„Politieke.kuMds" Administratie „ONZE BRUG" WelEd. Heer, Beleefd verzoek ik U mij te willen noteren voor een abonnement op „ONZE BRUG". Het abonnement ad-f 2j~ per kwartaaL ^rd reeds 7.50 per jaar zal worden gestort op Giro no. 6685 Enige ontspanning in de]internationale toestand, maar nog is het Hidden Oosten de bron van onrust en intrige Toen wij op 12 oktober in het vo rige nummer van „Onze Brug'' schreven dat Oost-Europa zich zou loswringen van Ruslands voogdij schap, deed niets vermoeden dat twee weken later zulk een felle, verbitterde strijd om de nationale vrijheid zou losbranden in Hongarije. Het barbaars, inedogenloos ageren van de honderden Sovjet tanks op de nauwelijks bewapende vrijheids strijders, het verraad van de Russen toen ze met verdubbelde, niets ont ziende wreedheid hun strijdkrachten inzetten op een nauwelijks bewa pende mensenmassa, nadat ze kort tevoren hadden toegezegd de troepen te zullen terugtrekken, heeft de wereld met ontzetting vervuld. De Hongaarse revolutionaire explosie zal in de geschiedenis der mensheid geboekstaafd worden als de meest heroische vrijheidsstrijd om het na tionaal bestaan van een jarenlang ge tergd volk. Deze strijd om de vrijheid en de barbaarse onderdrukking hiervan door de Russen heeft ons echter nog iets anders gebracht: de bittere ont goocheling dat zich hier hetzelfde herhaalt als bij de inval van Polen door de Nazi-troepen: de machte loosheid van de westerse volkeren gemeenschap. In dit recente Hon gaarse geval; de machteloosheid van de Verenigde Naties. Nimmer werd in het recente verleden zo scherp ge demonstreerd de onmacht van de volkerenorganisatie die, gebaseerd op de grondbeginselen om door rede en onderhandeling politieke en mi litaire conflicten op te lossen, het Hongaarse bloedbad had aan te zien zonder daadwerkelijk in te grijpen Want het spontaan inzetten van het Naio-legeit betekent het riskeren van een derde wereldoorlog. Dit risico mocht niét worden aanvaard, daar voor is de prijs te hoog. Het is bitter te moeten erkennen dat op deze wijze iedere agressor in de eerste fase van zijn misdadige acti viteiten ongehinderd te werk kan gaan, totdat de V.N. na gemeen schappelijk overleg gereed is geko men om tot actie over te gaan. Dit is het nadeel van een volkerenorga nisatie, die uit zoveel politieke groe peringen bestaat, welke eikaars tegen polen zijn. /O ELUKKIG hebben de Russische militaire moord-acties nog iets anders gebracht dan dood, brand en lijden in Hongarije. Het is de morele veroordeling door nagenoeg de ge hele wereld van dit weerzinwekkend optreden van de Russische moord brigades. Deze morele nederlaag van Rusland zal een diepgaande invloed doen gelden op de Russische po gingen om de Oosterse volkeren voor zich in te nemen. De Colombo-lan- den, Indonesië, Pakistan, zelfs China, hebben het Russische optreden ver oordeeld Ieder land met zijn vrij heidsstrijd -nauwelijks achter de rug, kan ook niet anders dan dit afgrijse lijk machtsvertoon veroordelen. De resoluties van Cuba, Ierland, Italië, Pakistan. Peru en Argentinië die de eis behelzen van onmiddellijke terug trekking der Russische troepen uit Hongarije, en vrije verkiezingen on der toezicht van de UNO voor stellen. geven hierdoor onomwonden weer hoezeer Ruslands optreden u n a n i e m veroordeeld is geworden door deze groeperingen. RUSLAND BECING DE ONHERSTELBARE FOUT ZIJN MASKER TE LATEN VALLEN. Toch mag hieruit niet de conclusie worden getrokken dat Rusland zijn greep op de Afro/Aziatische wereld heeft verloren. De militaire actie van Israël, Engeland en Frankrijk tegen Egypte, hebben feiten aan het licht gebracht betreffende Ruslands mili taire geïnteresseerdheid in het Mid den Oosten welke volle aandacht verdienen. Laat ons aannemen, dat de „koude zenuwen-oorlog" die onafscheidelijk de politieke begeleider van iedere militaire aanval is hieraan niet vreemd is geweest, dan nog kan men de officiële bekendmaking van het Britse Kabinet niet geheel negeren. Op 12 november '56 werden in een officiële bekendmaking door het Britse Kabinet merkwaardige feiten openbaar gemaakt omtrent de Rus sische grootscheepse wapenleveran ties. Volgens deze berichtgeving schijnt Rusland in het Midden Oosten een bruggehoofd te willen vormen, van waaruit het zijn operaties naar het Westen kan leiden, en zijn greep op de Aziatische volkeren kan ver stevigen. Dit plan omvatte twee fazen. De eerste fase werd precies een maand geleden voltooid en omvatte het zenden van gespecialiseerde Rus sische technici naar Egypte en Syrië waar zij als militaire instructeurs (piloten, monteurs) dienst deden. Egypte alleen zou hiervan een 1000 tal ontvangen, in werkelijkheid kreeg Egypte er een 300 tal, dat op het moment dat we dit schrijven (17 nov.) naar Rusland zullen terugkeren. Volgens dezelfde bron zouden met deze geselecteerde groep technici te gelijkertijd de wapenzendingen arri veren, welke voor Egypte alleen lj/? miljard