cz4ard(j0[lig lxeden In nl 1 l SC.F.-^DOES d& if. 7,f f'2 cerlijlt WrtWéf-. vu*. mitk A WIJ RUILEN IN qaaaaau camm «zzmzxnnno gamma »fc»ie Cv» osfr ONE JAARLIJKSE invasie van de negentig duizend Sinterklazen in Nederland is weer achter de rug. Het is steeds opnieuw een hartver- overend feest, waar niemand onver st Millie) onder blijft. Toen wij dezer dagen het gewoel in de Hollandse straten gadesloegen en ons, zoals al' tijd, in die drukte tegelijkertijd thuis én eenzaam voelden, dachten wij met enige weemoed terug aan zo'n Sinter- klaasfeest, dat wij in de onstuimige tijden van de politiële acties in de Oost mochten beleven. Het was in Djember, in de Oosthoek van Java, waar wij met een detache ment van de Koninklijke Landmacht tussen de mannen van het KNIL lagen. Het was rustig bij ons de da gen kort voor Sinterklaas. Wij gingen gewoon ons dagelijks pa trouillegangetje en schoten nu en dan eens op lieden, die gemeend hadden, dat eerst op ons te moeten doen. Kortom, het was op het saaie af. De facteur van de compagnie leek het zelfs minder druk te hebben dan anders. Maar dat kwam, omdat Roje, zoals hij genoemd werd, op eigen houtje al een week lang alle pakket ten, die uit Holland kwamen, had op gespaard. De niet-ingewijdert kankerden er flink over, dat zij de sigaretten en alles, wat er verder in de brieven van thuis was beloofd, maar niet ont vingen. Maar de Roje bewaarde de Mona Lisa-glimlach op zijn onge schoren facie en hield angstvallig de geheimzinnige kast gesloten, op de deur waarvan met koeien van letters stond: „Afblijfe! Geheime postzake". Behalve de Roje deed ook de Wel fare-officier, die nog een baroe was, een beetje stiekum. Niettemin was algemeen bekend, dat hij druk bezig was met de voorbereiding van een ouderwets Sinterklaasfestijn in de grote cantine. Hij was er zelfs in geslaagd ergens een fraai Sinter- klaaspak te organiseren, al stonk het dan ook een uur in de wind naar kamfer. Een paar baboe's liet hij twee Zwartepietenpakken in elkaar fantaseren voor de Slappe en de Dreuner, die zich welwillend beschik baar hadden gesteld. Toen kwam het probleem, wie Sin terklaas moest zijn. Natuurlijk de man, die in het kamferpak paste. Het moest een officier zijn, maar omdat de meesten in het pak ver dwenen als in een moeras, werd met algemene stemmen besloten, dat de dokter Sinterklaas zou zijn. De dok ier, die op dat moment juist voor een spoedoperatie in het hospitaal was (er was een drietonner op een mijn gereden), was kapitein en had een lichaam als een beer. Toen hij terugkwam, kon hij er niet meer onderuit en het pak zat hem inder daad als gegoten. LLES klopte dus als een bus en zo brak eindelijk het heerlijk avondje aan. In drommen drongen de jongens, of ze nu de koek of de gard hadden verdiend, de versierde cantine binnen en schaar den zich daar met vol verwach ting kloppende harten in het rond, totdat zij allemaal bijna op el- kaars lip zaten. Iemand had even wel vergeten voor de eerste uren van het feest een tapverbod in te stellen, zodat tegen de tijd van Sints aan komst een oorverdovend rumoer al het overige gedoe in de cantine overheerste. Het feestgedruis stond onder de ervaren leiding van de compagniescommandant, die in een beste stemming was, omdat hij net had gehoord, dat hij op zeer korte termijn overste zou worden. Hij kon zich nog maar net beheersen om de hele cantine uit zijn eigen zak een rondje te geven. Verscheidene malen trachtte de ce remoniemeester de jonge, oner varen Welfare-officier de entree van de Goedheiligman aan te kondi gen, maar dat liep op niets uit, want hij kwam niet boven het rumoer uit. Toen de Spaanse grijsaard tenslotte onaangekondigd statig de cantine betrad, werd hem tóch een daverend welkom toegeroepen en werden hem vijf verschillende