„frolitieke. HwMels" Oost Europa wringt zich los Internationale aspecten Blunders bepalen internationale koers HET klinkt absurd doch de historie bevestigt onze opinie dat de blunders" van de politieke leiders de koers bepalen van menig internationaal conllict. Wie hierover zijn gedachten laat gaan, zal ons in het gelijk stellen, hoe apocriel deze bewering ook klinken moge. Wat voor het verleden gold, geldt ook thans voor het conllict om het Suez-Kanaal. Premier Eden beging de pijnlijke blunder doordat hij gedachtig aan de fatale gevolgen van Chamberlains slappe houding in München, een re prise hiervan in Cairo, coüte que coüte wilde vermijden. In zijn poli tiek enthousiasme zag Anthony een onwrikbare waarheid over het hoofd: dat men de tijd en de politieke om standigheden onmogelijk kan achter uit zetten. Wat voor het München in Chamberlains ambtsperiode gold is in het huidige tijdschema volkomen misplaatst. Eden betaalt nu voor het feit dat hij zijn politiek schema niet goed had „getimed". TEN rechte heeft Amerika, in de persoon van John Foster Dulles ver klaard, dat wapengeweld niet meer past in het raam van de huidige po litiek. Nu moet het ons van het hart, dat Dulles zijn verklaringen eleganter had kunnen lanceren, zonder dat de waarde hiervan aan politieke in houd zou hebben verloren. Edens dramatische radio-rede van 8 augus tus, waarin hij met overtuigende lo gica aantoonde dat het onverant woord was om zulk een vitaal inter nationaal belang als de vrije door vaart van het Suez-kanaal in han den te leggen van één man die daarenboven heeft getoond geen eer bied te hebben voor de onschendbaar heid van internationale verdragen werd met volledige instemming door de wereld aangehoord. Doch Dulles' botte verklaring hierop dat Amerika in geen geval geweld zou goedkeuren, geuit op het meest kritieke moment der onderhandelingen, heeft Edens politiek program op losse schroeven gezet. Want Nasser óók niet van gisteren profiteerde onmiddellijk van de verzwakte onderhandelings positie van Engeland en Frankrijk, door zijn beste beentje voor te zet ten en de vrije doorvaart van het Kanaal niet alleen te garanderen, doch bovendien alles in het werk te stel len dat deze doorvaart onbelemmerd door kon gaan. De Nederlandse ver klaring van de kapitein van de „Oranje zullen wij hierbij maar bui ten beschouwing laten. Ze mag dan eerlijk en objectief zijn geweest, doch versterkte in niet geringe mate Nas sers positie. Want juist de vrije doorvaart is het knelpunt in deze buiten haar proporties opgeblazen affaire. DLILLES' blunder op het politieke vlak is, dat hij op de meest kritieke momenten, zijn bondgenoten zulk een welgemikte Amerikaanse politieke „mep" verkoopt, dat de westerse bas cule uitgerekend naar de verkeerde kant doorslaat ten voordele van de tegenpartij. Wanneer wij Dulles voor het na geslacht zouden moeten uittekenen, zouden wij hem willen typeren als het meest markante voorbeeld van een voorLreffelijk staatsrechtsgeleerde zonder het subtiele gevoel voor scha keringen. En met een groot manco aan psychologisch inzicht. Als staatsrechtsgeleerde beheerst hij als geen ander de internationale po litiek - - als staatsman brengt hij de Verenigde Staten en het Amerikaanse volk in discrediet door zijn gebrek aan nuanceringen. Met de rede alleen beheerst men geen volken, noch de internationale politiek, het is het on definieerbare element van ,,het juiste woord op de juiste plaats", dat be palend is. Hiervan profiteert de Sov jet in niet geringe mate. Want wat men van het Russische communisme moge zeggen, het Russisch politiek program is volledig ingesteld juist op de psyche der oosterse volkeren. Het zwaartepunt van dit politiek program is gelegd op de subtiele infiltratie van de geest, de rest komt later dan wel vanzelf. Enige mooi-klinkende voor stellen voor economische hulp zon der tegenprestaties van het land, dat deze hulp deelachtig wordt en wat veto-vertoon in de Veiligheidsraad of by de Verenigde Naties en verzaligd wordt de versuikerde communistische wodka-bonbon geslikt. Achter de schermen wordt echter intensief ge werkt om de werking hiervan te sti muleren. De blunders van de Sovjet liggen echter in Oost-Europa, want ook Ch roestsjev glijdt wel eens uit op het glibberige socialistische pad, dat Tito zich gebaand heeft in dit deel van de wereld. NASSERS blunder was toen hij geïnspireerd of moeten we schrijven geïnfecteerd door Dulles idee (waar voor de laatste geen patent-recht wenst te claimen) van de oprichting van een „Suez-Kanaal Maatschappij van Kanaalgebruikers" óók tot de oprichting van een Suez-Kanaal maatschappij overging. Nasser tradit ie hiermede het Westen de wind uit de zeilen te nemen, maar helaas blies de wind uit een geheel andere hoek: het Egypt ische volk begreep er niets meer van, want hoè kan een Staats bedrijf nu een internationaal consor tium