Proftlemew »r««r rfe sluatsliedew van de wereld voor yepluulst worden CHINA BOUWT AAN ZIJN TOEKOMST Voor advertenties en abonnementen: Nassau Dillenburgstraat De West-Duitse bondskanselier Adenauer heeft in Washington ge confereerd met de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Dulles. Eén van de belangrijkste punten van bespreking was de kwestie van de Duitse hereniging. Deze hereniging is een probleem" geworden, zelfs nu nog, elf jaren na de wereldoorlog. Het zou in het geheel geen probleem zijn als Moscou in deze maar van goede wille was. Maar Moscou heeft juist belang bij een verdeeld Duits land, want nu loopt de grens van het communistisch gebied over Berlijn, en daardoor veel dieper in West Euro pa. Hierdoor beheerst het communis me ook een groot deel van het vaste land van West Europa en om deze beheersing is het de Russen immers te doen. Zelfs van de gehele wereld en be paald niet om de vrede. Terecht verklaarden Adenauer en Dulles in een gemeenschappelijk communiqué dat zolang West en Oost Duitsland nog niet herenigd zijn er geen vertrouwen kan zijn in de goede bedoelingen van Moscou. Ook niet na het Russische désaveu van de toenmalige regering Stalin. Het communisme is in wezen niet ver anderd. Dit désaveu is niet anders dan één van de zovele middelen om de democratie zand in de ogen te strooien en in slaap te sussen. Dit spel is natuurlijk doorzien en daarom is er aan democratische zijde nog geen sprake van daadwerkelijke ontwapening. Integendeel. Men spreekt er wel over, maar Nederland bijvoorbeeld moet haar strijdmacht die zij ter be schikking van de NATO gesteld heeft verdubbelen, twee parate divisies le veren. Zo dringt de Amerikaanse luchtmacht aan op grotere paraat heid". Deze dienst vraagt maar liefst 3.500 luchtbases, waarvan 204 grote in de V.S. zelf en 156 daarbuiten, een uitbreidings-plan waarmede eventjes 500 miljoen dollar gemoeid zal zijn. Na bondskanselier Adenauer had de Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, een onderhoud met minister Dulles, want ook Frankrijk heeft zijn problemen. De kwestie Saarland, de kwestie Marokko, de kwestie Algerië. Tijdens dit onderhoud verklaarde minister Dulles o.m. dat het noodzakelijk is dat het Westen een krachtige verde diging handhaaft om de Sowjet Unie er van te weerhouden ooit de wereld met geweld te beheersen. Het is z.i. gevaarlijk en roekeloos om te menen dat de huidige soepele politiek van de S. LI. onveranderlijk is. Duidelijk is hierin te zien dat ge handeld wordt volgens de lijn inder tijd aangegeven door Sir Winston Churchill, die de stelling huldigde van voorkoming van agressie door de handhaving van een machtig verde- digings-apparaat. Dan is de kwestie Cyprus weer in het brandpunt van de belangstelling gekomen. De Turken zijn bevreesd dat Engeland, dat Cyprus nog steeds bezet, het eiland aan Griekenland zal overdragen. Ter voorkoming hiervan en om kracht bij te zetten aan haar eisen op dit gebied, heeft Turkije min of meer een ultimatum aan En geland overhandigd. Berichten gewa gen zelfs van het samentrekken van troepen aan de Turkse grens dicht bij Cyprus. Nu kan Engeland Cyprus niet zo maar prijs geven, want de basis Cyprus moet de aanvoer van olie uit het Midden-Oosten bescher men. Premier Eden verklaarde kort geleden dan ook dat er zonder Cy prus honger in Engeland zijn zal. Geen olie, dan werkeloosheid en hon ger. De basis Cyprus is bovendien van enorme strategische waarde voor de NATO. Ook hier ligt een pro bleem van aanzienlijke omvang dat om een oplossing vraagt. Wij ver nemen dat Engeland een ander steun punt zoekt ter vervanging van de basis Cyprus. POLITICUS. EMIGRATIE. Volgens onlangs gepubliceerde cij- fels, zijn in de loop van 1955 onge veer 30.000 Nederlanders geëmi greerd. Hiervan zijn ongeveer 13.000 naar Australië vertrokken, terwijl 6000 personen aan Canada de voorkeur gaven, 3000 probeerden hun carrière op te bouwen in de Verenigde Sta ten en 2000 deden zulks in Zuid- Afrika. Nieuw Zeeland, dat ook mo gelijkheden biedt, ontving 1000 emi granten. STICHTING „ONZE BRUG" gevestigd te 's-Gravenhage. Alg. Voorzitter: A. G. de Grave- Terwogt. Secretaris: W. E. Samson. Penningmeester: Mr. A. de Grave. Redactie: A. G. de Grave-Terwogt, Berberrisstraat 73, Den Haag. Administratie: W. E. Samson, Nas sau Dillenburgstraat 3, Den Haag. Postgiro No. 6685. Juridisch adviseur: Mr. L. R. A. van Beem. Commissarissen van de Stichting ,,Onze Brug" in Nieuw Guinea: H. Brandenburg v. d. Gronden, Noordwijk - HOLLANDIA G. L. E. Godijn, Noordwijk - HOLLANDIA Voor copie, abonnementen en ad vertenties in Nieuw Guinea wende men zich tot bovengenoemde perso nen en adressen. INDUSTRIALISATIE ()l> ENORME SCHAAL. Het is niet zon A or grond, dnt Tjoe En Lui onlangs heelt verklaarddat China twaalf jaren vrede nodig heeft om zijn industrialisatie volgens plan te kunnen uitwerken. Hel nieuwe