4 Lezing Door een vervelende samenloop van omstandigheden is vorige keren het verslag blijven liggen van de le zing, door Willy Wanrooy gehouden voor het International Institute te Los Angeles over "De Indo". Want het is een uitstekende en zeldzame manifestatie geworden van bewustheid van onze Indische immi grantengroep ten opzichte van onze Amerikaanse samenleving. Want de Amerikanen die ons kennen, kennen ons eigenlijk niet. Van No- no horen ze dit en van Kees weer dat en van Shane weer dat. Indo's kennen hun herkomst en hun ethni- sche identiteit niet (studeren geen historie) en iedereen praat maar voor zijn eigen rekening. Zo dat het Amerikaanse volk tegenover ons staat vol onbegrip. Het is dus goed dat af en toe een Indo met desnoods maar een beetje exacte kennis van zaken een lezing over de Indo houdt. Wanrooy heeft er ijverig maanden voor zitten "blokken" in allerlei boeken en tijdschriften en hij heeft met een aantal goedgekozen lichtbeelden zijn causerie verduidelijkt en ver aangenaamd. Enkele bijzonderheden: Wanrooy opende zijn lezing met een aantal portretten van min of meer bekende Indo's en wees vervolgens in de zaal: die en die en die zijn Indo's en tenslotte op zichzelf: Ik ben een Indo. Dit is een "pijnlijke" en vaak aangevochten zaak: veel Indo's wen sen niet aangewezen te worden als Indo. En Wanrooy zelf is een voor beeld van een zogenaamde "blanke Wanrooy Indo", die dus "eigenlijk geen In do zou zijn". Maar wie het op ethnische en maat schappelijke gronden gefundeerd statuut van het Indo-Europees Ver bond kent, weet heel goed dat Wan rooy inderdaad Indo is. Om dezelfde reden was dus ook ad miraal Helfrich evengoed een Indo als Generaal Berenschot, en wie wel eens toespraken van de admi raal heeft beluisterd en zich mis schien vermaakt heeft met het dar-djedoer-accent" van deze Soera- bajase "djago", zal dit zo niet be amen dan toch zeker kunnen gelo ven! Minder fraai is dat z.g.Indo-toelen die scheiding willen maken tussen hen en de zogenaamde "blanke Indo's" vaak het meest verbolgen zijn omdat Hollanders of Indonesiërs dezelfde scheiding willen handhaven tegenover hen! En toch blijft het logisch dat de toeschouwende Amerikaan er het zijne van denkt als een "aardig bruine" Indo bij hoog en laag volhoudt dat hij Dutch is en desnoods met zijn paspoort zwaait en met zijn taal, want Dutchies zijn blanke mensen met blauwe ogen - die hebben ge<#) paspoort nodig! En elke taal kan je tenslotte leren..... Ja, het is moeilijk vast te stel len wat Indo-schap is zonder stu die en op sentiment alleen. Wan rooy heeft zorgvuldig een groot aantal feiten verzameld en hij kon althans van de feitengeschie denis van de Indo een vrij volle dig overzicht geven.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 4