INDISCH MEISJE IN AMERIKA ATTENTIE! Kort voor haar terugkeer naar San Francisco had ik een gesprek met Alwina Timmermans. Ze was hier met een kort verlof in het land om haar moe der op te zoeken.Twee weken vacantie en drie weken buiten bezwaar van de firma, The Metro politan Life Insurance Co., waar zij nu een goede job heeft. Alwina is te Soerabaia geboren en omdat haar va der bij het onderwijs was en dikwijls werd over geplaatst heeft ze gedurende haar kindertijd door heel Java gezworven. In september 1951 kwam ze in Holland aan en werkte hier ruim vijf jaar bij de Luchtmachtstaf te Scheveningen. Toch beviel het haar niet helemaal in Holland. De grootste narigheid was om als al leenstaande vrouw een woning of geschikte kamer te vinden, zonder dat het vel je over de oren werd gehaald. Zodoende rijpte in haar het plan om te emigreren, wat vrij gemakkelijk is gegaan, omdat zij viel onder de bepalingen die golden voor oor logslachtoffers. De Wereldraad van Kerken zorgde voor een sponsor. Dit was een zekere Mr. Taylor, die een eigen hospitaal had in San Rafael, Calif., waar Alwina als leerling-verpleegster haar intrede deed in de Nieuwe Wereld. Dit baantje viel beslist niet mee, de hele dag rennen en staan, zodat ze 's avonds geen pap meer kon zeggen. Ze was in huis bij een Amerikaanse familie, de familie Moran, die erg aardig voor haar was. Toen ze zagen dat ze dit werk beslist niet volhield, maakte de heer Moran een afspraak voor haar met de baas van het concern waar ze nu werkt. Ze is begonnen als „filing clerk" en ver diende toen net genoeg om rond te komen. Hoewel ook hier hard gewerkt moest worden beviel het haar hier best en na drie maanden had ze op slag van 10 en na nog eens drie maanden weer. Na negen maanden kwam er een verhoging in rang met natuurlijk salarisvermeerdering. Op kan toor werden cursussen gegeven om zich verder te bekwamen. Door het eerste examen kwam Alwina met goed gevolg heen en is nu doende een tweede examen voor te bereiden. Men wist haar ijver te waarderen en ze staat nu met iemand anders aan het hoofd van een afdeling met 18 meisjes onder zich. Het salaris was zodanig verbeterd, dat zij zich dit korte verlof naar Holland kon veroorloven. „Ja, toch wel leuk weer even in Holland te zijn", zei ze, „en weet je wat me zo opvalt als je er een tijdje uit bent geweest? De verhouding tussen de Hollander en Indischman is zo veel beter gewor den, volgens mij bepaald een heel verschil met enige jaren geleden". Dit vond ik prettig om te horen, want als je er midden in zit gaat het zo ongemerkt, dat het jezelf bepaald niet opvalt. Dan volgen hier op verzoek van mej. Timmermans enkele zeer belangrijke punten die de a.s. emigrant zich beslist voor ogen moet houden voor hij of zij de grote stap waagt. Leer allereerst de engelse taal beheersen, dit is ab soluut van essentieel belang. Stel dat je sollici teert en men neemt je een test af en je kunt niet de vragen beantwoorden omdat je de taal niet voldoen de kent, dan heb je meteen alle kansen verknoeid. Er zijn er helaas al te veel bij wie dit het geval is en die daardoor mislukken, zelfs als de man de taal wel goed spreekt en de vrouw niet. De vrouw v >elt zich dan diep ongelukkig en erg eenzaam, omdat ze met niemand contact heeft en zodoende maakt ze het haar man nodeloos moeilijk in plaats dat ze hem helpt de eerste zware jaren door te komen. Want de eerste jaren zijn zwaar en het is beter dat je met die overtuiging gaat, dan te denken dat het geld voor het oprapen ligt. Alwina en ik vonden het eigenlijk geen gek idee, dat de Emigra- tiedienst zou verplichten tot een klein examen in de taal van het land waarheen je wilt emigreren. Wat ook van veel belang is: LAAT ALLE DIPLOMA'S VERTALEN en voeg er een korte beschrijving bij wat het behelst. B.v. diploma Lassen zegt een Amerikaan niets, laat er bij schrij ven wat h enheeft moeten leren om dit diploma te kunnen behalen. Zo ook met alle andere diploma's, die U mocht hebben. Wees zuinig de eerste jaren. Huishuren zijn hoog en het is een voldoening als je je eigen huis kunt kopen met je eigen lapjegrond. Er zijn er ook die slecht terechtkomen doordat ze, als ze goed verdienen meteen de mooiste auto en andere dure dingen moeten hebben. Dit geldt vooral voor jon gelui van 20-25 jaar, die b.v. als seizoenarbeider in de tijd dat ze werken een heel behoorlijk salaris verdienen, wat ook bedoeld is om de maanden dat er geen werk voor ze is te overbruggen. Dit vergeten ze maar liever, kopen een dure auto