cAardy0ilig heden Ondergaat het COMMUNISME een verandering E. W. MULLER KOBOLD Deze vragen zijn in de laatste tijd door de gehele vrije wereld gesteld, omdat er iets aan liet veranderen is. Enkele gebeurtenissen wijzen hier althans op. cDoIcj(t c]Yloökou een andere koeró WIJ HERINNEREN ons nog de tijd dat het communisme in eigen ge bied hard, in onze ogen zelfs onmen selijk hard optrad tegen functionaris sen die niet bereikten wat bereikt moest worden en tegen anders-den kenden. Deze personen werden een voudig geliquideerd of opgesloten in concentratie-kampen wat op hetzelfde neerkwam. Het Kremlin regeerde met ijzeren hand. Het omsloot zijn gebied met een ijzeren gordijn. De buiten wereld mocht niet weten wat er ge beurde en het volk werd van deze buitenwereld afgesloten gehouden om het on-toegankelijk te maken voor andere ideeën. Als democraten konden wij ons niet verenigen met dit systeem: voor ons zijn ons persoonlijk leven, vrijheid van denken en handelen en de vrije meningsuiting immers als de „Rech ten van de Mens" gewaarborgd en beschermd door democratische wet ten. Achter het ijzeren gordijn geldt alleen het regiem van het collectivis me en wat voor de staat belangrijk is. Nu schijnt er iets aan het verande ren te zijn. Zo worden vreemde staatshoofden, zelfs buitenlandse jour nalisten uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou. Ook wordt het tour isme over en weer toegestaan en bevor derd. Bovendien kan een communis tisch land zich los maken van Mos kou, ongestraft. President Tito van Joegoslavië bijvoorbeeld verklaarde zich onafhankelijk. Tot onze verba zing gebeurde er niets, hij werd niet geliquideerd. Integendeel. Hij bracht een bezoek aan Moskou, verklaarde zich nóch voor het Westen, noch voor Moskou en keerde monter van zijn uiistapje terug in een andere ver houding tot Moskou. De Amerikaanse, Italiaanse en Franse communistische partijen ver klaarden zich zelfstandig, iets wat tot dusver volslagen ondenkbaar was. Ook hier is derhalve sprake van een verandering in de verhouding tot Moskou. AANVANKELIJK dacht men hoopvol aan een verzwakking van het communisme, zelfs aan een af brokkeling van de communistische partij. Dat dit echter geenszins het geval is, wordt wel ten duidelijkste ge demonstreerd door de radicale en bloedige onderdrukking van het Pool se verzet tegen de communistische „discipline" in hun land, een vazal staat van Rusland. Hieruit kan de conclusie worden getrokken dat de wijziging in de ver houding van het Russische commu nisme tot de communistische partijen in andere landen zoals Frankrijk. Amerika, Italië en Joegoslavië terug te brengen is tot een wijziging in de taktiek van de buitenlandse politiek van Rusland. Er wordt nu gewerkt langs een lijn die afwijkt van de tot dusver gevolgde rode draad. Wij kunnen ons voorstellen dat door het invoeren van een bepaalde idee (het communisme in dit geval) het nodig is om eerst een hecht fun dament te vormen. Dit fundament werd met hardheid gelegd en schijnt nu gevormd te zijn. Thans werkt Moskou aan de tweede phase van zijn ontwikkelings-plan, hetwelk de feitelijke wereld-beheersing zonodig overheersing inhoudt. Om het niet- communistische deel van de wereld voor haar principes te winnen wordt o.m. de factor „vredelievende propa ganda" ingeschakeld en daarvoor moe ten de barrières worden opgeheven. Een ieder kan zich nu persoonlijk overtuigen van de voordelen die het communisme de mensen van achter het ijzeren gordijn gebracht heeft en brengen kan. In de eerste phase werd de communistische gedachte er in ge hamerd. Nationaal gevoel bijvoorbeeld mocht er niet de boventoon voeren. Men was in de eerste plaats commu nist, onderdeeltje van het communis- tische wereld-rijk. Dat het nationaal gevoel in elk volk en in vrijwel elk individu zeer sterk leeft blijkt wel uit het matig succes van de Internationale Federa tie. Deze federatie, vermoedelijk ont staan uit de wens een tegenwicht te vormen tegen het communisme, wil een democratische eenheid der volke ren bereiken maar dan langs demo cratische weg met democratische middelen. Moskou HAMERDE deze eenheids-gedachte er in. Meedogen loos! Nu wordt DOOR MOSKOU de brug geslagen van de democratie naar het communisme; niet omgekeerd. Hierbij wordt langs vele wegen ge werkt. Men denke hierbij aan de eco nomisch hulp aan minder-ontwikkclde gebieden economische infiltratie). Jammer genoeg zijn er partijen en groeperingen in de democratische lan den die hieraan