HATHA YOGA 10 door Rama Polderman Hatha Yoga, Raja Yoga, In de Yoga wetenschap onderscheiden we verschillende vormen, o.a Hn™r Yo°gT'isTet onderdeel van de Yogi Philosophic dat zich bezig houdt met het Physieke lichaam, met alles wat nodig is om dit instrument in een natuurlijke en gezonde staat te houden. Het is een cultuur, die reeds duizenden jaren bestaat en door de Yogis m India wordt gebezigd. In het „nieuwe" India van nu ziet men hoe langer hoe meer het belang van de Yoga voor de mens en vandaar dat de Yoga speciaal de Hatha Yoga, ook officieel aan de scholen en sport-instellingen wordt gedoceerd. Het traint de mens in de basis principes van de gezondheid, dit mooie instrument te leren kennen en te beheersen. Het is natuurlijk niet mogelijk om dit te doen, zonder daarnaast ook een geestelijke trai ning te ondergaan, want alleen een gezonde geest kan een gezond lichaam onderhouden. Ademhaling. Een zeer belangrijk onderdeel van de Hatha Yoga is wel de juiste wijze van ademen. De volledige ademhaling der Yogi's geeft het li chaam een maximum aan energie bij de minste inspanning. De techniek van deze ademhaling kan men in de Yoga-boeken vinden en deze wordt hier dan ook verder niet besproken. Het is belangrijk om het lichaam en de onderde len ervan op een natuurlijke wijze te gebruiken want indien b.v. spieren niet gebruikt worden ik de functies waarvoor ze gemaakt zijn, dan gaat er ergens iets verkeerd. Natuurlijk leven betekent, dat we de mogeijkheden van onze body in practijk moeten brengen. Tegen woordig is het vaak zo, dat we ons lichaam ver waarlozen, hetgeen we kunnen toetsen als we het leven van een doorsnee zakenman eens nagaan. Na een nachtrust 's ochtends meestal een gehaast ontbijt, dan zitten in de auto op kantoor weer zitten met enkele onderbrekingen zaken be zoeken zitten, zitten en nog eens zitten. Thuis gekomen even eten en dan weer in een luie stoel zitten om een krant te lezen, enz., enz. Wij krijgen een algemene spierverslapping, o.a. de buikspieren, welke toch zon belangrijke rol spe len bij een goede houding, bij de ademhaling en het op zijn plaats houden van onze buikorganen, (fig. I Nauli). Fig. I Fig. II kelt hij een posiüef gericht denken en een even wichtige geest, hetgeen een onontbeerlijke basis is voor een gezond en harmonisch leven. De Hatha Yoga oefeningen kunnen we verdelen in groepen welke ieder weer speciale werking heb ben op het lichaam. Verschillende Asanas (hou dingen) beogen een maximale soepelheid van de wervelkolom, tevens een maximale doorbloeding van aldaar uittredende zenuwbanen (fig 2 Ardah matsyendrasana) Verder worden verschillende klieren met interne secretie tot een gezonde activiteit geprikkeld. Door speciale houdingen, welke enige tijd worden vol gehouden kan men de bloedsomloop beinvloeden en gebieden welke gestuwd zijn ontlasten en an dere gebieden welke minder doorbloeding hebben, krijgen een betere doorstroming. Een lichaam, dat regelmatig zon „doorsmeer en verversings beurt" krijgt blijft gezond en fit en zal niet gauw verzaken. Naast deze asanas zijn de pranayama oefeningen van groot belang. Het onder controle krijgen van de vitale levens energie (Prana) door middel van speciale adem- oefeningen is een zeer belangrijk onderdeel van een natuurlijk onderhoud van ons lichaam. Typisch is de omkering van de westerse stelregel „Mens sana in corpore sano" in het Yoga-principc: „Alleen een gezonde geest kan een gezond lichaam onderhouden." De eerste stelregel maakt vaak dat alle sport niet helpt, omdat de beoefenaar blijft toe geven aan verkeerde impulsen. Yoga ver langt een zodanige geestelijke toewijding dat physiek succes niet kan uitblijven. Kortom allerlei onregelmatigheden gaan zich voor doen en ons lichaam raakt gewend aan deze sleur en de verschillende spiergroepen worden ,,lui en raken hun normale natuurlijke functie ontwend. Geestelijke Hygiëne. Asana's en Pranayama. Ook op geestelijk gebied gaan we hoe langer hoe meer gebukt onder allerlei spanningen welke weer negatieve gemoedstoestanden veroorzaken, waar door in ons lichaam allerlei gifstoffen (chemisch