op afbetaling en kunnen als ze geen werk hebben hun verplichtingen niet meer nakomen, en behalve dat ze dan hun auto kwijt zijn, zitten ze in de puree en ze hebben kans dat de fabriek waar ze hebben gewerkt hun een volgend seizoen niet meer aan neemt. Houd de ziekteverzekering aan die Ubij aankomst heeft, al lijkt de 10 veel en bent U op dat mo ment gezond. Een dokter en geneesmiddelen zijn schreeuwend duur. Als men in vaste dienst is kan men altijd in een collectieve verzekering gaan. Mej. Timmermans vertelde me nog iets wat me van belang lijkt te weten. De Nederlandse Emigra- tiedienst heeft iemand een toer door Amrika laten maken om gesprekken te voeren met de INDISCHE emigrant. Het doel was er achter te komen wat de moeilijkheden zijn die zij hier ondereinden. De Ned. Consul in San Francisco heeft toen een veertigtal bij zich thuis laten komen en er is to engevraagd of zij een kern wilden vormen om een volgend contingent Indische emigranten op te vangen en wegwijs te maken. De mannen wordt gezegd hoe en waar ze moeten solliciteren. De vrouwen, hoe een Amerikaans huishouden wordt gevoerd, in welke winkels je goedkoop en goed kunt kopen en meer dingen die een mens in een vreemd land moeten weten. Ik wil eindigen met het adres op te geven van degene die aan het hoofd van deze groep staat en al heel veel mensen op de goede weg heeft geholpen. Max. S. Wijtema, 315 Montgomery Street, San Francisco, 4 Calif. IDA. Excursie Bronbeek Aangezien verschillende aspirant-deelnemers be zwaar blijken te hebben tegen een dergelijke tocht op zondag, is besloten de excursie uit te stellen tot zaterdag 26 september a.s., vertrek per bus vanaf Hollandse Spoor te Den Haag, 8 uur v.m. Ver zamelpunt: de hoofdingang. Route: Den Haag, Gouda, Utrecht, Zeist, Arnhem. Belangstellenden buiten Den Haag kunnen worden opgenomen: te Gouda om ca. 8.45 uur, te Utrecht om ca. 9.30 uur, te Zeist om ca. 10 uur. Met na druk wordt erop gewezen, dat deze tijden niet helemaal precies kunnen worden opgegeven. Ver zamelpunten: bij de diverse stations ter plaatse, in Zeist 't Rond. Thuiskomst te Den Haag: ca. 22.15 uur. Mevrouw Van der Weyden-van Heutsz, de doch ter van generaal Van Heutsz, zal ons op deze tocht vergezellen en interessante bijzonderheden mededelen. Inschrijvingen bij: mevrouw Lans, Weimarstraat 121, tel. 634289: mevrouw Ferguson, v. Bleiswijk straat 111, tel. 559540. Kosten: ca. 10.per persoon, waarbij is inbe grepen de busrit v.v„ entrée Bronbeek, gids en di ner. Lunchpakket dient zelf te worden meegeno men. Betaling: per postwissel aan mevrouw C. H. v. d. Putten, Medemblikstraat 182, Den Haag. Deze post wissels dienen vóór 19 september a.s. in haar be zit te zijn. Op een openbare school moesten de kinderen het geloof dat ze beleden, opgeven. Ferry die aan de beurt was: „Grotestand meneer". En nader verklarend op de niet begrijpende blikken van meester: „Die jang met dominee, niet fan pastor!" Kijk, dat is nou een Indische school. En dat is meteen een stukje Indische maatschappij. (Wie praat daar van assimilatie? Wat is dat?) Witte jongens, bruine jongens, gele jongens en doormekare jongens. Maar wie lette daar nou op! Je was pienter of branie of allebei samen. Punt. Tweede rij helemaal links is Tonny Knuivers. later „pushing power" van Maison Bogerijen, nu nog steeds de ziel en drijfkracht (én kwaliteit) van de gerepatrieerde Maison Bogerijen Reinkenstraat 50, Den Haag). Tonny is zijn klasgenoten nog lang niet vergeten en hij zegt: „Jullie allemaal op deze foto die deze TONG-TONG leest, geef me een kabartje dat je nog leeft en ik stuur een boengkoesan van m'n toko naar jullie toe. Waar je ook zit op de wereld!" Al zijn klasgenoten herinnert Tonny zich nog en van sommige weet hij ook, wat ervan geworden is later. „In de tweede rij nummer vijf van links", zegt hij bijvoorbeeld, „dat is Poublon. Werd oorlogs- vlieger. Kon nog net wegkomen voor de capitulatie. Kwam later bij de RAF. Behoorde bij het eskadertje dat de „Tirpitz opspoorde. Hij wierp de bom af, die de kruiser opruimde. Hoe vin-je!" Ja, dat is wat we noemen „djem"! En zo zit Uw redacteur vaak bij z n karthotheek en leest de namen van mensen uit Indië, Banjak, ban jak veel. Allemaal „djem Allemaal troeven. Zo, dan leg ik m'n kaarten op tafel met de kleuren naar beneden en call: Groot Slem Sans Atout! En nou zeggen ze: „Tjalie is een opschepper!" Nee lui, nee. „de kaarten liegen niet Maar laat ons nou uitscheiden met callen. Laat ons spelen!

Tong Tong | 1959 | | pagina 3