cienter zijn, dat de huisvrouw er toch naar toe gaat. De belangrijkste veranderingen zullen deze zijn: De koper pikt zijn inkopen niet meer van de shelves, maar trekt een IBM-kaart uit voor het geko zen artikel. Ze wandelt dus naar de uitgang toe met een stapeltje IBM-kaarten. Intussen gaan langs een lopende band al haar gekozen artikelen alvast naar de uitgang en is automatisch alles wat ze gekozen heeft verrekend. Bij de uitgang ligt haar pakket blandja al klaar plus de opgetelde reke ning. Betalen; weggaan, klaar. De keuze kan ook gèmaakt worden met een minimum van beweging: in ruime catalogi (net als nu al b. v. bij Sears) kan de inkoper zijn keuze maken. Of op TV passeren in kleuren een aantal marktarti- kelen en met een druk op de knop zet de koper opzij wat hij wenst. Verder wordt ook de afbetaling ingevoerd, dus met creditcard en "huursysteem" betaalt de koper el ke maand een vast bedrag af, zo als dus ook gebeurt bij meubelza ken, auto's, huizen» enz.enz. Uiteraard wikken en wegen de su permarkets alle voor en nadelen van deze mechanisering en menigeen heeft grote bezwaren. Aan de ande re kant ziet men wel in, dat veel automatisatie zich langzaam toch wel voltrekt. Wie b.v. koopt er nu nóg vlees van de koe? Alles is nu toch ook netjes ingepakt in plas tic en geen huisvrouw moppert! Men vraagt zich misschien af of deze voortdurende automatisering op den duur geen schrikbarende werkeloosheid ten gevolge zal heb ben. Dat is zo. Het werkeloosheids cijfer in Amerika stijgt voortdu rend. Ook in Europa; kortom over al waar het computersysteem in dringt, zal de behoefte aan bedie nend personeel sterk verminderen. Economen breken zich voortdurend het hoofd op welke wijze toch het O maatschappelijke evenwicht bewaard moet blijven. In de toekomst zal het daarheen geleid moeten worden, dat een belangrijk percentage van de samenleving werkloos zal zijn en door de Staat onderhouden moet worden. Zij die werken, verdienen goed, maar zullen de belastingen moeten opbrengen om de werklozep in leven te houden. Hoe de toekomst er uit zal zien, weten wij niet. Dat wij er straks middenin zullen zitten, is een feit. De mens moet waakzaam blij ven. Want hij die domweg van de ene dag in de andere leeft, blijft in de wedloop van de tijd ten ach ter en behoort straks tot de ver- j liezers van alles. Blijf studeren, blijf leren, blijf goed leren om gaan met geldt "Zorgeloosheid is leuk", zei Oom Piet, "maar zeker ga je er kapot aan...." 4

American Tong Tong | 1964 | | pagina 4