worden? Wie de politieke stunts van Badawi op het slappe koord heeft gevolgd, zal zich herinneren dat Nassers rechterhand Badawi de op dracht kreeg in Amerika „gegadig den te vinden onder de grote Ame rikaanse scheepvaart- en olie-maat schappijen om tot de oprichting van dit internationaal consortium te ge raken, dat gedurende 15 jaar de uit breiding en verbetering van het Suez-kanaal zal hebben te financie ren. Arme Nasser! Hij dacht nog wel twee vliegen in 1 klap te slaan en anderen voor zijn vele en grote geld zorgen te kunnen laten opdraaien. Maar inplaats daarvan heeft hij zijn sterkste troef uitgespeeld, zodat de anderen als ze de kaarten goed spelen groot slem kunnen maken. Zijn mooiste politieke kaart: de soevereine rechten op het Suez-Ka naal omdat dit over (door) Egyptisch grondgebied loopt, heeft niemand hem betwist. Zijn naasting van het Kanaal om dit als Staatsbedrijf te exploiteren, was ook een moeilijk punt voor het Westen om hem. een internationale controle en een inter nationaal beheer op te dringen. Maar nu hijzelf een internationaal consor tium heeft uitgebroed met een deel name van 1.5 miljard, heeft hij zijn sterkste argument krachteloos ge maakt. De weg naar onderhandeling is hierdoor gelukkig vrijgemaakt, zij het dat het voor het westers prestige niet aangenaam is geweest dat dit conflict voor de Veiligheidsraad werd ge bracht. De blunders waren echter maatgevend voor het verloop van dit onverkwikkelijk conflict. F. Het tweede belangrijke feit dat zich thans voltrekt, is het openlijk naar bui en tredende Titoisme van de Europese satellietlanden. Misschien is het nog te vroeg om hieraan de conclusie te verbinden dat de Oost-Europese satellietlanden op deze wijze trachten zich los te weken van het Russische communistische dogma en indirect van de Russische heerschappij. Voorbijgaan kan men de gebeurtenissen in Polen, Joegoslavië en Oost-Duilsiand echter niet. Grote- wohl's verklaring ter gelegenheid van de 7de verjaardag van de volksde mocratie dat Oost Duitsland het recht heeft zijn eigen weg te gaan naar het socialisme, waarbij hij pleitte voor nauwe banden met Joegoslavië, geeft onverbloemd de oolitieke koers van Oosi-Duiisland weer. Als symptoom van een veranderde politieke koers is deze verklaring van Grotewohl belangrijk. Het betekent da: Ruslands bastion in het hart van Europa begint te wankelen. Of deze koersverandering voor de westerse wereld waardevol zal zijn, hangt af van Tito's politieke aspiratjies en intenties. Niet vergeten mag worden dat Tito in hart en nieren .socialist" is, 'n gradueel doch geen principieel verschil met een communist, ook al wenst hij zich niet met handen en voeten te binden aan de Sovjet. Doch een eigen Tito-regime kan voor het Westen even zo goed bedenkelijke kanten hebben, als het Sovjet com munisme. Een feit staat echter vast. Tito's in vloed in de satellietlanden neemt toe. Dit betekent dat de Russische invloed hier aan het verzwakken is. Of dit van invloed zal zijn op de verhoudingen in Europa, zal spoedig aan het licht treden, wanneer Tito's onderhoud met partijsecretaris Chroestsjev gepubliceerd wordt. Voor West-Europa betekent deze gang van zaken echter, dat er een derde politieke beweging haar intre de heeft gedaan in Europa. Een nau were aansluiting van de Nato-landen zal dringende noodzaak zijn. F. Het bovenstaande schreven wij op 12 October, de gebeurtenissen daar na in Polen en de revolutionaire ex plosie in Hongarije, bevestigen de ernst van de toestand. STICHTING „ONZE BRUG" gevestigd te 's-Gravenhage. Alg. Voorzitter: A. G. de Grave- Terwogt. Secretaris: W. E. Samson. Penningmeester: Mr. A. de Grave. Redactie: A. G. de Grave-Terwogt, Franklinstraat 106, Den Haag. Administratie: W. E. Samson, Nas sau Dillenburgstraat 3, Den Haag. Pos.giro No. 6685. Juridisch adviseur: Mr. L. R. A. van Beem. Commissarissen van de Stichting „Onze Brug" in Nieuw Guinea: H. Brandenburg v. d. Gronden, Noordwijk - HOLLANDIA G. L. E. Godijn, Noordwijk - HOLLANDIA Voor copie, abonnementen en ad vertenties in Nieuw Guinea wende men zich tot bovengenoemde perso nen en adressen. Führi. Vervolg Lt. Admiraal Helf rich Want hoe hard de Japanse mili tairen konden zijn, als dappere sol daten wisten zij dapperheid te waar deren, al bleven zij bij de uilvoering van hun straffen op krijsgevange nen onmeedogend barbaars. Toch merkte men het respect dat de Ja panners voor de Marine voelden uit verscheidene details. Zij brachten het saluut van het ene dappere volk aan het andere. En voor dit eerbetoon heeft niet wei nig bijgedragen de fiere houding van Lt. Admiraal Hclfrich en zijn man nen. Wij groeien U mannen van de Ma rine en gedenken ook hen van de Gouverncments Marine, die gevallen zijn op hun eervolle posten, en die wèl de heldendood hebben mogen sterven, doch geen recht mogen doen gelden op een .backpay"

Onze Brug | 1956 | | pagina 6