Hei mens-dijk de*ne*k SSfetr F DOES "onuths&§ BEKENDMAKING CHanu *nnun gamma jawe ~v - Een Papoea woning*met de beschavings attributen een hemd, een broek aan de drooglijn, en'eenUiets Bovenstaande foto laat ons de houten woning zien van een Papoease ingezetene, die als modern levend lid van een geciviliseerde maatschappij in het rijke bezit is vaneen fiets, broeken en overhemden. Deze attributen geven op over tuigende wijze het beschavingspeil in de Papoease gemeenschap weer. Onderstaande foto laat ons een gebouwencomplex zien van stenen woonhuizen, welke Papoea-kam pongs moeten vormen. Ze zijn niet alleen gemak kelijker te onderhouden, doch voldoen daaren boven aan alle hygiënische eisen. i^^- Stenen woonhuizen die de houten huizen moeten vervangen vormen hygiënische kampongs voor de Papoease gezinnen. Gebouwd door het Ned. gou vernement in Ned. Nieuw Guinea. 7 O bouwt net Nederlands Gouvernement ver ader aan de uitvoering van een gigantisch plan dat niet alleen een economische ontplooiing beoogt, doch evengoed een sociale en culturele ontwikkeling van de autochtone bevolking naast gezondheidszorg, ter hand, neemt. De financiële opbrengsten aan bosprodukten kunnen nauwelijks hiervoor voldoende worden ge acht, daarom hopen wij dat de grote activiteit van de Wereldbank die in het afgelopen jaar 24 le ningen tot een totaal bedrag van 507 miljoen aan 17 landen heeft verstrekt, zich ook tot dit Ned. gebied zal uitstrekken. Van dit enorme bedrag ontving Azië 8 leningen voor totaal 150 miljoen, waarvoor één lening van 75 miljoen aan India voor de Tata ijzer en staalbedrijven. Waarom zou Ncd. Nieuw- Guinea niet in aanmerking voor een lening komen? Slechts een aanpak van grootse allure, zal resu- taten opbrengen. Een exploitatie in „oude stijl" is af te keuren als volkomen uit de tijd, en poli tiek niet verantwoord. A. H. Führi-Mierop. FRANCO LEVERING OOOR HET GEHEELE LAND Al blijft kapitaal-invoer de bepalende factor bij iedere ontginning op gigantische schaal, er is een element dat niet mag worden verwaarloosd. Dit element, dat de hartslag is van iedere onderne ming, het levend organisme van ieder bedrijf, is het menselijk element: de arbeiders. Het doet er niet toe of het hoofd- of handen arbeiders zijn, het doet er niet toe of het mensen zijn die tot de brain trust" behoren, of dat het de sjouwers zijn in het bedrijf. Zij allen investeren hun arbeidskracht. Zij allen geven er het be zielende, het scheppende element aan, waardoor een onderneming tot een levend organisme wordt. Zij zijn hel die een onderneming schragen. En daarom moeten zij de beste voorwaarden heb ben om dit werk onder deze ongewone omstandig heden tot een goed einde te brengen. Daarom is bet een primaire eis dat er geen onderscheid wordt gemaakt tussen de importkrachten en de locaal aangeworven werkkrachten, want zij allen werKen voor één doel, zij allen hebben te beant woorden aan één eis: vakbekwaamheid, geschikt heid, deskundigheid. En zuiver op grond hiervan is het een primaire eis dat de barrières worden omvergetrokken, dat men slechts de arbeidsprestaties hono reert, en niet of men „geïmporteerd" is of een plaatselijk aangeworven of uit Indonesië op eigen gelegenneid overgekomen werkkracht is. ivor, en bondig geformuleerd: men moet de In- dtscn-Nederlandse werkkrachten niet lager aan staan in salariëring omdat zij nu toevallig geen imporikracht zijn. Wanneer zij hetzelfde pres teren, hetzelfde onderwijs hebben genoten, de- zelrde technische of bouwkundige scholen hebben doorlopen en praktisch hebben gewerkt, dan heb ben zij ook volkomen het recht hetzelfde te ver dienen. Dit is nog steeds ondanks alle sociale voor zieningen