m 1001 AVONTUREN met de soetil Oude Koeien Warmte en Zon in Robert Mahieu's» Estilo Espanol" Ieder U van SPIJTOPTANT 8 RBRME kan vroeger of later in enig opricht (politiek, economisch, maatschappelijk, cultureel) óók worden.-Verzeker U daarom NU al van de hulp van een zo groot mogelijke begrijpende vriendenkringI Kijk vooruit! Wees waakraam! Iedere abonnee winne deze week nog één abonnee! Maak van 8.500 abonnees 17.000 abonnees! Vecht voor Uw zaak! Praat als Brugmin! Wees doorzettend als een Indischman! 17.000'abonnees ^betekenen 70.000 lezers DAN ZIJN WIJ STERKIH Een abonnement op Tong-Tong is een polis voor Uw toekomst! BAK PAO. 1 pond bloera, Yi lepel suiker, 5 cent gist, 2 eieren, wat zout. Dit alles wordt met water tot een deeg gekneed. Daarna ongeveer 15 minuten laten staan. Vervol gens ballen van maken, van binnen gevuld met ge hakt. Dit gehakt moet reeds gaar gestoomd zijn en men kan het gehakt kruiden naar verkiezing. Daarna wordt de bakpao gestoomd. Na ongeveer 15 minuten is het gaar. Broodkoek istimewa. Week 8 sneetjes brood (zonder korsten) in wat melk, voeg er als alles al fijn gemaakt is. 60 gram witte suiker, 60 gram boter, 2 pakjes vanillesuiker en 2 geklopte eieren bij. Ook wat krenten en in dunne schijfjes gesneden pisang (ongeveer 4 stuks). Beboter een springvorm en bestrooi ze daarna met meel, doe het deeg er in en bak alles in een voor verwarmde oven met matig vuur in ongeveer 1 uur gaar. Koppie toebroek er bij serveren, krontjong muziek op de pickup en maar genieten. Oebi goreng „belazer" Kook een paar grote aardappelen (geschild) half gaar met veel suiker en wat zout. Snijd ze in dikke plakken en bak ze in heet frituurvet mooi bruin. De plakken kunnen ook desgewenst vóór het bak ken door een stevige pannekoekdeeg gehaald wor den. Lekker om bij regenachtig weer te eten. NEUSJE VAN DE ZALM. Men kope een vijftigtal flinke zalmen, snijde voor zichtig de neusjes uit en verwijdere de rest. Reinig zorgvuldig de neusgaatjes met een zakdoekpunt, prik in alle linkerneusgaatjes een Lillieputspaanse- pepertje (rawit) en in alle rechterdito een opgerold daontje salam. Kruiden met 1 pakje van Nelle shag. Alles door de vleesmolen halen. Mmmmmm! Het is te pruimen! ANTISEMITISME Uit een bespreking van Hein Buitenweg s Java, droom en herinnering: Veel is er in Indonesië ver anderd. Maar nog steeds bewerkt de tani er zijn sarah op de oude wijze. Foei onze bruine broeders zó lichtvaardig van antisemitisme te beschuldigen. 'mm Tussen groene paggers. FOTO HEIN BUITENWEG „Waarom toch dat duizend maal ouwe koeien uit de sloot halen van een Indië dat tóch definitief ver loren is?" N. Elk mens, waar ook ter wereld, praat graag over zijn „tempo doeloe". Soms sentimenteel, soms met de hoop dat uit lessen uit het verleden een nieuwe toekomst gediend kan worden. Maar het doel doet niets ter zake. Hoofdzaak is: spreken over het verleden is een natuurlijk menselijk verlangen. Nu schijnt het dus zo te zijn dat elke Fransman, Neder lander, Arabier of Chinees in zijn land wel mag vertellen van zijn jeugd in zijn eigen land, maar dat de ongelukkige verdrevene zijn mond moet hou den. Mijn God mijnheer, wij kunnen er niets aan doen dat onze jeugd toevallig in Indië was. Onze jeugd is ons even dierbaar als U Uw jeugd. U heeft bovendien het geluk om te leven in het land van Uw jeugd. Dat geluk missen wij toch al. En nu moeten wij bovendien om U te plezieren ons mond houden over het enige geluk dat ons overgebleven is? Wat het onzakelijke betreft: Uw sentimentele terugblik op Uw jeugd is minstens even „onza kelijk" als het onze. Maar daarom is het verlangen niet minder! Zou U een verdreven Hongaar ook willen verbieden over Hongarije te praten? Dat verduivelde koloniale andere mensen dwingen, on der allerlei voorwendsels, is dat nu nooit afge lopen? T. R. Een