INDISCH VOETBAL IN NEDERLAND 5 II NACHTVORST OP JAVA Het zal bij velen niet bekend zijn, dat op Java in de oostmoesson lichte nachtvorsten voorkomen en af en toe ook wel zware. Er zijn 3 plaatsen, te weten op de Pangalenganse hoogvlakte en de Pa- toeha, bij de Gn. Slamat en op de Semeroe en Diengplateau. Zo was het b.v. op 10 en 11 september 1949 be paald winter op Pangalengan. De hoogvlakte was omgetoverd in een fantasie van ijzel. Een sprook je voor outsiders, die zulks konden waarnemen van het aaneengesloten park van theeplantages; een slag echter voor de planters, die hun onder nemingen na de oorlog in zwaar gehavende toe stand terugvonden en moeizaam weer opgebouwd hadden. De nachtvorsten hebben een merkwaar dige overeenkomst met die in Holland in het voor jaar. Dan wordt door het radio-weerbericht ge waarschuwd: kans op nachtvorst op beschutte plaatsen. Op de hoogvlakten vriest het nooit tegen de berghellingen of op de heuvelkammen, daar strijkt de wind langs. Vorst is dus steeds in de beschutte kommen en valleien. Geregistreerd werd een gemiddelde van 4° C. over alle onderne mingen. De opgelopen vorstschade betekent een buiten productie zijn van circa 3 maanden. De uitloop op de theestruiken is als zwart verbrand; bij zwa re vorst, waarover hierboven wordt gesproken, zijn de lichte en zwaardere takken van de struik ook bevroren, die later weggesnoeid moeten wo-r den. In 1934 wees de thermometer 6° C. Uitzondering is, als in een jaar geheel geen vorst voorkomt, meestal is de variatie van een Yi" tot \Y°2° C. Zo lijkt dan bij het ontwaken de wereld buiten een sprookje in schitterend en flonkerend rijp. Het is echter van korten duur, want als de zon om 8 uur over de bergen komt, is het sprookje spoedig uit, maar de bittere werkelijkheid blijft. H. A. H. LELANG Kampong Belanda (Den Haag), 16 sept. 1959. Beste Tjalie! Even een reactie op het artikel betreffende „de éérste Indische voetbalclub in de ^^omp^ffe". Ondergetekende speelde n.l. reeds in 1934 in een zuiver Indische voetbalclub t.w de HVV W.D* (Winnen Door Samenspel ook wel Wij Doen Sportief en soms Wij Drinken Stevig.), waarin namelijk in Den Haag studerende Indische jongelui voetbalden. Vroeger in Malang hield ik altijd 2 maal per maand een commissie vendutie. Een commissie vendutie is ten behoeve van handelaars, n.l. in- en ver koop. Maar voor de particulier was het óók een uitkomst! Je bracht je oude barang en rommel naar de lelang en soms bracht het goed geld op ook. Voor de ambtenaren die crediet hadden bij de regering was een lelang-commissie een redding in de nood. Immers als je je geld nodig had, dan bracht je je fiets of motorfiets al naar het gelang van 't bedrag dat je nodig had naar de lelang. Had je ongeveer 100.nodig dan werd de ge brachte motorfiets bij de toekang lelang gebracht en gelimiteerd voor 110- Op de commissie ven dutie was de eigenaar aanwezig en kocht z'n eigen fiets dan voor 110.op. Hij had dan 3 maan den crediet van de regering en moest dan 110. betalen en 6 z.g. vendusalaris voor de regering, maar dezelfde dag rekende de venduhouder af en ging van het bedrag 10% af: commissieloon. Zo kwam je aan contanten, weliswaar met 16 rente in drie maanden, maar je was geholpen en soesah na 3 maanden tingal di blakang! Ook kwamen particulieren dikwijls werkelijk iets verkopen en dan was mijn vraag altijd: „Hoe me neer, limiet of a tout prix?" Iedereen begreep deze uitdrukking. Op een dag kwam een echte njo bij mij. „Oeah, nir, ik perloe gèl, wil verkopen mijn grammofoon op de lelang, apa kèn wel nir?" „Natuurlijk," zeg ik, „is 't gelimiteerd of a tout prix?" „Oeah niet nir, Polydor". M. S. NOACH. We hadden destijds 4 senioren elftallen, 2 junioren dito en hoopjes donateurs/trices! Bolé ja?!! In de jaren 1932-1943 hebben wij een stuk of 5 kampioenschappen behaald en werden 5 van onze spelers, t.w. Nono Uchtmann, Doppie Corten- bach1), Tonny Castens, Jan Blom en Piet Boon geselecteerd voor de jeugdtraining van het Ne derlands Elftal onder wijlen Bob Glendenning J) De eerste drie genoemde namen hadden ook in Indië