelen verkopen van 20,-. Hoewel de makelaars elke koper waarschuwen dat dit een onderne ming is, die nog grote moeilijkhe den te overwinnen heeft en nog heel lang geen winsten zal opleve ren, is de belangstelling enorm. In nog geen veertien dagen worden 5 millioen aandelen verkocht, zo dat in een wip een kapitaal bijeen is van honderd millioen dollar. De vraag blijft verder zo enorm groot dat de ondernemers nu tien mil lioen nieuwe aandelen op de markt 3

American Tong Tong | 1964 | | pagina 3