bewust of onbewust medewerken. Velen zien. zoals gezegd, in het gebeuren achter het ijzeren gordijn een verzwakking van het communis me. Wij zien hierin eerder een nieu we politiek. Er heeft tevens een over schakeling plaats naar het collectief leiderschap, waarmede eveneens bij menigeen de indruk gevestigd wordt dat het in Rusland rammelen zou. DE BUITENLANDSE reizen van Boelganin en Chroetsjev zijn even eens een succes geworden voor de Russische diplomatie. Als wij boven dien lezen dat de Mei-parade in Mos kou een „machtige" demonstratie ge weest is van de kracht van de Sow- jet-strijdkrachten, dan moeten wij wel de conclusie trekken dat het commu nisme niet gefaald heeft in zich zelve en zeker niet afgeweken is van het oorspronkelijk gestelde doel: beheer sing van de wereld. Wij hopen dat de krachten, levend in de democratie, dit laatste zullen weten te verhinderen en het commu nisme in zijn expansie-drang tijdig zullen kunnen remmen, zeer zeker vóór het daarbij geweld gebruiken zal. Politicus. SIGNAL HILL - HOLLANDIA NIEUW GUINEA doet een ernstig beroep op zijn oud collega's te willen bevestigen, dat zij met hem werkzaam zijn geweest bij het Gevangeniswezen, afd. Cheribon, van April 1 939 tot en met Maart 1 942 of in de periode daarna. Zulks in verband met de benodigde verklaringen t. b. v zijn Rehabilitatie uitkering Indische Oorlogsslachtoffers. Advertentie ^PïERRE Mendes-France heeft des tijds de eerste anti-alcoholische aard schokken in Frankrijk teweeggebracht. Hij was de man, die in het openbaar zonder te blozen een lachwekkend glas melk dronk, en sedert zijn tijd kan men in de Parijsc métro-stations en elders aan de muren ontmoedigen de uitlatingen zien hangen als ,,De drank betekent uw vroegtijdige dood!" of „Bent u wel helemaal nuchter?". E Parijzencicirs knipperden dan ook wel even met hun wereldwijze ogen, toen zij in hun stambistro's dezer dagen eensklaps aan de wand lazen „Kom, neem er nog eentje! Dan helpt u de ouden van dagen!". Dat was wat men noemt een Fran se slag"-zin. Premier Mollet heeft onlangs immers een drastische ver hoging van de ouderdomspensioe nen door de Assembleé gesleept zonder erover te struikelen, en die betaalt hij nu onder meer door ho gere belastingen op sterke drank. Dit verdriet uiteraard de teerbe- snaarcle zielen der caféhouders, maar die hebben er nu iets op ge vonden in de vorm van genoemde opwekking om de Franse bejaar den te helpen. Enkele raadsleden van het departement Seine hebben reecls verontwaardigd een verbod van deze volgens hen onwaardige, drankzuchtige reclame geëist. Maar die arme ouden van dagen dan? STICHTING „ONZE BRUG" gevestigd te 's-Gravenhage. Alg. Voorzitter: A. G. de Grave- Terwogt. Secretaris: W. E. Samson. Penningmeester: Mr. A. de Grave. Redactie: A. G. de Grave-Terwogt, Berberrisstraat 73, Den Haag. Administratie: W. E. Samson, Nas sau Diilenburgstraat 3. Den Haag. Postgiro No. 6685. Juridisch adviseur: Mr. L. R. A. van Beem. Commissarissen van de Stichting „Onze Brug" in Nieuw Guinea; H. Brandenburg v. d. Gronden, Noordwijk - HOLLANDIA G. L. E. Godijn. Noordwijk - HOLLANDIA Voor copie, abonnementen en ad vertenties in Nieuw Guinea wende men zich tot bovengenoemde perso nen en adressen. 9n DltNEMARKEN is weer één van die dingen gebeurd, die de kwade dunk, die alle Bntten eigenlijk diep in zich van het onopgevoede conti nent hebben, steeds nieuw voedsel blijven geven. Een keurige Engelse toerist stapte in Korsor even kwiek uit de boottrein naar Esbjerg om een pakje Players te kopen en sprong mét zijn sigaretten hijgend op de treeplank, toen de trein het station al weer uitreed en snel optrok. Tot zijn verbijstering ontdekte hij, dat de deur op slot zat, en daar niemand hem daar in al zijn wanhoop aan de deur knop zag hangen, vond zijn verdere vervoer voorlopig op deze wijze plaats. Eerst een goede veertig kilo meter verder kwam de trein, die met een snelheid van niet minder dan 120 kilometer reed. tot stilstand bij een volgend station. Slagelse. „Ik voelde me als een straaljagerpiloot in een neerstortend vliegtuig zei de Brit later, volkomen onbewogen overigens. SÓJK, DIT zijn nu de dingen, die de Engelsen hun traditionele reserve te genover ons doen bewaren, tegen de verdrukking in, en die bij hen steeds opnieuw weerstanden oproepen tegen die veelgeroemde samenwerking in Europees verband. Natuurlijk, wij geven toe, die din gen gebeuren ook in Engeland. Maar dat is in Engeland.

Onze Brug | 1956 | | pagina 4