en ondanks alle sociale wetten in Ne derland het oude koloniale zeer, dat in vreet in de anders zo goed zijnde verhoudingen tussen alle geledingen in de Europese gemeen schap. Zelfs het wonen heeft men hier in „dokken verdceid, waardoor men „elite dokken, en „or dinaire" dokken krijgt. Alsof zulks niet een per soonlijke zaak is. VERTE Ik weet niet tot waar de grens van het Westen gaat. Europa ligt in het Westen en Amerika terwijl ook Fakfak in het Westen staat. Ik twijfel ook waar de grens van de vooruitgang is. nirosima's verwoesting, is dat vooruitgang? Het vlees der naaktheid o] misschien de onbeschaafdheid? In twijfel vraag ik mij: zodra ik Amerika voorbij ben, ga ik dan niet de richting in van Papua? Marius bsman Vrij naar het Maleis Dichter Rachmat (Kedjauhan) in de bouwvakken, waar enorm veel werk is te verrichten, dank zij de gecreëerde mogelijkheden door de grote maatschappijen als „bouwmaat- smiappij Hollandia N.V. (gevestigd in Hol lands en biak) die alle burgerlijke en utiliteits- ,geoouwen verzorgt, zodat hele wooncomplexen imet moderne woonhuizen in Hollandia zijn ver rezen: de „Rijksgebouwen- en Waterstaats dienst' een gouvernement-instelling die nu het grootse ooject het „Paleis van de gouverneur neett te bouwen al deze diensten vervallen in dezelfde fout, dat zij een discriminatie toepassen bij de salariëring van plaatselijk aangeworven werkKrachcen. Du is de hoofdoorzaak waarom de Deta-jongens zijn vertrokken, er werd nauwelijks naar hen om- geKeken, laat staan dat zij moreel en sociaal werden verzorgd. (De geestelijke zorg van de Kerken hebben wij hierbij niet op het oog, die beoben zich wel met ze bemoeid) Wil Ned. Nieuw-Guinea slagen, dan moet het parool zijn: gelijke salarissen en gelijke sociale voorzieningen voor alle gelijkwaardige werk krachten. Efier ligt een taak voor de nieuwe minis ter van Overzeese Zaken. Dat Zijn Excellentie hiermede het eerst begint. de dat zal WIJ RUILEN IN NADERE INLICHTINGEN VERSCHAFT GAARNE ffHIüHHil HHIKHJ Het Comité CENTRUM NEDERLANDERS U.T INDÜNESIë' (C.N.I.) stelt zich voor tweede helft van maart 1957 in Den Haag wederom een FORUM-AVOND te organiseren. De avond zal worden ingeleid met een lezing door een bekend spreker over een onderwerp, de Nederlanders, die in de tropen zijn geweest, zeer zeker zal interesseren. Dit onderwerp u t z t aan de hiervoor belangstellenden persoonlijk worden bekend gesteld. Vervolgens zal door het Comité C.N.I. een uiteenzetting worden gegeven van het streven van dit Comité, dat zich in de eerste plaats ten doel stelt de Nederlanders uit de tropen politiek te verenigen in een CENTRUM-PARTIJ, die meer in het bijzonder voor de RECH1EN en BE LANGEN van dit deel van Ons Volk zal kunnen opkomen, zowel plaatselijk, als landelijk. Op diegenen, die aan het bereiken van dit zo belangrijke doel daadwerkelijk willen mede werken. wordt in de eerste plaats een ernstig beroep gedaan deze Forum-Avond niet te verzuimen. Nederlanders uit de Tropen, verenigt U NU! Voordat het te laat is voor de Uwen en UI Verdeeld zullen wij zeer zwak staan. Verenigd, versterkt verder gaan! Tenslotte zal indien de tijd dit toelaat op deze Forum-Avond voorlichting worden gegeven ver de ALGEMENE OUDERDOMSWET, die alle ouderen uit de Tropen direct aanbelangt. In verband met de te bespreken zaalruimte worden degenen, die voor deze Forum-Avond be langstelling hebben, verzocht hiervan met een briefkaart kennis te geven aan een der navolgende adressen: P. G. Dessauvagie, Copernicusstraat 116. Mr. A. de Grave, Beukstraat 74. Mr. L. R. A. v. Beem, H. v. Deventerstraat 34. DEN HAAG. V: 1840 wr DER l/V/LJ TELEF 115689

Onze Brug | 1957 | | pagina 2