c4ard^0[iig heden Shou/ ^1' hüh Front - Vervolg pagina 8 af, km' Ontwikkeling van de Autochtone Bevolking van Ned. Nieuw-Guinea (Slot) HEBT U HET tedere „Liebes- traum" van Liszt wel eens horen begeleiden door het geratel van een stengun in het zwoele donker van een tropenavond op Java of Celebes! Dat is een heel aparte belevenis. Daarom willen wij iets vertel len over de ervaringen van de ar- tis cngroepjes, die in en om de ja ren van de politiële acties ontspan ning. vermaak en kunstgenot brachten aan de jongens, die tot op de verste buitenposten over de gehele gordel van smaragd ver spreid lagen. De Nederlandse frontgezelschap pen van de NIWA hadden hun les sen geleerd van de Geallieerden aan het einde van de tweede wereldoor log en vooral van de Amerikaanse frontshows: De charmante Dinah Shore, die in een jeep zingend langs de marcherende troepen reed en de vermoeide soldaten deed opleven: Bob Hope, die in de stromende regen onder een paraplu een kletsnat sol daten-auditorium, dat van mijlen ver weg kwam om hem te horen, deed brullen van de lach, en de eeuwige Mariene Dietrich, wier verleidelijke benen op een purimitief toneeltje ten- toongspreid, het stoere publiek deden joelen en fluiten. Laten de Hollandse namen niet zo kapitaalkrachtig over de aardbol hebben weerklonken als die van Bing Crosby en consorten, zij moch ten en mogen er ook zijn, en een violist als Willem Noske, een danse res als Puck Meier, een conferencier als Kees Pruis en een zingend duo als de Spelbrekers hebben vooral op de buitenposten, tot op Biak en Timor toe, prachtig werk gedaan en door hun enthousiasme alle moei lijkheden overwonnen. Een van de kakkerlakken krioe lend maidihok als kleedkamer was heel gewoon. De artiesten aten de zelfde vette hap nasi goreng als de jongens en sliepen op dezelfde harde tampates. Voor het welslagen van de voor stellingen hing veel af van de fan tasie en de durf van de welzijns- officier: oude grijze legerdekens als decors, een podium („buehse heet dat eigenlijk) vervaardigd van ta felbladen op de banken uit de eet zaal, de koplampen van een of twee strategisch opgestelde jeeps of drie tonners als toneelverlichting, als er geen aggregaat was. Gen, er waren ook nog zoveel an dere moeilijkheden: een kapotte auto, waardoor ae voorstelling soms een dag te laai begon, een lek dak met kogelgaten boven het toneel onder een tropische regenbui, ziektegevai- ien in het gezelschap ot één van hen in de bak dat kwam voor hij de militaire gezelschappen), een landmijn naast het podium, een on- veiwachte vuurstoot uit de struiken, afijn, ga maar door. Maar dat gaf niet, de artisten waren enthousiast, zolang de jongens enthousiast wa ren, en het hinderde niet of er 400 man publiek was in Bandoeng of twiniig man in Tjermee, of dat ach terin de zaal een kokki bami aan het klaar maken was en voorin de zaal (ais er sprake was van een zaal) een tokeh luidkeels te keer ging: the show must go on, zoals de Engelsen dat noemen. Wij hadden echt wel respect voor die artisten, die daar met ons uit een roestig eiensblik aten en er niet op keken, of er ook een paar mieren waren meegekookt. Dezelfde artis ten, die kort tevoren nog in Am sterdam of in Den Haag waren op getreden, in perfect geoutilleerde za len, voor een publiek van heren met dure sigaren en dames met nog duur dere parfums. E JONGENS, vooral die op de buitenposten, waren na tuurlijk niet altijd allemaal tevre den. Er waren er heus genoeg, die zo graag eens een Turkse buik danseres zouden zien optreden, of desnoods een Egyptische, gekleed in lange oorhasgers en een dia mant in haar naveltje, maar daar was ook aan de andere kant weer zo veel tegen te zeggen, dat de legerleiding en al die andere be langrijke instanties, die uit louter onvoorstelbaar hoogstaande men sen bestonden, dat natuurÜjk niet konden goedkeuren. En de jongens moest zich daarom maar blijven suf kijken op de pin-ups van Ma rilyn Monroe boven hun tampat. Dat wil overigens niet zeggen, dat zij nooit eens iets aantrekkelijks te zien kregen. De