enópa enópa deed op de Amerikaanse onelegante motivering van de afwijzing, speelde Nasser zijn troefkaart uit: Hij natio naliseerde de Suez Kanaal Maat schappij. Als een prachtig sluitende militai re aanval heeft President Nasser zijn coup d'état ingezet. Terwijl een me nigte van 100.000 van geestdrift loeiende Egyptcnaren naar zijn rede voering luisterde, deelde Nasser mede dat dc Egyptische Regering de Suez Kanaal Maatschappij had genaast en dat alle fondsen in Egyp te bevroren waren. Terwijl hij nog sprak, marcheerde reeds een detachement gehelmde po- litie-agenten naar de gebouwen van de Suez Kanaal Mij waar zij een cordon vormden. Egyptische autori teiten arriveerden tegelijkertijd en verzegelden dc deuren. Zakelijk deel de Nasser mede dat de maatschappij zou worden overgedragen aan een onafhankelijk lichaam dat verant woording verschuldigd is aan het Mi nisterie van Handel. Het personeel zal worden gehandhaafd en slechts de dienst mogen opzeggen met toestem ming van dat lichaam. Met stentorstem riep Egypte's sterke man: dat nu met deze „staat in een Staat" zal worden afgerekend en dat Egypte naar zijn nationale economie toe gaat. „Wij zullen de Asoeandam bouwen op de schedels van dc 120.000 Egyptcnaren die bij het graven van het Suez Kanaal zijn omgekomen", zo eindigde hij zijn op zwepende rede. En hiermede wordt opnieuw een bladzij in de Engelse historie om geslagen. Wat Engelands grootste diplomaat premier Disraeli in 1875 6 jaren na het graven van het 106 kilometer lange Suez Kanaal heeft bereikt toen hij met de jj aankoop van 176.602 aandelen van de Khedive van Egypte (die in geldnood zat), Engeland tot de grootste aandeelhouder maakte dat heeft Selwyn Lloyd verloren doordat hij niet genoegzaam reke ning hield met wat in het gehele Oosten intens diep wordt gevoeld: gezichtsverlies. F. £en epióocle uit de ^Siameeó-'J3urmeóe 3tel door ^fuleó y^eóquitlier met tekeningen van S-red van ^oeói. Het Voorspel. Met een verbeten vloek smeet landstorm-sergeant Peter Simon zijn tommy-gun tegen de grond. - Verdomme, wat 'n schof ten, onvoorwaardelijk gecapitu leerd! siste hij tandenknersend, en dan raapte hij het wapen uit het pulverig stof en dol-driftig ransel de hij ermee tegen de betonnen wand van de ,,pilbox" waarop met een teerkwast stond gepenseeld: Liever staande sneven, dan knie lend leven! VELE dagen en nachten stond en lag Peter Simon als commandant van deze ver vooruitgeschoven post op wacht. De ..pilbox" was een niet erg comfortabel tehuis. Overdag brociheet en des nachts stikte je bijkans van dc rook van het vuurtje dat je moest laten branden vanwege de muskieten. Maar de om- wanding was scherfvrij, gestort gewa pend beton. De veldtelefoon was het enige com municatie-middel met de bewoonde wereld, d.w.z. met de kleine staf" in Grisscc, en van daar kwam de tweede dag al het draadbericht dat hij voor lopig wegens gebrek aan personeel niet op aflossing kon rekenen, en dat het fourageren waarschijnlijk moeilij ker zou worden, en dat desondanks bijzondere waakzaamheid van hem werd verwacht. Een controlerend of ficier van piket hoefde hij evenmin te verwachten, daarvoor lag de post te ver afgelegen. Niettemin bleef hij. met de vier man inheemse soldaten die hem waren toe gevoegd. de eerste nachten klaar wak ker. Boven het geraas van de bran ding beluisterden zij het gebulder van scheepsgeschut dat met de wind van heel ver over de Java Zee kwam aanrollen. In de ochtend zagen zij de Japanse Navy 0-vliegtuigen betrekke