kant en klaar teit an afgrijzen. Sambal, atjar, komijn, ^aatjangsaus, taogeh, gem ber. .waarom de boterletter ook niet meteen in de tjarapoer adoek geoelekt? We merken hier dus weer de bot sing tussen Indische en Hollandse smaak over een receptuur die juist toenadering probeert te brengen. Eerlijk gezegd hebben we de moed niet op kunnen brengen om het re cept te proberen. De combinatie «drie kooktechnieken (Indisch, nees en Europees) vergt werke lijk een beetje al te veel van de smaak. Hoewel in Indië de Chinese en Indonesische kookkunst eeuwen lang naast elkaar leefden, zijn er maar een handvol "fantasieën" die zich aan een combinatie op bescheiden schaal waagden. Het vervangen van de (gehate) knoflook door komijn lijkt ons geen geslaag de vondst en waarom bier erbij hoort, is ons ook een raadsel. Maar het geheel is een typisch ver schijnsel van veel in de moderne Europese cultuur, waarbij tal van waarden uit Afrika, Arabifl, Zuid- Amerika, China en Indonesia uit hun originele verband gelicht sa- s-vigevoegd worden tot nieuwe snuf- die eigenlijk de algemene cul tuurverwardheid alleen maar vergro ten. We vragen ons werkelijk af wat onze kinderen over veertig jaar eten. Wat ©ns in bovenstaand recept ook trof is het bij herhaling gebruik maken van "kant en klaar" gekochte spijzen en spijscombinaties. Dezer dagen spraken we met een jonggehuw de Indo en hadden het o.a. over ko ken. "0", zei hij, "eigenlijk kunt U daarover alleen praten met oudere mensen van üw leeftijd. Mijn vrouw koopt bijna alles kant en klaar en kan helemaal niet koken.Dit werd gezegd zonder spijt of gevoel voor een tekort. En dat is ook een ty pisch tijdsverschijnsel, waarin practisch alles "kant em klaar" wordt ge-massafabriceerd. Het heeft geen zin om erover te discussieren, want daarvoor is het een te dwingend tijdsverschijnsel. Voor zover er gevaarlijke of afbrekende kanten aan zitten, zal ons nageslacht dat op zijn tijd gewaar worden. DOMESTIC HELP WANTED, permanent position. Live in. Dependable, cheerful and healthy person to look after a child, working pa rents and a new house, located in suburban Washington, D.C. 125,00 monthly plus room, board and uniform, more for a qualified person. Reference re quested. Please write to Mrs. R.K.Miller, 9/+06 Linden Avenue, Bethesda, Md. Bij deze en andere advertenties, denk niet alleen aan Uzelf, maar waarschuw familie en kennissen. U weet nooit hoeveel goeds U er een ander mee kunt doen!

American Tong Tong | 1965 | | pagina 7