blonde en lieftallige Eri Rouché van het Leidseplein-Ca- baret bijvoorbeeld mocht er heel best wezen. Ja, die NIWA-artisten waren al lerprettigste mensen. Zowel voor soldaten als voor artisten heb je een gebruiksaanwijzing nodig en misschien konden ze juist daarom zo goed met elkaar overweg. Niet dat hele benauwde, zo zijn ze alle bei. Toffe jongens waren die muzikan ten van het Leedy trio en van Hylke Dijkstra's show-band. En niet te ver geten ook het sympathieke gezel schap van Johan Gütlich, vijf aller aardigste kunstenaars en kunstena ressen, die semi-klassieke muziek brachten en gedichten en proza voor droegen en tot verwondering van Wijze van uitvoeren. De Commissie wijst er op, dat uit de inhoud welke aan de begrippen ge meenschapsontwikkeling vakscho ling vestigingsprojecten is gegeven, genoegzaam moge zijn gebleken, dat de in concreto te nemen maatregelen en de uitvoering daarvan, aangepast moeten zijn aan de omstandigheden, weshalve een streeksgewijze behande ling noodzakelijk is. Een alles omvattende ,,streekplan- ning" moet aan de uitvoering van elk der bedoelde projecten voorafgaan en daarvoor wordt door de commissie een vaste en permanent met dit plan- n.ngwerk belaste organisatie aanbe volen. Dit planbureau zou over een vaste staf moeten beschikken van b.v. een deskundige op het stuk van bestuurszaken, enkele sociografeu en landbouwkundigen, terwijl het verder commissies ad hoe tot zich zou moe ten kunnen trekken, waarin ambte haren van de afzonderlijke diensten zitting zouden moeten hebben voor een bepaalde duur en voor het uit werken van bepaalde onderwerpen. Dit zouden b.v. moeten zijn de bo- demkundige, de plantkundige, de arts, de meteoroloog, de slectionist of plantenziektekundige de bosbouw kundige, de landbouwconsulent en de veeteeltkundige. Op deze wijze krijgt men naar het oordeel van de Commissie continuï teit en systeem in de planning en coördinatie tussen diensten en plan bureau. Het planbureau zou uitslui tend planning-instantie" moeten zijn. Zodra een plan gereed en goed gekeurd is, zou het aan de uitvoe rende organen ter uitvoering moeten worden overgedragen. Ook deze zouden daardoor een velen nog een enorm succes hadden ook. Twee dagen na ons afscheid van dit gezelschap stortten zij met een een militaire Dakota boven West-Java neer en kwamen alle vier om het leven. Voor ons. Tot slot nog even een staaltje van wat je al niet kunt beleven, als je met zo'n gezelschap langs de troep trekt. Het werd ons verteld door een musicus, die wel van het leven hield. Bernard. meer gerichte en meer geconcentreer de taak krijgen, waardoor zij hun d.ensten dienovereenkomstig zouden kunnen rationaliseren. Men, zal zo doende met een minimum aan perso neel een maximum kunnen bereiken. Mechanisatie. De Commissie meent dat ook de Pa poea vertrouwd zal moeten raken met het gebruik van de gewone hand werktuigen als spade, vork, schoffel, hark enz. Daarenboven zal echter een geleidelijk verder gaande mecha nisatie in overweging moeten worden genomen. Ook zal het overweging verd enen de autochthonen meer vee- minded te maken, waardoor ook het werken met ossen zou kunnen bijdra gen om de mechanisatie in de rich ting van het gebruik van dierlijke trekkracht met eenvoudige werktui gen te zoeken. Van verschillende fac toren als klimatologische omstandig heden, aard der te verbouwen gewas sen, grondgesteldheid enz. zou weer af moeten hangen welke werktuigen dit zullen moeten zijn. Men zou dan kunnen volstaan met eenvoudige ploegjes, eggen, zaai- en [naaimachines, terwijl eenvoudige smederijtjes voor de reparaties vol doende zouden zijn. Wanneer deze opzet na enkele proef nemingen echter slechts weinig kans van slagen zou blijken te bezitten, dan zou mechanisatie met motorische trek- en drijfkracht geprobeerd die nen te worden, waarbij het aanbeve ling zou verdienen de meest eenvou dige trekkers en werktuigen te ge bruiken en n et zijn toevlucht te ne men tot grotere ingewikkelde machi nes. Aanvankelijk zou men kunnen

Onze Brug | 1956 | | pagina 7