5 RAIN IN THE NIGHT The raindrops falling on the street Are singing in ny ear A song that's stirring in ny soul Emotions strange and queer. And Time is interrupting now Its course, and problems seem Like loose from past and future, As in a timeless dream. /free Cji all the world is like enclosed In an endless cloud of rain, And every soul a lonely isle Of dreams of joy and pain. Dit is geen Amerikaans of Engels gedicht, maar een gedicht van een Indo. Nochtans niet van een Indi sche emigrant zoals wij, maar van een Indo in krijgsgevangenschap, twintig jaar geleden. Hij is Fred Jacobi en niemand weet waar hij nu zit. Misschien ergens in Zuid- Amerika. Hij is een Indo van een bijzonder zeldzaam soort, want de Indo dicht niet. En ook het Indi sche meisje dicht niet. Dichten is een hoge vorm van beschaving, «t in het (goede) gedicht is de s op zijn zuiverst en origi neelst. Goede dichters zijn re presentanten van een volk voor eeuwen en eeuwen. Perzië bracht zijn Omar Khayyam voort, China zijn Li Tai Po, Engeland zijn Shakespeare, Duitsland zijn Goe the, Arabië zijn Imr-ul-Kais. En wat heeft het Indo-volk? Alleen maar ëën dichter van werkelijk hoge waarde en verder helemaal niets. Deze dichter is G.J. Resink (thans hoogleraar aan de Universiteit van Djakar ta) en de weinige gedichten die hij schreef zijn voor het meren deel vergaard in de bundel "Op de Breuklijn", een bundel die maar een kleine oplaag heeft gehaald, want Indo's kopen geen dichtbundels en houden niet van gedichten. Dat is jammer. Want uit goede ge dichten kunnen wij ons eigen wezen leren kennen: zijn oer-herkomst en zijn eeuwigheid. Daarom is b.v. dit gedicht van Resink zo typisch: HOOGVLAKTE Dit land leeft uit de diepten van een krater, Waarvan de top een nacht de lucht inging En niets meer naliet aan herinne ring Dan grote keien, zwavelhoudend water, De steile kammen van een bergen kring En nog wat vuur, dat op het licht geklater Van water, dat uit warme bronnen zingt, dit vers laat rijmen, eeuwen, eeuwen later. Ja, dit is ons land van oerher- komst. Onze lichamen zijn ge bouwd uit hetzelfde stof waaruit de vulkanen van Indonesië ont stonden - een heel ander soort stof dan de afzetklei aan de mond van Rijn en Schelde. Dit stof sterft niet en kan ma ken dat zelfs eeuwen, eeuwen later de Indo zichzelf opeens ontdekt in zijn werkelijke gestalte, x

American Tong Tong | 1964 | | pagina 5