De krontjong is niet verdrongen geraakt door Europese muziek en ook niet door de Hollandse lieder kunst. Het is vreerad, maar het Hollandse lied heeft nooit vat kunnen krijgen op de Indo. Hoe wel Nederland voor de oorlog uitstekende zangers voortbracht van Speenhoff af tot Buziau toe, en heel Holland hun liederen ken de, zong de Indo ze niet. Zelfs de meest uitdagende zich Hollan- éer noemende Indo is in zijn ken- is van Hollandse muziek een gro te nul. We kennen alleen de lie deren die we op de Lagere School leerden zingen uit "Kun je nog zingen, zing dan meel' De krontjong is verdrongen ge raakt door de Amerikaanse jazz. Het begon met in de 20' er jaren "Valencia" en sindsdien zong el ke Indo als hij zeng alleen maar Amerikaanse jazz-songs. Alleen in de eenvoudiger Indo-kwartieren in de grote stad, bij de Indo-klein- landbouwer en de weinige werkelij ke muziekkenners bleef de kron tjong bekend. In de mestizo vokks- groepen van Zuid Amerika echter heeft de Amerikaanse jazz de oor- ronkelijke muziek (die aan kron- ong verwant is) niet kunnen ver dringen. Wie b.v. in staat is om op TV de Mexicaanse Channel 3^ op te vangen, moet eens letten op "Un Canto de Mexico": kleine orkestjes met zangeressen en zangers, Fantas- gisch goede (en originele) guitaar- spelers en vooral ook: de viool, die een der sterkste instrumenten was van de krontjong. Neen, de Beatles en Surfers veroveren niet de hele wereld! Alleen als een klein groepje In do's met werkelijk muzikaal gevoel, met ernstige studie en met een groot zelfstandigheidsgevoel zich weer op krontjong toelegt, kan er hier in Amerika nog iets ontstaan, dat een uniek cultuurbezit weer tot het leven terugroept. Maar ook al is dit niet voor de Indo wegge legd, hij kan in elk geval met een klein beetje meer respect leren spreken over wat eens de vreugde en de trots was van zijn grootou ders! T.R. Noot: De naam "krontjong" is af komstig van het muziek-instrument de krontjong, een kleine guitaar met vijf snaren, iets groter dan een ukulele. Over de herkomst van dit muziekinstrument is niets be kend. In Spanje en Portugal, waar onze eerste guitaarmuziek vandaan kwam, is de krontjong niet bekend. De enige plaats ter wereld waar nu nog de krontjong bestaat, is de groep der Canarische Eilanden. Het instrument heet hier "timple" en er bestaat muziek van met een ei gen karakter. De Canariërs zijn er met recht trots op, want cul tuur wo I'd t bepaald door origina liteit en karaktervastheid; niet door imitatie. T.R. 5

American Tong Tong | 1964 | | pagina 5