een bekende klank in de voetbalwereld en wel bij resp. H.B.S. en THOR te Surabaja. Helaas werd W.D.S. in 1943 door de oorlogsom standigheden geliquideerd en na de oorlog zwermden wij allen over de gehele wereld uit. Andere namen? Mosterd, Kaya, Puttiray, Ruhulessin, Dahlan, Har ten, Schuwer, Beelen, Mallant, Boelhouwer etc. Allemaal „katjongs" pèh! En dan nog wat. Er voetballen wellicht géén dui zenden-, maar wel honderden Indische jongens in vele Nederlandse clubs! Noem maar op: HBS, HVV, Quick, Westerkwartier, HFC, AFC, Kam pong Madjoe(ü) en zelfs zijn er een paar Am- bonnezen als semi-prof gecontracteerd bij b.v. Alkmaar, RBC etc.!! De reden waarom er zo weinig uitblinkende (en daarom Tong Tong onbekende) Indische voetbal lers zijn, ligt waarschijnlij niet aan de spelkwali- teit, doch aan het physieke vermogen. De In dische jongen is lenig en snel, doch over het algemeen lichamelijk noch geestelijk „hard ge noeg! Hebben zij die lichamelijke- n geestelijke menta liteit wel. dan komen ze óók op de voorgrond, c.q. het Nederlands Elftal (Otten, v. d. Vinne. Wijnveld, Adam, Bakhuys). Verder waren en zijn Piet Langelaan, Leo Lens, Jan Apontoweil, Hans en Rudi Herklots, Fred Dutrieux, Karei en Rudi Goldman (allen HBS Den Haag) en Victor Makatita3 (Quick, den Haag) allen goede tot zéér goede spelers, die in de le klasse KNVB hebben gespeeld! Zo zou ik nog vele namen kunnen noemen, maar ik doe zo maar een greep! Overigens, wens ik de S.V. „NIVO selamat djalanü A. C. CASTENS t) Dop Cortenbach kwam tijdens een bombar dement om. 2) Bob Glendenning, misschien wel de beste trai ner, die het Nederlands Elftal ooit heeft gehad, werd gedood tijdens de zware bombardementen op Londen. 3) Cadet Victor Kakatita werd door de Duit sers gefusilleerd. Noot: mr. Apontoweil was Officier van Justitie in Ban doeng en nu een hoge „kang in Den Haag. Hans Herklots is majoor bij de marechaussee. Jan Blom is electrotechnisch ingenieur, dr. Mosterd is Luitenant Kolonel bij de Genees kundige Dienst KL. Max Kaya kapitein bij de K.L. Nono Uchtmann was luitenant ter zee maar nu geswitched naar een (prima) burger job. Noot van de Redactie: Goed gebruld, ouwe voetballeeuw! En dank voor de beste wensen. Het is overigens duidelijk dat de verlangens die in 1934 een rol speelden (een „eigen kring tussen zoveel andere „eigen kringen in de sportwereld), nu nog steeds bestaan. Men wordt niet zo maar lid van elke willekeurige club. En als er om welke redenen ook elders weinig aansluiting is, maakt men zélf een club. Een goed democratisch (en Nederlands) recht. Om die reden werd de NIVO opgericht en roepen wij even héél apart „bravo! voor dit aparte clubje. Tus sen twee haakjes: er werd reeds tegen ettelijke clubs gespeeld waarin Indische jongens voetbalden. Er zijn geen scheve ogen, er is geen valse rivali teit. Want hoe dan ook, een Indisch sportman is een sportman en sport gaat in dit geval boven het Indisch zijn. Maar Tong-Tong hoopt op wat anders. Dat naast zulke elementen als lichamelijke en geeste lijke hardheid in zo'n Indische club een soort eigen „stijl" ontwikkeld wordt, zoals bij de Bra zilianen, Uruguayers en Argentijnen, dat wereld kampioen maakt van een aparte klasse. Zet m op, jongens! V/at zeg ik? POEKOEL TEROES! „Een van de zekerste manieren om geld te ver liezen is te weigeren iets anders te kopen dan fondsen die het goed gedaan hebben in het ver leden. Want op het moment dat je denkt dat je veilig bent in je conservatisme, komt een nieuwe interesse op de markt die de bodem uit je zeker heid slaat." Henry Crown, President van de Material Service Corp. Chicago. Afgezien van de smaak van al deze verrukkelijke vruchten (want over smaak valt tóch met te twisten), hoe gemoedelijk waren de toekang boeah. Alle vruchten mocht je betasten zoveel ,e wou (zelfs de doe- rens), je mocht eraan ruiken, ze werden soms gedeeltelijk voor je opengesneden, je mocht ervan proeven. En dan mocht je nog tawarren ook! Hoe jammer, dat al deze eerlijke gemoedelijkheid meer en meer schijnt te verdwijnen uit de wereld.

Tong Tong | 1959 | | pagina 5