Tong Tong voor een Indisch hofje N.A.S.S.I.-RUBRIEK RADIO BOLLAND op Woensdag 25 Oct. Gironummer 8118 NASSI, Laan v. Meerdervoort 1580 Den Haag REDT EEN MENS! FRANS BUITELING am f Jk Bezoekt de BAZAAR van de Ver. „ONZE TOEVLUCHT" in de bovenzaal van Café-Rest. ,,De GalerijLn. v. Meerder voort 419a hk. Fahrenheitstr. Opbrengst ten bate van het Sociale werk onder Indische Gerepatrieerden en Spijtopt. Geopend van 11—19 uur 4 N.C.R.V. televisie-forum. De N.C.R.V. zal in zijn t.v.-programma als ver volg op de t.v.-uitzending van ..Dossier-Karpaan op maandagavond 16 oktober een vraaggesprek uitzenden over spijtoptanten Dit forum zal staan onder voorzitterschap van prof. Mr. Dr. J. A. Diepenhorst (lid eerste Kamer), terwijl aan het gesprek zullen deelnemen de Ministers Beerman en Klompé en de Kamerleden Jhr. Mr. I. Witte- waal van Stoetwegen en de heer J. Schipper, alsmede Prof. H. Baudet (die lid v.h. Nassi- comité is). Nassi-Kalender voor 1962. Wij kondigen hier reeds onze nieuwe Nassi-ka- lender voor 1962 aan. Deze brengt zes mooie litho's uit het oude Indië, ons welwillend uit zijn fraaie collectie afgestaan door Ir. Meulemans uit Voorburg. De prijs van deze mooie zes-bla- dige kalender zal slechts 2,50 bedragen. Wij raden dus alle lezers aan met de aanschaf van een nieuwe kalender voor het volgende jaar nog Het tweede deel van het NASSI-verweer op de critiek van Prof. Duynstee zie Tong-Tong Nr. 6) moet tot onze spijt blij ven liyyen omdat de copy te laat in ons be zit kwam. Wordt eventueel in het volgende nummer geplaatst. REDACTIE TONG-TONG even te wachten tot onze nieuwe Nassi-kalender beschikbaar komt; U zult er geen spijt van heb ben. Bestellingen kunnen nu reeds bij ons secre tariaat Antwerpsestraat 18, Scheveningen wor den geplaatst. Kleren voor gerepatrieerden. Wij ontvingen het Jaarverslag 1960/1961 van de Geestelijke Vereniging „Onze Toevlucht" in den Haag, die zich ook al geruime tijd bezig houdt met kosteloze kleding-distributie onder de gere patrieerden, niet alleen in den Haag maar door heel Nederland. Het adres van deze stichting is: van Merlestraat 118, den Haag (tel. 636295), terwijl haar kleding-depöt is gevestigd in de Sweelinckstraat 79. Een ander adres waar men voor kleding terecht kan, is de Stichting Tong-Tong-Amsterdam, Joh. Verhulststraat 107A (tel. 721816). De leiding daar van berust bij Mevr. Blaauw, die tevens secre taresse is van de Nassi-afdeling Amsterdan. Spijtoptanten, die na aankomst in Nederland be hoefte aan kleren hebben, weten dus tot welke adressen zij zich steeds kunnen wenden voor de nodige aanvulling van hun garderobe. Wij brengen genoemde instanties hierbij gaarne dank voor deze belangloze hulp aan onze be hoeftige repatrianten uit Indonesië. N assi-activiteiten. De „winter-campagne' van Nassi werd waardig ingezet met een geslaagde kunstavond van de afdeling Rotterdam in de grote Rivièra-hal waar na een inleiding door de Nassi-secretaris den Hamer, enige fraaie dans-legenden werden uitge beeld door Indra Kamadjojo. De afdeling Bolsward organiseerde een propa- ganda-avond in Sneek met dans, zang en mu ziek, hoofdzakelijk verzorgd door gerepatrieerden zelf; op 7 oktober werd een Indische avond ge geven, uitgaande van Nassi-Zutphen. Op het programma voor de naaste toekomst staat voorts een Culturele avond te geven door Nassi- Groningen op 4 november; hierop zal het spijt optanten-vraagstuk worden besproken door de heer Algera, lid der Eerste Kamer. Onze winter-campagne wordt dus goed ingezet laten wij hopen dat inderdaad een versnelde en verruimde toelating zal worden bereikt voor on ze in nood verkerende spijtoptanten, die niet lan ger kunnen wachten. Hoe groot hun nood is blijkt weder duidelijk uit onze vierde bloemle zing uit brieven en rekesten, die dezer dagen op grote schaal werd verspreid onder Nassi-kringen en pers-organen. Moge het schrijnende leed, dat daarin klemmend naar voren komt, tot vele har ten spreken! Verzamelt voor, stort op: Nadat we de binnengekomen artikelen hadden op gezonden, kregen we de ondervolgende brief van Mevrouw Butteling. Tot dusver is er voor de bromfiets 93,85 binnen- gekomen. Dit bedrag zullen we binnenkort ook overmaken. Geachte Tong-Tong abonnes. Ik weet niet, of ik U reeds bedankt heb, voor het paket, dat U aan ons adres gezonden hebtMocht dit niet het geval zijn. vergeeft LI t mij dan, want ik was steeds met mijn gedachten bij mijn fanij, die haar toelatingsexamen voor de Mulo moest doen. maar ondanks hard aanpakken (d.i. een geval, dat ik niet in een paar woorden op papier kan neer zetten. maar haast een heel verhaal aan verbonden is) gezakt is. Na dit. hebben wc weer wat anders aan cle nana, met de andere, Conny. die over moet gaan naar dc zesde klas. Nu de vacantie op de 25ste augus tus is ingegaan heeft ze geen rapport gekregen en moet nog 2 weken naar school, wat m n man en ik nog aan het onderzoeken zijn. Met haar, ook nog haar medescholieren van 4. 