BALIEMVALLEI ONDER RECHTSTREEKS BESTUUR GEBRACHT Overzicht van Ndani-kampongs met in de onmiddellijke nabijheid bewerkte tuintjes. WAREN wij daareven te gast in het Chr. Militair Tehuis te Biak, thans vragen wij de Nederlandse le zers ons te vergezellen naar het bin nenland van Centraal Nieuw Guinea. Hier, in deze tot de verbeelding sprekende prachtige streek tussen de Idenburgrivier en het Nassaugebergte van Centraal Nieuw Guinea, ligt de Baliem-vallei. Verdroomd, vergeten, verscholen. zeldzaam schoon in haar ongerept heid. Zelfs de „Voorlichting en Ra dio-Omroep te Hollandia", een insti tuut dat zich strikt bepaalt tot zake lijke nuchterlheid in zijn reportages, heeft hierover onderstaande dichter lijke ontboezeming geplaatst: „Baliem-Vallei Grote Vallei Shangri-LaNamen, met een wel haast mytische klank voor hen die zich in de loop der jaren hadden toegelegd om de witte vlekken op de kaart van Centraal Nieuw-Guinea uit te wissen: Lorentz, Van Nouhuys, Herderschee, Kremer en Archbold. Maar ook aantrekkingskracht hadden op de ambtenaren van het Binnen lands Bestuur. Die voorstelling van tot de ver beelding te spreken werd nog meer geprikkeld toen de Amerikaanse on derzoeker Richard Archbold in de jaren 1938 en 1939 tijdens de z.g. Indisch-Amerikaanse expeditie zijn bekende exploraties verrichtte en daarbij de grote Vallei van de Baüem in haar doorkruiste. Zijn rap porten, nuchter en zakelijk van in houd, maar verlucht met vele foto's en leeft als in het stenen tijdperk. Totdat op een goede dag in de cember 1956 de historie van deze volksstammen eeuwen van evolutie oversloeg en een Beaver-toestel van de Nieuw-Guinea Luchtvaartmaat schappij de „Kroonduif" in dit ver geten dal neerstreek en twee man nen aan land zette: een Nederlandse Bestuursambtenaar de heer F. Veld kamp,. en zijn naaste medewerker, de weerwaarnemer-telegrafist F. Th, de vertrouwen terug te winnen is dan nagenoeg uitgesloten. Wie dit zo ziet, begrijpt misschien waarom wij als oud-Indisch gasten zo'n oprechte, diepe bewondering en waardering hebben voor het corps Bestuursambtenaren, vanaf de een voudige Controleur B.B. tot de Gouverneur van het Gewest, maar ook voor de eenvoudige mantri- politie en zijn wakker politie-corps. Dit opbouwend werk door Ne derland zovele jaren met zo'n succes uitgevoerd, wordt nu „kolonialisme" genoemd. En de P.v.d.A. zou daar om Ned. Nieuw-Guinea onder inter nationaal beheer willen hebben, want „Het Paroolis bang dat het etiket „koloniale mogendheid" op de Ne derlandse rug geplakt zal worden door de Afro-Aziatische groep! Het blad dat oorspronkelijk ge porteerd was voor het overdragen van dit gebied aan Indonesië, schrijft nu zelf dat „een overdracht van de soevereiniteit ook in onze ogen on verantwoord is". Het ziet dus in, dat het zich in zijn politiek ten opzichte hiervan „VERGIST" heeft, laat het zich dan nu er verder buiten houden. Zijn buitenlandse politiek in het recente verleden, waarbij vooral het hoofdstuk „weggeef-politiek een on gelukkig experiment is geweest, heeft het Nederlandse prestige nu juist niet bepaald vergroot; terwijl de buitenlandse handel en grootcultures enorme verliezen hebben geleden, om maar te zwijgen over de niet te peilen verliezen van alle particuliere grote en kleine Nederlandse en Ne derlands-Indische spaarders, die alles, maar dan ook alles kwijt zijn en hier opnieuw moeten beginnen. Laat men ook deze facet niet over het hoofd zien. Nederland kan niet alle tropen-Nederlanders opvangen en van werk en huisvesting voor zien. Meer nuchtere zin voor reali teit zou hier op zijn plaats zijn. F. Niet voor niets noemt men de Baliemvallei ook wel de grote vallei. Zij is 45 km lang en 1 0 km breed. Grote delen van de vallei zijn, in tegenstelling tot de andere vlakten in het centrale bergland van Nieuw-Guinea droog. Overzicht van de grootste vallei. verrieden een brok natuurschoon van zó imposant karakter, dat dit op de weinigen, die het voorrecht hadden het te aanschouwen, een diepe en onvergetelijke indruk maakte." LANG voor deze gemechaniseerde eeuw heeft de wereld, heeft ook Ne derland in onwetendheid geleefd, dat hier, in dit land-der-grote-contrasten, nabij met eeuwige sneeuw bedekte bergtoppen, een volk leefde in vol komen afzondering. Een volk dat achterbleef in de gestadige ontwik keling naar vervolmaking van tech niek, van automatisering en van economische en agrarische ontplooi ing, een volk kortom dat nog denkt Mooy. Een week later arriveerden 15 politiemensen onder hoofdagent Schultz, waarmede de bezetting van een Nederlandse Bestuurspost in het hart van Ned. Nieuw-Guinea een voldongen feit was geworden. Zonder enige drukte, zonder veel ophef, beginnen hier 17 Nederlan ders hun bestuurstaak, die uiterste takt subtiel gevoel en bekendheid met adat en gewoonten van deze onder-ontwikkelde stammen vereist. Eén taktloze fout en al het op bouwende, moeizame werk is met één slag vernietigd. En het genoten De startbaan op de Baliemrivier. Lezing Mr K. v. Rijckevorsel. Het Bestuur van de Afdeling 's-Gravenhage van het Veteranen Legioen Nederland deelt ons mede, dat Mr K. v. Rijckevorsel, lid van de 2e Kamer der Staten Generaal en bekend pleiter voor de belangen van hen, die door de Souvereiniteitsover- dracht in de verdrukking zijn geko men, op vrijdag 22 februari a.s. te 20.00 uur in de bovenzaal van het Restaurant de Kroon a/h Spui te 's-Gravenhage een lezing zal houden over: A. De kwestie der achterstallige be talingen B. De eenzijdige opzegging der R.T.C. Overeenkomsten C. De Schijnprocessen in Indonesië Jungschlaeger, Schmidt c.s.) D. De rechten van het Volk der Zuid-Molukken E. Overige facetten rondom de ver houding Nederland-Indonesië. Genoemd bestuur bericht ons, dat onze leden op deze bijeenkomst eveneens van harte welkom zijn en dat op deze avond over de behan delende punten vragen gesteld kun nen worden.

Onze Brug | 1957 | | pagina 5