Schooltuin tjes ABONNEER 17! J°n/ VERRAST uw Ouders, verwanten en vrienden met een bloemstuk van -T Het adres in Den Haag Verzorgt ook bestellingen uit Nieuw Guinea. LEZERS ZEGGEN IIIN MENING Administratie „ONZE BRUG" Nassau Dillenburgstraat 3 Den Haag WelEd. Heer, Beleefd verzoek ik U mij te willen noteren voor abonnee op „ONZE BRUO". 2.— per kwartaal werd reeds Het abonnement ad - j f50 perjaaf Zal worden gestort op Oiro no. 6685 Fahrenheitstraat 584 Telef. 331967 In dc Midden-Amerikaanse staat Honduras bestaat de volksvoeding hoofdzakelijk uit maïskoekjes en zwarte bonen. Deze eenzijdige en on volwaardige voeding ondermijnt de volksgezondheid en daardoor dc volkskracht. Dit wreekt zich reeds op de jeugd in haar eerste groeiperiode. Verbe tering in deze ongunstige toestand is echter niet alleen een kwestie van ver hoging van de welvaart, maar zeer bepaald ook een zaak van opvoeding en vail het bijbrengen van nieuwe be grippen en van kennis. Dit is het werk van jaren, dat zo vroeg moge lijk moet worden aangepakt. Het ligt dus voor de hand de scholen en het onderwijzend personeel daarvoor in te schakelen, i.e. op te leiden. Met hulp van de U.N.I.C.E.F. werd te Honduras een weldoordacht plan ten uitvoer gebracht dat voorziet in de aanleg van schooltuintjes. Zij zorgt niet alleen voor de gereed schappen. transportmiddelen en za den, ja zelfs de training en de voor lichting van de onderwijzers is bij deze hulp inbegrepen. Het resultaat is dat 10.000 kin deren hierdoor thans als jonge groententelers deelnemen aan de zorg voor hun eigen schooltuintjes en dat zij dagelijks profiteren van de resultaten van hun werk bij de schoolmaaltijden die zij in Hondu ras krijgen. De hierbij gepubliceerde foto s wel ke ons door de redactie van het maandblad ,,De Wordende Wereld" welwillend ter beschikking werden ge steld, bewijzen wel hoe dit unieke op voedingssysteem er bij de Honduras- jeugd inslaat. WIE, die deze foto's ziet, denk niet onwillekeurig aan een school in het voormalig Nederl.-Indië, waarbij de onderwijzeres bezig is aan een practische les in het zaakonderwijs. En wie die het leven en het on derwijs in Nw. Guinea van nabij kent denkt niet onwillekeurig: „Zo zou het bij ons ook moeten wezen". En daar hoeft dan helemaal geen UNICEF-hulp aan te pas te komen. Een prettig gemoedelijk gesprek tus sen bijv. functionarissen van het on derwijs, en van de Landbouw Voor- lichtings Dienst, daartoe gestimuleerd door enkele vooruitstrevende ouders van de schoolgaande jeugd al of niet georganiseerd in een ouder-vereniging, zouden, dit voorbeeld volgend, pre cies hetzelfde tot stand kunnen bren gen. Nieuw-Guinea met zijn grote be hoefte aan verse groenten vraagt om dit initiatief. Hoe buitengewoon leerzaam en op voedend zou dit niet zijn voor een jeugd die zo veel directer dan dit in Ned.-Indië het geval was, betrokken is bij de voedselvoorziening en voed selbereiding van het gezin. Terreinen, geschikt voor dit doel muilen er zonder twijfel in de nabij heid van de scholen wel te vinden zijn. (buiten verantw. der redactie) In de „Lens", een plaatselijk or gaan te Manokwarie, komt een be richt voor als zou de Nederlandse Regering toestemming hebben ver leend aan de Japanse regering, in Manokwarie een gedenkteken op te richten voor de hier ter plaatse tij dens de tweede wereldoorlog ge sneuvelde Japanse militairen. Dit getuigt m.i. toch wel van weinig kies gevoel en eerbied voor de Nederlandse en inheemse oorlogs slachtoffers, die hier tengevolge van de barbaarse Japanse bezettingstijd zijn gevallen en hier hun laatste rustplaats vinden. Momenteel vertoeven hier ter ste de enige leden van de Jap. Oorlogs gravendienst, het marine vaartuig ligt in de haven van Manokwarie voor anker, zodat het bericht niet uit de lucht gegrepen kan zijn. Manokwarie, 19 juli 1956. A. C. T. De onderwijzeres leert de kinderen nieuwe gewassen telen. Antonio 7. toont Rafaëla met trots zijn eerste zelf geteelde radijzen, waar op zij weer complimenten verwacht over haar kool. Naam Adres 'f rJhi •jh ftifi Grote zorg zal echter de bewaking er van tegen diefstal en vernieling door varkens opleveren. Doch óók dit is iets dat geleerd moet worden, daar het een zorg is van elke landbouwer in Nw. Guinea. Jong geleerd is oud gedaan en ken nis van zaken schept waardering voor andermans noeste arbeid. A. de Grave-Terwogt.

Onze Brug | 1956 | | pagina 5