regiem in China liee/t ten rechte beseft, dat zonder de moderne techniek en zonder een up to date industrialisatie dit machtige sluitstuk van Azië's Noord-Oostelijke grens, in de volkerenorganisatie nimmer de plaats zal innemen welke het rechtens toekomt als een der oudste, nimmer overwonnen mogend heden vuil Azië. De vraag is gewettigd of de Ver enigde Staten met hun strak door gevoerde poiitiek tegen Communis tisch China, niet precies het tegen gestelde bereikt hebben dan zij be oogden. Hun economische blokkade heeft niet het minste effect gesor teerd: de nieuwe automobielfabrie ken, de totale vernieuwing en mo dernisering der bedrijven bewijzen dat er materialen, grondstoffen (en deskundigen) van buiten zijn inge voerd. Een afwijzing van Comm. Ch ina tot opname in de Verenigde Naties heeft tot gevolg gehad, dat het zich politiek intensiever aansloot bij Sovjet Rusland. In ieder geval heeft China's iso latie een nauwere aansluiting met de Sovjet in de hand gewerkt. Op deze wijze heeft de Sovjet een enorm potentieel gebied er bij ge kregen en is de communistische in vloedssfeer in Azië tot diep in het binnenland gestabiliseerd. Ziehier de feiten. Door China werden met de Sovjet Unie twee overeenkomsten gesloten volgens welke aan de 156 (honderd zes en vijftig) industriële projecten, die op grond van overige overeen- koms en met behulp van de Sovjet Unie in China zullen worden uit gevoerd nog 55 (vijf en vijftig) nieuwe industriële ondernemingen worden toegevoegd. Hiertoe behoren o.a. metallurgische, constructie, chemische en radiotech- nische fabrieken. Voorts een fabriek voor synthetische benzine, electri- sche centrales en laboratoria voor de vliegtuig-industrie. De Sovjet-Unie zal producten, te keningen en technische hulp ten be hoeve hiervan leveren ter waarde van 2.5 miljard roebel, waartegen over China te zijner tijd tegenleve- ranties zal stellen. (Waaruit deze zullen bestaan, wordt niet vermeld). Dit is echter nog niet alles. Er zal ook een spoorwegverbinding tot s.and worden gebracht tussen Lan- chow en Aktogai. aan de spoorlijn Turkestan naar Siberië, welke ver binding in 1960 gereed moet zijn. China bezit evenals Japan het nij verste volk van het gehele Oosten. Het ziet niet op tegen de uiterste inspanning. Daarenboven is dit ar beidsvermogen in evenredigheid met zijn uithoudingsvermogen en sober heid. Het kan volstaan met z'n kom metje rijstesoep en wat groenten. Als arbeidskracht is het niet te onderschatten. Het is daarenboven door eeuwen cultuur van huisuit een intelligent volk met een aangeboren handigheid voor alle soorten han denarbeid. Wanneer deze massa technisch wordt irigeschakeld zal China dat 270 maal zo groot is als Nederland een industriële potentie ontwikkelen, welke een ver schuiving op dit gebied niet onwaar schijnlijk maakt. Momenteel heeft het reeds kans gezien zijn economische mogelijkhe den zodanig uit te breiden, dat het reeds tot een der goedkoopste ge bieden behoort. Zijn textiel en leer werk, in de Oost-indische archipel overbekend even als zijn porselein en aardewerk, zijn ook nu weer ont zettend laag geprijsd. Het is reeds in staat tot rijst-export over te gaan. De ontwikkelingen van het Chi nees vasteland onder Mai Tse Toeng gaan aan de wereld voorbij. Doch niettemin voltrekken zij zich cres cendo. De industriële achterstand van China welke voor de oorlog on overbrugbaar scheen, is ze nu sprongsgewijs aan het verkleinen. Momenteel nog met behulp van de Skoga (Russisch-Chmees gemeen schappelijk verbond). Doch wie het Chinese volk kent en zijn historie, zal begrijpen dat het zich thans al leen bedient van de Sovjet omdat het zijn technische hulp nog niet kan ontberen. Doch een volk dat in het verleden geleerden en uitvinders heeft opgeleverd aan de wereld, zal éénmaal wetenschappelijk-technisch omgeschakeld, weer in staan zijn, zijn intellectuele bijdrage te leveren aan de wereld. Dit is geen profetie, doch berust op mensenkennis opge daan door jarenlange ervaring met Chinese medewerkers. De Japanner bezit technische handigheid, doch de Chinees het scherpzinnige element esprit. China beseft dat het thans niet mag achterblijven. En het voegt de daad bij het woord. Zijn (opkomen de) vliegtuigindustrie bewijst het. Zijn géperfectioneérdie automobiel industrie waar de automobielen aan de lopende band de fabriek uitrol len, hebben het bewezen. China is wakker. Klaar wakker om z'n rol te spelen in het wereldspel. Maar het bezit de wijsheid van Confucius. Het beseft, dat het moet wachten. Twaalf jaren, zoals Choe En Lai het zeide. Hoeveel jaren zijn hiervan verstreken? Zou het voor Dulles geen tijd worden zijn affecties meer op Mao dan op Soekarno te richten? Wanneer China een dicht lucht- verkeersnet voor massaal luchttrans port tot stand heeft gebracht, is het voor Amerika te laat om nog een vinger in de pap te hebben.

Onze Brug | 1956 | | pagina 4