poosje geleden werd mij, door een televisie forum van ruim-dcmocratisch-humaan denkende Nederlanders verteld dat het moreel nooit verant woord was naar Spanje te gaan. Zo'n mensont erende onderdrukking en tirannie mag je zelfs als tourist niet aanzien. Ziet u, dat is nu van de tele visie het mooie, je kunt niets terugzeggen en dus leer je ervan. Want ik had willen roepeni „En waarom dan al die zingende, dansende, vrolijke Spanjaarden met hun feestelijke kleren?" Robert Mahieu heeft geen televisie. Robert is couturier, hij heeft het te druk met het maken van toiletten en het verzinnen van mooie dingen dat hij tijd heeft voor het luisteren naar trieste waar heden uit de mond van geleerde mannen. Daar om kon hij zijn nieuwe voorjaars-zomercollectie zomaar laten inspireren door al het moois dat er in Spanje ondanks de Nederlandse televisie toch nog schijnt te bestaan. In zijn „estilo espanol" ligt het Spanje zoals u en ik het kennen uit de films, de muziek en de dansen. Naar mijn mening heeft Robert eindelijk het compromis gevonden tussen zijn eigen smaak en dat wat de Nederlandse vrouw met haar moeilijke figuur kan dragen. Het zijn 3 moeilijke jaren van zoeken en uitproberen en teleurstelling geweest. Mahieu houdt van tropische decolleté's, van onge camoufleerde heupen (Gina heupen noemt men ze in Indonesië) en van exotische zwier. In de col- kr in »-»■ i_* i lectie die hij nu gecreëerd heeft, geeft hij geen haarbreed toe, maar op een meesterlijke manier weet hij zijn voorliefdes aanvaardbaar op te dienen. Jasjes bedekken ongewenste blote halsen, de heu pen zijn of zo volmaakt gemodelleerd dat men er niets op tegen kan hebben of volkomen wegge werkt in een ruim vallende rok. En omdat die ruime rokken nu Spaans zijn, vallen ze in 3 étages, heel kort vanaf de taille of heel laag aan de zoom. Om het slankmakende effect te behouden, zijn de rokken voor meestal glad of veel minder ruim dan van achter. Die étages vinden we terug in de mouwen. Ook de geklede, nauwsluitende deux-pièces hebben deze zelfde karakteristiek. Voor de teen-agers en de jonge vrouwen een keur van gebloemde dessins in zware cretonne-achtige stoffen. Vlammend oranje-rood maar ook diep nachtblauw en turquoise. Jasjes met grote kragen die van een luchtig strandtoilet een gekleed mid dagtoiletje kunnen maken. Naast deze uitbundigheid zorgde Mahieu voor een verrassende stemmigheid in zijn geklede toiletten voor de oudere generatie. „Gracio" vond ik per soonlijk wel een van de meest geslaagde creaties. Een gewaagde combina'ie van turquoise en mos groen bouclé. Weer die 3-étage rok, heel nauw sluitend. Mouwen van het jasje met hetzelfde effect. „Pasqua" was een droom van zwarte kant in lagen boven een nauwsluitend toiletje van zwart- taft. In een handomdraai kon men van de rok een cape maken. Ik heb van Robert Mahieu wel eens meer van deze rok-cape transformaties ge zien, maar zelden een meer aanvaardbare en char mantere. Het zou te ver voeren zijn hele collectie en alle verrassingen daarin te beschrijven. Bij alle geklede toiletjes maakte Faune Harenberg passende hoedjes. Grappige maar zeer stijlvolle op- jes van stro, organza en tulle. In dezelfde fleurige stijl van het toilet en daardoor meestal één geheel vormend. Beslist een naam die u onthouden moet, deze Faune Harenberg. Voor de coiffures onder die hoedjes zorgde de la Croix. U kent hem zeker allemaal wel uit Dja karta. Ook al een Indische jongen die door zijn bekwaamheid en vakmanschap zijn plaats in deze moeilijke maatschappij veroverd heeft. Mocht u in de gelegenheid zijn Robert Mahieu op te zoeken in Haarlem waar hij zijn atelier heeft, doe het. Mocht u deze show in Spaanse stijl nog eens somewhere kunnen zien, gaat u er beslist heen. LILIAN DUCELLE (Foto's te laat; misschien in een volgend nummer).

Tong Tong | 1960 | | pagina 8