Alleen zijn kan gevaren brengen DRINGEND VERZOEK ROOD VOOR! INDONESISCHE WIJSHEID ICE CREAM Schrijf voortaan bij ALLE betalingen (briefkaart, giro, postwissel, enz„Oud Abonné" als U reeds abonné bent, en „Nieuw Abonné" als U Uw eerste betaling doet Dit betekent enorme ver lichting van onze administratie. Dank U. Van A. N, Binkhuysen ontvingen wy een aan tal Indonesische spreekwoorden en zegswijzen, die wij in de qomende nummers regelmatig zul len opnemen. Sommige bij uitstek Oosterse wijsheden hebben geen equivalent in Europa, maar vooral wij uit Indië weten hoe die verre wijsheid ook hier van groot nut is. Zo komt nu nog, na een definitief afgesloten levensperio de, menige echo ons nagewaaid met een wijze zorg, die ons behoeden kan voor menig onheil. Wie heeft er nog meer zulke levenswijsheden uit het oude Indië voor TONG-TONG? Eén ding heeft me wel aan het denken gebracht, n.l. het feit, dat veel mensen NIET in aanraking met de justitie zouden komen als ze niet zo af- schuwlijk eenzaam waren. Stel, dat U doodalleen op een zolderkamer woont, geen ouders, geen of weinig bekenden, in een land waar je nog moet wennen aan allerlei vreemde dingen. Is het dan zo gek, dat je iets doet zodat de aandacht van je medemens op je gevestigd móét worden, al moet je er zwaar voor boeten? Is een kind niet extra lastig en vervelend, als z'n moeder te weinig aan dacht aan hem besteedt? In Indië hebben we ons huis en hart opengezet voor de Hollandse oorlogsvrijwilliger, waarom zou den we niet hetzelfde doen voor de eenzamen hier? U kunt zich voor het doel bij ieder reclasserings bureau opgeven en wie weet helpt u voorkomen dat een medemens door eenzaamheid struikelt, iets wat u en mij evengoed zou kunnen overkomen. Dit is nu het preventieve werk van de reclassering. U hoeft niet veel te doen, alleen te zorgen dat een eenzame bij u binnen kan lopen, een gezellige om geving vindt, eens rustig een boek kan lezen of iemand vindt die ook eens wil luisteren als hij wat te vertellen heeft. Zo weinig, en toch zo veel. Eind september hebben we allen ons dubbeltje eens te gaan praten over dit werk met mej. Van sering. We kregen van iemand de suggestie om kunnen offeren in de collectebus voor de reclas- Loon, die haar krachten geeft aan de Protestants Christelijke Reclasseringsvereniging, Prins Hendrik straat 26 te Den Haag. Gek, dat je als leek op dit gebied, er zo vreemd tegenover staat. Ik kwam gewoon met bibberbeentjes op kantoor, alsof ik, ik weet niet wat op m'n geweten had! Ik werd ech ter wel bizonder vlug op m'n gemak gesteld door juffrouw van Loon die me met stralende ogen vertelde van het mooie werk dat hier wordt ge daan. Want niet alleen heropvoedend, maar ook preventief wordt veel tot stand gebracht. Juffrouw van Loon is een Indisch meisje, zoals we dat gewoon zijn te zeggen en zij wordt dan ook meest uitgestuurd naar Indische verdwaalden en Ambonnezen. Voor de laatsten voornamelijk vanwege de taal. Voor de eersten omdat de mensen eerder bij haar loskomen en vlugger hun moeilijkheden toe vertrouwen. Als er dus een delict is gepleegd, moet er contact worden opgenomen met de dader, eventueel fami lie en werkgever van de eerste. Voor de justitie wordt dan een rapport opgemaakt over karakter, omstandigheden, moeilijkheden e.d. waardoor de rechter inzicht krijgt hoe de beschuldigde tot een bepaalde daad is gekomen. Aan de hand van dit rapport wordt de strafmaat bepaald. Niet zelden valt de straf dan vrij licht uit of wordt een voor waardelijke straf toegekend, wat inhoudt dat het reclasseringsbureau gedurende drie jaar contact moet blijven onderhouden met de veroordeelde. Dit contact kan zeer vruchtbaar zijn, als de ver oordeelde begrijpt en inziet dat het reclasserings bureau er is om hem te helpen met zijn moeilijk heden en niet een soort politieagent is. Er valt uiteraard nog veel meer over dit werk te vertellen, maar als u er zich voor interesseert, kunt