5 en 6. Nu zijn ze allen twee dagen op school geweestook m n man en ik, om op dc onderwijzer te wachten, maar meneertje verscheen niet. De jongste, Nancy is naar de tweede overgegaan. Vergeeft U mij, als ik niet direct heb bedankt, want naast de huishouding en tuin en dan ook nog het maken van ketjap, ting ting, enz. enz. moet ik 'savonds mijn kinderen bijwerken, terwijl je al moe bent. Zodoende heb ik de correspondentie even opzijgezet en ook mijn man is doodop van het werk. Hopende dat U hiermee genoegen neemt, verblijf ik met onze hartelijke groeten als steeds Mevr. U. Butteling-v. Alphen Advertentie Stationsweg 143 - Tel. 60.17.03 - DEN HAAG ■K Het adres voor gramoroonplaten Orginele Krontjong en Cowboy o a. nieuwe originele Import HAWAÏi - L.P.'s ln samenwerking met s-werclds meest bekende DISC JOCKEY S DE NIEUWSTE wereld toppers Een prachtidee! Ik geef vloerbedekking, gordijnen en vitrage en plafondlamp voor 2 kamers. Mej. M. van der Meuten, Den Haag. Na lezing van het artikel TONG-TONG VOOR EEN INDISCH HOFfE in Uw blad No. 5 van 15 dezer, gaf ik de N.H.M. te Amsterdam op dracht een bedrag van f 100,— over te schrijven op Giro 6685. Ik zend U dit kleine bedrag als voorlopige bijdrage, met de innige wens, dat het 11 moge gelukken andere, vooral beter gesitueerden, landgenoten in Holland en elders te winnen voor Uw plan een hofje te stichten waar onze Omaatjes en Tantetjes niet alleen WELKOM zullen zijn, maar vooral een begrijpende sfeer zullen vinden. Ik weet hoe zorgeloos jongeren kunnen voorthup pelen zonder enig begrip voor de eenzaamheid en verlatenheid van een oud mensje in hun naaste omgeving. Daarom mijn hulde voor het door Mej. G. A. Spoel genomen initiatief. God geve, dat het Indisch hofje binnenkort werkelijkheid zal zijn. Ik ben c~n Indische, die evenals U vele nationalitei ten. c geloofsbegrippen in zich heeft. Op mijn hulp. zij het slechts een zeer bescheiden hulp, kunt U altijd rekenen. Mevr. L. Deketh-Crawfurd gepensioneerd Ambtenaresse Ind. P.T.T. in Ban dung). Aantekening: Het is wel typerend dat het idee van een Indisch hofje practisch uitsluitend door vrouwen begrepen is. Wij mannen zijn als altijd weer zo zelfverge- noegd zeker! We hebben voor pensioentjes en jaar weddes en verzekeringen gezorgd. Taoe bèrès. den! Goed goed dan, heren. Laat ons er dan inderdaad zéker van zijn dat God en de Wereld ons spe ciaal niet meer kunnen deren, zouden wij dan toch nog wel willen helpen een hofje te bouwen, waar wij eventueel een Hollands vrouwtje in welkom kunnen heten? Om met onze Indische „tong-tong- hulpbereidheid" een wildvreemde te kunnen hel pen? Of is het Samaritaanschap alleen voor an dere volken en volksgroepen weggelegd- En zouden wij niet een wildvreemd Indisch omaa tje in staat willen stellen om haar eigen kembrot, pèpèsan of lodéh te snierken zonder dat Holland se oma-neuzen (terecht) worden gekwetst, maar In dische oma-neuzen met behagen de geuren zullen opsnuiven? En zouden de Indischgasten die zelf al lang van de Indische pot zijn afgestapt toch wel kunnen begrijpen dat er nog rare omaatjes rond lopen, die die pot nooit willen missen? Die misschien een klamboe over hun bed willen hebben, al is dat „natuurlijk gek". Die nog wel een keertje in sarong en kebaja willen lopen, al is dat „natuurlijk gek Maar al die „gekke omaatjes hebben eens als jonge vrouw een huwe lijk aangedurfd met ons, wijze mannen. En kinde ren gebaard, en grootgebracht. En toen wij wijze mannen de welvaart van Indië in onze zak hadden, maar nochtans als krijgsgevangenen werden wegge voerd, hebben deze vrouwen met onvergelijkelijke moed en plichtsbetrachting het gezin in leven ge houden. Gek ja? Nou, laat ons dan ook maar eens gek zijn en iets doen voor een moeder élke moeder. Want elke moeder wordt eens „omaatje-alleen". Weet je wat ze doen, als we die omaatjes bij me kaar zetten? Dan vertellen ze eindeloos aan el kaar hoe goed wij altijd waren. Want dat doen ze zelfs al. als we niets voor ze doen. Wonderlijk, ja? Ja. de wereld is wonderlijk. Zullen we er een wondertje bij maken?

Tong Tong | 1951 | | pagina 4