3nhe HTmerican 30 Nov. 1964 3e Jaarg. No. 7 Drama der Braceros Mexico begint het nieuwe jaar met een stap terug. Op het eind van 't jaar 196^ zal het contract tussen de V.S. en Mexico expireren, waar bij het voor 200.000 bracero's mo gelijk was om op Amerikaanse farms te werken en zodoende voor Mex ico jaarlijks 35 millioen te ver dienen. Het woord bracero is afgeleid van ara: het zijn de werkaraen van po tige en met weinig tevreden land- bouwknechten uit Mexcico geweest, die vele jaren lang, toen hier een tekort was aan arbeiders, de rij ke oogsten hielpen fokken. \^)t was een uitstekende maatregel want niet alleen kon Mexico's wer keloosheid worden bestreden, maar de Mexicaanse schatkist won er een aardige "balance" mee en Amerika was met zijn slecht lopende land bouw uit de brand. Nu echter de werkeloosheid in de U.S. toeneemt, zullen de bracero's moeten verdwij nen. De Amerikaanse farmers zelf vinden het niet leuk, want Ameri kaanse boerenknechten zijn enorm veel duurder. We zullen straks de prijzen van landbouwproducten dan ook wel aardig om hoog zien gaan! Voor Mexico is deze maatregel min of meer een ramp, want niet alleen gaat een belangrijke bron van in komsten verloren (de 35 millioen vormt maar eventjes een derde ge deelte van de Mexicaanse betalings balans!), maar 200.000 arbeiders die gemiddeld een gezin van vijf onderhouden, staan op straat. Ze zullen zeker het slachtoffer wor den van communistische agitatoren als niet op vrij korte termijn nieuw emplooi voor ze gevonden kan worden. Dat zal in de industriële sector moeten gebeuren, want de Mexicaan se landbouw staat door een gebrek aan voldoende bevloeiingswerken en een minder effectieve landbouwpo litiek op geen hoog peil. In Mexico leven 18 millioen "campesino's" (boeren), waarvan alleen 11 mil lioen in hun eigen onderhoud kunnen voorzien: als deelgenoten van de z»g« "ejidos" (co-operatieve boer- OARINc 0NIS» B R I D G E BETWEEN EAST AND WEST

American Tong Tong | 1964 | | pagina 1