Sinterklaasliedjes tegelijkertijd van alle kanten toege zongen. Uit dank voor dit muzikaal genot begonnen de Pieten meteen met gulle hand uit grote jute zakken allerlei heerlijks in het rond te strooi en, waarop met veel gebrul, gekruip en gegrabbel werd gereageerd, ook al smaakte het snoep dan ook wat muf en stemde de zoetigheid ervan niet overeen met wat zich reeds in de magen bevond. Het meeste ijverig vergaarde strooigoed werd dan ook voor de baboe's bewaard. C7\E SIN7' zat inmiddels zwetend met een van de Pieten uit te zoeken voor wie de pakketjes waren, die de Roje had achtergehouden. De grijsaard geurde naar eau de cologne en jenever. De eau de cologne was om de lucht van de kamfer te ver geten. De jenever ook. Met zijn stem als een klok begon hij tenslotte in eigen persoon de namen af te roepen van de gelukkigen, die zich op hun reeds verloren gewaande pakketjes stortten als kippen op haar ochtendvoer. De Roje werd alles sprong met de bamboestaf van de Sint over een groepje officieren, waartoe ook de aanstaande overste behoorde. De Zwarte Pieten Slappe en Dreuner wisten dit echter tot veler teleurstelling nog juist op het nippertje te verhinderen. De Roje en de brenschutter hingen in de broederlijke omhelzing van oude vrienden, die elkaar na dertig jaar in een ver land weer ontmoet hadden, en de Barre sloeg de ma joor vriendschappelijk op de schouder, zodat hij door zijn knieën ging. Juist wilde hijzich verontwaardigd om keren, toen een hevige klap ergens in de hoogte al het andere rumoer deed verstommen. Een wolk van stof en gruis daalde neer en even later volgde een tweede harde slag, iets verder weg. „Mortieren!" riep iemand. De stemming was meteen omgeslagen. De meesten renden naar buiten met hun wapens en de Zwar te Pieten gingen hun artillerie op halen in het wachdokaal, waar de wachtcommandant paniekerig wakker schrok. vergeven, alleen de brenschutter wou met hem op de vuist, omdat de cho colade in zijn pakketje beschimmeld was. Met een kalm gebaar kwam echter de Barre tussenbeide en her stelde de vrede. Van de Barre werd gezegd, dat hij eens twee peloppors buiten gevecht had gesteld door hen met hun hoofden even tegen elkaar te tikken. In een hoek zat de ceremoniemeester op de gammele piano „Stille nacht, heilige nacht" te spelen, terwijl een bejaarde adjudant op een mondhar monica begeleidde met „Ik zal jou hê". Sinterklaas reikte intussen met een plechtig gebaar en bierschuim in zijn volle baard allerlei merkwaar dige geschenken uit. Zo overhandig de hij een wollen trui en een paar wanten aan de motorordonnans, die het warme cadeau verbijsterd aan pakte van onder de tafel, waar hij een rustplaats had gevonden. Op dat zelfde moment concentreerde de kor poraal-kok zich op een polstok- Het bleef echter bij die twee klap. pen. Er werd een stevige patrouille uitgestuurd, de donkere nacht in, en de Dreuner ging als vrijwilliger mee, in zijn Zwartepietenpak. De rust keerde terug, maar het feest had zijn beste tijd gehad. Het had veel van een nachtkaars, vooral toen Sinterklaas, na een minzame, vage groet, struikelend over de in slaap gevallen motor-ordonnans, was ver trokken, met twee duidelijke bulten van ongetwijfeld volle jeneverflessen onder zijn nog steeds naar kamfer riekende tabberd. LECHTS enkele verstokte figu ren, onder wie Zwarte Piet de Slappe, die al weer gedeeltelijk wit was geworden en er zeer verfrom meld uitzag, bleven nog wat serieus napraten over verscheidene filoso fische en andere wetenschappelijke probleem. Vraag niet, of wij daar ook bij waren. In ieder geval was het een onvergetelijke avond. BERNARD. FRANCO LEVERING ooor HET GEHEELE LAND NADERE INLICHTINGEN VERSCHAFT GAARNE gBXHa «hvmu:> DEN HAAG l.HOUTSTft?9 TELEF 113689

Onze Brug | 1956 | | pagina 7