gulden in totaal zou bedra gen, en voor Syrië 200 miljoen. Gebleken is dat nog niet alles ge leverd is geworden. Vast staat dat vele vliegtuigen naar Saoedie Arabië zijn weggebracht door de gespeciali seerde Russische technici, die hier eveneens een veilig heenkomen heb ben gezocht. Wat echter Israël door zijn doelbewuste aanval in de Sinaï woestijn heeft buitgemaakt, bevestigt wel dat Rusland modern uitgeruste tanks en MIGS aan Egypte heeft geleverd. Wanneer Rusland zijn „tweede fase", het inzetten van „vrijwilligers" ten uitvoer had kunnen brengen, zou de strijd in Egypte een geheel ander verloop hebben gehad. Doch de doel bewuste goed voorbereide aanval van Israël op de stellingen der zelf moordbrigades in de Sinaï-woestijn, en de georganiseerde bombardemen ten van de Britten en Fransen op Part Said hebben de Egyptische de fensie-kracht volkomen verlamd. De luchtlandingen der Britse „Rode Duivels" op het vliegveld ten Wes ten van Port Said en de andere lucht landingen door de Fransen op twee belangrijke bruggen ten Zuiden van Port Said, op de weg naar Ismaïla, waren beslissend voor de strijd. Een van die bruggen was door de Eyp- tenaren opgeblazen, maar de andere viel de Fransen ongeschonden in handen, die daarover zo nodig zware tanks konden vervoeren, zo als de Handelsblad-United Press dienst meldt. Het aan land zetten van landings troepen na de met succes uitgevoerde luchtlandingen, was na de vernieti ging der Egyptische kustverdedigings- werken slechts een kwestie van over leg. De Egyptische scherpschutters boden wel felle tegenstand, doch zij vermochten niet veel tegen een ge organiseerde strijdmacht. f7/) OE DE WERELDOPINIE later c over Edens militair optreden zal zijn, de tijd is nog te vroeg om deze eenvoudigweg te veroordelen of te verdedigen. In Edens voordeel mogen gerekend worden: de onmiddellijke bereidheid alle militaire activiteiten onmiddellijk te staken en de troepen te zullen terugtrekken zodra de UNO politie machten zijn gestationeerd en hun taak duidelijk omschreven is. 2) De onthullingen van de formida bele wapenvoorraden die Egypte hier bezig was met Russische hulp op te bouwen, met de toezegging van Rusland voor het beschikbaar stellen van gespecialiseerde technici en bij een aanval van „vrijwilligers". Zelfs wanneer deze Russische mili taire plannen propaganda-stunts" zijn ter intimidatie, zal de kern hiervan toch op waarheid berusten, want de feiten hebben uitgewezen dat er inderdaad heel wat moderne wapens van Russische oorsprong zijn aangetroffen en een aanzienlijk aan tal Russische technici. De Arabische, Syrische en Aziatische volkeren die in Beiroet zijn samen gekomen zagen dan ook ten rechte in, dat het aantrekken van „Vrij willigers" van de Russen zou bete kenen het binnenhalen van het Paard van Troje. Koningen en presidenten van Irak, Iran, Jordanië, Syrië en Saoedisch Arabië, Libanon, Jemen, de Soedan en Libye, in Beiroet bij een, hebben de wijze; hoofden bij el kaar gestoken en besloten de eis te stellen dat Britten en Fransen en Israëliërs hun acties zouden staken, zonder zélf tot militaire activiteiten over te gaan. Doch tegenover deze voor Eden gunstige factoren, staan ernstiger problemen, welke beschouwd kunnen worden als het échec van de ge- Volgde Brits-Franse politiek: a) het Suez-kanaal conflict is hier mede niet opgelost, integendeel Nasser buit nu zijn rol van „aan gevallen staat" ten volle uit. Zijn eisen ten opzichte van de terug trekking der Br.-Fr. troepen, en zijn vage aanduidingen omtrent taak en stationering (kazernering) van de V.N. politiemacht vergen het grootste geduld van Hammer- skjoeld. i') het Suez-Kanaal is nog steeds geblokkeerd en Nasser geeft nauwelijks medewerking om de opruiming te bespoedigen, zodat de olie-toevoer waarom dit alles begonnen is. thans de grootste stagnatie ondervindt, c) de meer dan „neutrale" houding van de V.S., die geen olie aan Europa wenst te leveren, alleen nadat de Br. en Fr. troepen zul len zijn teruggetrokken, werkt niet bepaald gunstig op de reeds precaire oiiestookpositie in Enge land en West Europa. HET VALL DIEP te betreuren dat de V.S. in dit geval niet bedenken wat een afbreuk hun afzijdige houding doet aan het thans toch reeds ver zwakte prestige van Europa. In plaats van een krachtige steunpilaar te zijn van Engeland en Frankrijk - ook al veroordelen zij de militaire acties door de olietoevoer te sta biliseren, spelen zij hun eigen poli tiek spelletje en vergroten hierdoor de economische debacle op aanzien lijke wijze voor de West-Europese landen. En wat winnen zij er mee? De liefde van het Midden-Oosten? Alsof Amerika niet weet dat de Sovjet er de favoriete is. Laat ze niet dingen naar gunsten van olie- shciks! doch met positief gerichte middelen Europa helpen. Want een sterk Europa betekent een sterk Amerika. Den Haag. 21 nov. '56 A. H. Führi-Mierop. Nassau Dillenburgstraat 3 Den Haag Naam Adres-.

Onze Brug | 1956 | | pagina 6