EEN KLAP IN HET GEZICHT Van een trouwe lezer en goede so- bat sinds vele jaren ontvingen wij ee n ernstig schrijven, waaruit we o,m. het volgende citeren: "In je artikel Weggaan of Blijven (TT No. 8) schreef je o.m.:"Ikzelf geloof dat voor velen van ons In donesië het beste land zal worden om te leven" en verder: "En wie niet mee wil lijden, blijve in Europa", enz. Tjalie, besef je nou zelf niet wat een klap in het gezicht je ons Indo's geeft? Ik dacht dat wij meer dan ons aandeel in het lijden hebben gehad sedert de val van Ja va Je weet veel te goed: er is geen weg terug. Een blik op de wereld situatie leert dat alle koloniën die Merdeka gekregen hebben eerst de blanken en dan de z.g. Mestizen het leven onmogelijk maak ten. Onze brèeders en zusters die nu nog daar zijn, zijn paria's on danks hun duurgekochte staatsburger schap. Dat je een dromer geworden bent, is nog zo erg niet, de meeste ou dere Indo's zijn het ook, maar het is gevaarlijk om in een droomtoe stand anderen te adviseren over weggaan uit het veilige Holland ondanks het gecompliceerde leven en het koude klimaat." x Laat ons eerst een paar dingen rechtzetten. 1. Ik adviseer nie mand om te doen wat hij niet wil. Wel mag ik mijn persoonlijke me ning bekend maken, vooral als die mening door velen gedeeld wordt. 4 Het is het kennis nemen van vele meningen, wat onze kennis verbetert en onze overtuiging versterkt. 2. Wie TT langer gelezen heeft, weet dat ik mijn mening altijd baseer op ruim onderzoek van fei ten en op een veel verdere terug blik en vooruitblik, dan de door snee lezer. Nu is alle tijden door de door snee Indo een "family-man" ge weest die zich zelden of nooit heeft bekommerd om de nationale politiek en de wereldpolitiek. Hij wedde op het "safe" paard van NU, en verder: "Wat niet weet, niet deert!" Dat heeft gemaakt dat wij tot de wereldoorlog toe leefden in vol slagen onwetendheid van het opko mend nationalisme in Indonesië en Het Japanse Gevaar. De enige be langrijke Indo-vereniging, het I.E.V.telde als leden slechts 25 van het totale aantal Indols en van dit ledenaantal was 75 alleen maar passief contributiebe taler. De massa was "blind-loyaal" aan Nederland. En daarmee bedoel ik: men had geen notie van Neder land noch van enige burgerplicht. Nederland gaf ons "veilig en lek-^j ker leven", dus waren we trouw z der verdere piekerans. De oorlog gaf ons een geweldige muilpeer, maar ik betwijfel of de doorsnee opinie over de Jap en het inzicht in de economisch-politie- ke betekenis van Japan een millime ter verbeterd is. Of het inzicht in de nieuwe verhoudingen in Azië. We bleven trouw aan het Nederlan derschap en vetrokken "dus" naar

American Tong Tong | 1965 | | pagina 4