lijk laag overvliegen in de richting Soerabaja om ongehinderd boven deze open stad hun bommen te deponeren. En Peter Simon dacht aan vrouw en kind die hij in de zaak op Toend- joengan in het stadscentrum had moe ten achterlaten, toen ook hij geroe pen werd om dit tropisch deel van het Koninkrijk der Nederlanden te verdedigen. Dc zaak. auto- en motor-reparatie, in tien jaar tijds zelf opgebouwd tot een florerend bedrijf was nu gesloten, maar er was genoeg geld in kas zo dat z1thuis geen nood zouden heb ben. En als het te erg zou worden met die bombardementen zou zijn vrouw met het kind wel de stad ver laten hebben, en in hun weekendhuis je ergens boven Malang zijn getrok ken. Gelukkig hadden zij dat alles van tevoren geregeld, dus daar had hij geen pijn aan. Toch maakte het hem héls dat nu Tijn mooie stad Soerabaja zo straffe loos werd verminkt. In machteloze ra zernij schreeuwde hij zijn verwensin gen en balde zijn vuisten tegen de overvliegende machines. Wacht maar, eens zou de rekening worden vereffend als dat gele tuig op deze kuststrook zou pogen te lan den. Hier aan Java's vlakke noorder- strand werd de invasie verwacht, want dc zuidkust was steil en rotsig en de havens waren ontoegankelijk door mijnen. Daarom waren hier aan de noordkust de visserskampongs ont ruimd en moest nu heel dcit uitge strekte kustgebied worden bewaakt, en daarom kon geen man worden ge mist voor aflossing. Ook de koelies met proviand kwamen de laatste tijd niet meer. doch dat was niet zon ramp. In de verlaten kampongs was genoeg gedroogde gezouten vis te vinden en klapperwater was uitste kend en lekker tegen de dorst. Verder lag op de velden de cassave voor het opgraven en maiskolven voor het plukken. Vervloekt jammer dat die veldte lefoon niet meer ging. De lijn was blijkbaar op de een of andere manier geblokkeerd of kapot. Drie dagen te rug kwam het laatste bericht door. Het was die oude stip (adj. O.O.) die hem liet horen: .hallo Simon, het is verdomd rot. maar bereid je op het ergste voorja, ook wat de fou- rage betreftalle koelies zijn 'r vandoorhet is hier een compleet gekkenhuis, ...en denk erom dat...!" TOEN was het gesprek abrupt verbroken, en vergeefs waren zijn po gingen om de verbinding weer tot stand te brengen. De daaropvolgende dag en avond trachtte hij nogmaals, vele keren, contact te krijgen maar een niets-zeggend geruis in de micro foon was het enige resultaat. Tot op die vroege morgen hij, slaapdronken van de nachtwake, werd opgeschrikt door een nijdig zoemen van het apparaat. Zo ge wend was hij aan de gedachte dat het ding levenloos was, dat het enkele seconden duurde alvorens hij de hoorn opnam. Om dan, met een schok, tot de werkelijkheid te komen. Een rauwe realiteit. Het bericht en de order namens het opperbevel kraakte in zijn oren. Gecapituleerd, onvoorwaardelijk! en de order alle wapens en munitie ongeschonden aan de Japanner over te dragen! en daarna de toe voeging, een persoonlijk woord, van zijn eigen compagnies-com mandant: ,,Enne, om Godswil Simon, hou je aan die orders, geen flauwe kul, denk aan je gezinde Jap zal zich op hen wreken, èn op je kame radendenk aan Tarakan! Einde bericht." TOEN had hij geschreeuwd als een dol-gemarteld dier, en alle spanning, opgekropte woede en teleurstelling kwam tot uiting in die huiveringwek kende schreeuw. Verschrikt ontwaakten de vier in heemse manschappen en een tikkeltje anstig-nieuwsgierig gluurden zij naar hun sergeant. (wordt vervolgd) I

Onze Brug | 1956 | | pagina 8