6 "INDO" EEN SCHELDWOORD? Eerst dezer dagen kwam ik er bij toeval achter dat ar veel Indos en Hollanders zijn, die denken dat Indo een soort scheldwoord is. Al weer is gebrek aan historische kennis hier de oorzaak van vals en hatelijk vooroordeel. De naam Indo is imners een af- korting van de wetenschappelijke en officiële naam Indo-EUROPuAAN. Het tweede deel van deze naam is echter om begrijpelijke redenen langzamerhand weggevallen. Men spreekt ook niet van Frans-Euro peanen of Fries-Hollanders, maar van Fransen en Friezen, want res pectievelijk het Europees of Ne derlands zijn sprak voor zich zelf. Zo sprak voor de Indische groep in Ned.Indiö het Europeaan zijn zo vanzelf, dat volstaan kon wor den met de determinerende eerste naam: Indo. In het Amerikaanse taalgebruik heeft "Dutch" niet bepaald een gunstige betekenis. Wie in de Web ster onder "Dutch" kijkt, vindt een schrikbarend aantal ongunstige betekenissen van dit woord: Double Dutch - volslagen onzin, Dutch courage - dronkemansmoed, Dutch concert - door elkaar zingen, Dutch comfort - schrale troost, Dutch crossing - scheef oversteken, Dutch nightingale - kikker, Dutch treat - ieder betaalt voor zichzelf, enz.enz. De meest "valse" is nog wel: Dutch blue voor lakmoes, een chemische stof die rood wordt in een zuur, en blauw in een base, ra.a.w. boenglon-mentaliteit. Maar de nuchtere Hollander trekt zich daar niets van aan. Verbeeld je dat de Hollander zóu zeggen: "Dutch" heeft zoveel ongunstige uitleggingen; ik wil me nooit meer Dutch noemen! Dat is toch zeker karakterloos? Dus zegt hij: "Ze mogen van me zeggen of denken wat ze willen, maar ik ben nu eenmaal en Dutch en blijf me zo noemen.En dan mag het desnoods allemaal waar zijn wat ze van Dutch zeggen, maar dan zal IK in elk geval een vent zijn, waar ze geen kwaad van kuriLJ nen denken]" Vandaar dat er zoveel goede Dut ch! es zijn, die de reputatie lo genstraffen. En achter die vei lige barriere kruipt nu menige In do, die zijn eigen identiteit en naam niet aan durft. En schermt met een paspoort en de Nederland se taal. Ze doen denken aan de Ne ger, die zegt: "Ik ben in Enge land geboren en spreek Engels, dus ben ik een Angelsaks Massa*s Indo's voelen zich angst wekkend vastgeplakt aan het woord "indolent" en denken zelfs dat dit woord afgeleid is van Indo! Maar het heeft er totaliter niets mee te maken. Indolentie is een gedrag dat bij alle volken ter wereld voorkomt. Maar goed, gauw kruipt men dus achter de naam "Dutch" en wint daarmee juist de kans op critiek, die hij helemaal niet verdient! Er is een Balische zegswijze die zegt: "Wie als een eend achter een andere eend aan loopt, krijgt min der eten en alleen maar drek". Het is goed over zo*n spreekwoord wat langer na te denkenT.R.

American Tong Tong | 1964 | | pagina 6