u altijd inlichtingen inwinnen bij reclasseringsbureaux, die wel op iedere grote plaats zijn te vinden. IKS Enige jaren voor de oorlog werd een nieuw éta blissement in Djocja geopend, ,,Ice cream Palace" genaamd, dat er zich op voor liet staan, ijs aan huis te bezorgen. Mijn vriend Tj. wilde eens zo'n portie ijs bestellen, en toen ontstond het volgende historische telefoon gesprek: „Hallo?" „Spreek ik met het Ice Cream Palace?" „Niet, 'nir, verkeerd verbonden". „Spreek ik dan niet met nummer „Jawel 'nir". „Maar dat is toch het Ice Cream Palace?" „Niet 'nir. U spreekt met iesse kré-am palaséé!" Els. Bagai serdadoe poelang beris. Gelijk een krijgsman, terugkerend van een veld tocht. De spreekwijze wordt gebruikt als men spreekt van mensen, die altijd opgewekt zijn, hoewel ze veel geleden hebben. Zoals ook een veteraan terug kan komen van de oorlog zonder te jammeren over de ellende die hij heeft meegmaakt. Jang dimakan rasa, jang dilihat roepa, jang diden- gar boenji. Wat men eete moet smaak hebben; wat men ziet moet onderscheid hebben, wat men hoort moet klank hebben. Wacht U voor onverschilligheid en oppervlakkig heid; zorg ervoor dat Uw waarnemingswereld altijd boeit. Wees niet tevreden met wat saai, monotoon, slaafs is. Seberapa pandjang saroeng, begitoelah pandjang matanja. Zo lang als de schede is, zo lang is het mes. In kleine mensjes zitten kleine woorden en daden; in belangrijke mensen grote. „Kijk naar wie het zegt". (Een spreekwoord dat lange overdenking ruimschoots verdient). Sommige abonnees zullen om het door hen ontvangen krantje, behalve het normale witte adresbandje, nog een onbedrukt ROOD bandje hebben aangetroffen. Deze extra rode band heeft de bedoeling onze abonnees er aan te herinneren, dat hun abonnement óf reeds verstreken is, óf binnenkort verstrijkt. Tegelijk met de invoering van deze maat regel staken wij de toezending van de tot nu toe gebruikelijke groene herinnerings kaartjes, maar vertrouwen er dan ook op, dat laatstgenoemde kaartjes in de praktijk inderdaad onnodig zullen blijken te zijn. Wij hebben in deze kolommen al eerder uitgelegd, dat wij abonnees, die met de be taling van hun abonnement achter zijn en ons geen bericht zenden, niet ongelimiteerd de Tong-Tong kunnen blijven toezenden. Wanneer U het krantje opeens niet meer krijgt, wordt U dan niet direct boos, maar gaat II dan even na of U het aan ons ver schuldigde abonnementsgeld wel heeft be taald? Wanneer Uw betaling binnen is zul len de ontbrekende nummers U zo snel mo gelijk worden nagestuurd. Redactie V Wat nu voor ons (helaas) super de luxe geworden isx de vreugden van een gamelan-orkestje (we moe ten er nu helemaal voor naar het Tropenmuseum op enkele zeldzame dagen), dat was vroeger in het prae-radiotijdperk een wissewasje voor iedere toean besar, die daar op een zondag of een vrije middag plezier in mocht hebbe. Ten bewijze: Ton Utermark in het jaar 1924 voor zijn administrateurshuis op de rubberonderneming ,,Soember Gesing", Dampi: bij Malang), Oost Java. En al hadden we dan vaak weinig of helemaal geen verstand van de heel eigen klassiek van de ga melan, ergens werden we er op een onvergeeflijke wijze van doordrongen. Ah, hoe spitst menig „door gefourneerd koloniaal"' na jaren in Europa de oren bij het vernemen van gamelan-klanken! Als een circuspaard dat, later afgeschreven, bij het horen van een draai-orgeldeun, denkt aan de Oude Glorie van de Piste! Het waren mooie tijden. Ouwe Pioniers! En wat er ook van jullie gezegd mag worden en wat er ook werkelijk verkeerd geweest mag zijn kijk, er staat een groot en dicht bevolgt rijk op de drempel tussen Pacific en Indische Oceaan. En JULLIE hebben het helpen maken. Selamat. „Bon sang ne peut mentirl (Tussen twee haakjes: Nu is het huis „gecasseerdde onderneming weg, 1933 bouw naar de ver flod dering. Sic transitmaar de „gloria mundie" isonsterfelijk!

Tong Tong | 1959 | | pagina 3