aantoonbaar) worden gevormd. De Yoga wetenschap geeft de weg aan om te ko men tot een discipline van het denken, het gevoel en het physieke lichaam. Als eerste stappen op het pad der Yoga treffen we de z.g. Yama's en Niyama's aan. welke min of meer kunnen worden vergeleken met de 10 Geboden (niet doden, waarheidslievendheid, niet stelen, kuis heid, Godsvertrouwen, enz.). Deze basis principes moet de Yogi ernstig nastreven. Hierdoor ontwik- Eén van de actiefste medewerkers van TONG-TONG is de arts Rama Polderman, door en door Indischman en onvermoeid be zig om wat hij daar geleerd heeft, hier in practijk te brengen. Dat doet hij o.a. letter lijk met zijn Yoga-therapie, waarmee hij zich in de kamptijd als practisch opgegeven pa tiënt zelf wist te genezen. Yoga is één van die wonderlijke wetenschappen uit het Oosten, die vaak uitkomst brengen waar de westerse wetenschappen falen. Daarom groeit de Stichting Yoga Nederland" zo enorm. In lichtingen en opgave als lid bij L. v. Nw. Oost-Einde 39, Voorburg. In deze samen vattende les geeft Rama ons de gelegenheid ineens een flinke stap te zetten in dit schijn baar magische, maar in werkelijkheid exacte en uiterst practisch geschoolde terrein van physieke opbouw. Als men natuurlijke honger en natuurlijke dorst heeft, zijn deze met natuurlijk voedsel en water te stillen. De mens die zegt, ik heb zo'n dorst, ik moet een glas whisky hebben, die bevredigt met de whisky een abnormale begeerte, welke niets te maken heeft met natuurlijke dorst. Het volgende belangrijke punt voor de Yogi s is de samenstelling van het voedsel. De echte Yoga beoefenaar leeft over het algemeen vegetarisch en stelt zijn menu samen uit diverse natuurproducten, waarvan men een goed beeld krijgt in het boekje „Diet and Digestion" van SUNDARAM, The Yoga Publishing House Bangalore. Baden. Een regelmatig fris bad is een onontbeerlijk on derdeel bij een natuurlijk onderhoud van ons li chaam. In de tropen is een bad meermalen per dag zefs belangrijk. Het reinigt het lichaam en prik kelt de bloedsomloop in de huid en heeft een kal merende werking op het zenuwstelsel. Tensotte wil ik nog enkele asana s bespreken, waavan hier enkele afbeeldingen zijn weergegeven. Sarwangasana of kaarshouding. Bewuste ontspanning. Even belangrijk zijn de oefeningen waarbij we leren om tot een bewuste ontspanning te komen. Vele lichamen zijn 's ochtends niet uitgerust, om dat men gespannen en verkrampt slaapt. Bewuste ontspanningsoefeningen vormen een be langrijk onderdeel in de Hatha Yoga. Voeding. Een auto die rijdt moet benzine hebben ons lichaam, dat leeft en werkt moet voeding hebben. Een belangrijke grondstelling van de Hatha Yoga is: Niet wat en hoeveel een mens eet, maar de hoe veelheid, welke hij behoorlijk verteert, die voedt hem. Ook bij de voeding moeten we ons apparaat waarmee we het voedsel tot ons nemen, op een natuurlijke wijze gebruiken. Bij de mond te beginnen: Laten we ons gebit ge bruiken om te kauwen en voedseldelen met speek sel te mengen. Hier vindt al voorvertering plaats. Laten we onze maag niet gebruiken als een rub- berzak, waar we alles wat ons gehemelte streelt maar inproppen. De Yogi is geen grote eter, hij zal zich ook niet aangetrokken voelen tot grote weelderige schotels, hij is geen slaaf van zijn tong en zijn gehemelte. Ons lichaam heeft ook voor de celstofwisseling een flinke hoeveelheid vocht nodig, wat o.a. ook gebruikt wordt om via de nieren afvalstoffen weg te werken. De Yogi neemt ook regelmatig water tot zich om aan deze behoefte te voldoen. Deze houding, welke in een normaal oefenschema pl.m. 6 minuten wordt volgehouden, heeft speci fieke werking op de schildklier. Verder heeft deze houding een weldadige ontspannende invloed op het autonome onderbuik centrum, hetgeen weer gun stig werkt op de sexuele klieren. In de afbeelding is een variatie te zien met gebogen knieën. Bij de volledige houding zijn de benen om hoog gestrekt. (Zie verder volaende bladzijde) Vertrouw op vrouwelijke energie: geen enkele in spanning is te groot voor werkelijke liefde. Silius Italicus.

Tong Tong | 1959 | | pagina 10