Onze Brug ezondkeidózorci in <~Ylieuw-guinea Persoonlijk woord NEDERLAND ZET ZICH ZELVE IN m mmvTe SSI In het dagelijks bulletin van de Re- gerings-Voorlichtings-Dienst te Hol lands ,,En Hier is het Nieuws" tref fen wij meermalen berichten aan over de hulp die het Gouvernement van Nw. Guinea in de loop der jaren mocht ontvangen uit het Kinderfonds der UNICEF. Het is met deze hulp zó gesteld, dat slechts geholpen wordt daar, waar de eigen regering of overheid óók helpt. Dit beginsel van zelfwerk zaamheid is uiteraard een economi sche noodzaak, daarenboven is zij van psychologische en morele waarde bij de opvoeding der betrokken vólkeren. Het Gouvernement van Nieuw Guinea ontvangt van dit internatio- KJ| L..*> - 1'tactische les aan een mantri verpleegster Te vroeg geboren zuigeling in de couveuse. Pr D Metselaarhoofd van de dienst voor de malariabestrijding, onderzoekt de milt van een patiëntje. nale Fonds financiële en materiële steun in de strijd tegen de daar alom heersende en alle volkskracht slo pende ziekten: malaria - framboesia en tuberculose. Hoeveel deze strijd het Gouverne ment wel kost moge blijken uit de ondervolgende cijfers die wij aan troffen in het aprilnummer van „De Wordende Wereld", het maand-or- gaan voor de UNESCO en de FAO der V.N. (de Economische - Sociale - Culturele Organisatie en de Voed sel- en Landbouw Organisatie). In 1957 zal het Gouvernement van Nieuw Guinea een bedrag van f 325.000,hiervoor besteden. Bijna een derde miljoen dus! Van de zijde der UNICEF werd ter voortzetting van de strijd tegen de framboesia op Nieuw Guinea f 9.000,(in hoofdzaak voor de verstrekking van penicilinej toege staan. Doch niet alleen in de bestrijding van ziekten, ook in het bevorderen van de bevolkingsaanwas en de ver hoging van de volksgezondheid ziet de UNICEF een belangrijke taak die haar steun behoeft. Door de Nederlandse regering zijn voor Nieuw Guinea voor de zorg voor moeder en kind voor 1956 en 1957 respectievelijk f 120.000, en f 175.000,uitgetrokken. In Hol- landia, Manokwari, Merauke, Seroei en Biak zijn tezamen momenteel 84 vroedvrouwen in opleiding. Het is voor de uitrusting en instrumenten dezer (a.s.) vroedvrouwen dat de UNICEF een bedrag van f 4.000, schonk. Een programma van bij-voeding met melkpoeder en verstrekking van levertraan, waarmede aan 4000 kin deren gedurende 600 dagen (onge veer twee schooljaren dus, Red.) een rantsoen van 50 gram melkpoe der per dag gegeven kon worden kostte de regering f 40.660,De UNICEF paste hier een bedrag van f 7.200,bij voor de tuberculose bestrijding, bovendien werd nog f 3000,gevoteerd op het bedrag van f63.000,—. in 1955. Als wij deze verhouding in het oog houden, dan kunnen we met grote voldoening constateren, dat onze re gering zeker ernst maakt met haar zorg voor de bevolking in dit over zeese Rijksdeel. Nam de Indonesische bevolking in Nederl.-Indië, dank zij de perfecte Nederlandse gezondheidszorg, in de loop van 3 eeuwen niet toe van 10 miljoen tot ruim 80 miljoen zielen? Voorwaar een Olympische record prestatie! Als de zich nog met kop pen-snellen bezig houdende stammen nu ook afleren, elkaar over en weer af te maken en op te eten, kunnen we de toekomst van Nieuw Guinea (wat dit be(reft) met een gerust hart tegemoet zien. Het is (tot nu toe) gelegd in ervaren en bekwame han den A. DE GRAVE. Onze brug is geslagen, de eerste schrede gezet. Maar hiermede zijn wij er nog lang niet, integendeel begin nen pas de moeilijkheden waarvoor wij komen te staan op velerlei ter rein waarvan wij ons terdege bewust zijn. Met Gods hulp komen wij ech ter elke moeilijkheid te boven, doch daarnevens hebben wij uw aller steun nodig om een steviger band te vor men tussen hier en ginds, tussen Ne derland en het tropisch deel: West Nieuw Guinea. Men heeft mij wel eens schouder ophalend de vraag gesteld: „Zeg vader, waar maak jij je toch zo druk over. Ik heb het hier goed. Is het zoeken naar een uitweg voor de zovele anderen, vooral voor de jongeren dan niet de moeite waard om er zijn schouders onder te zetten ieder naar zijn vermogen? Gelukkig zijn er onder ons nog duizenden, bij wie nog aanwezig is het „feu sacré" om de ruimte te zoe ken, teneinde zich te kunnen ont plooien en niet rustig blijven toekij ken totdat ook deze, onze brug zal zijn wég-geslagen. De Redactie wordt gevoerd door Mevrouw A. G. de Grave-Terwogt met medewerking van Mevrouw A. H. Fiihri-Mierop, free-lance journaliste, twee bekende figuren, die wij niet verder bij onze lezers behoeven te introduceren. Elk van deze beide na men, is geworden een begrip, respec tievelijk voor Nieuw-Guinea en voor de oud-Soerabajaan, trouwens voor de gehele Oosthoek van toen en verre daarbuiten. De administratie heeft er zich reeds op ingesteld om op te vangen de stroom van donaties voor gratis-abon nementen en advertentie-aanvragen. Wij allen kennen het verhaal uit Lucas 5 1 e.v. De Here Jezus zeide tot Simon, die met de andere vissers o.a. Jacobus en Johannes de zonen van Zebedeüs, zonder vangst was teruggekeerd: Steek af naar de diep te, en werp uwe netten uit om te vangen. En Simon antwoordde en zeide tot hem: Meester! wij hebben den gehelen nacht over gearbeid en niets gevangen; doch op Uw woord zal ik het net uitwerpen. En als zij dat gedaan hadden, be sloten zij ene grote menigte, en hun netten scheurden. Op Zijn woord Met dit vertrouwen starten wij, gaan we niet „de brug maar „onze brug" op, onze eigen brug. Kunnen wij rekenen op uwe me dewerking, zonder welke wij niet kunnen bereiken ons doel, uw doel. Het is slechts twee gulden per kwartaal, zolang het een maandblad blijft, per postwissel te zenden aan het adres van ondergetekende Nassau Dillenburgstraat 3, Den Haag. Met de girodienst wordt het nog gere geld. De Administrateur. W. F. SAMSON.

Onze Brug | 1956 | | pagina 3