Paaseieren a la Maloe RADIO BOLLAND 3 Goed voorbeeid GOED WERK ■■sTV L (9 9 6 i* tft\ /,,w Cowboy TOPPERS Tevens hét adres voor TELEVISIE J Beste Tjalie en medezwoegers. Ik vind het een mooi bedrag dat de „Van Hoog straten "-school (zie TT no. 18/30-3) ten behoeve der Spijtoptanten heeft kunnen overmaken. Wij in „Spathodea"-tehuis voor ouden van dagen, hebben in februari j.l. een inzameling gehouden voor het zelfde doel en 177,kunnen overmaken. Als U dat in TONG TONG bekend maakte zouden zeer zeker andere tehuizen er toe overgaan zulks ook te doen. Er zijn hier nogal wal tehuizen en de totale op brengst zou weieens hoog kunnen zijn. Zeker wel om voor meer dan één spijtoptant de overtocht te kunnen betalen. Met vriendelijke groeten, NEKKIE „Goed voorbeeld doet goed volgen", zegt men wel eens en hier is dus zo'n goed voorbeeld. Zorgen, dat Nekkie gelijk gaat krijgen kunt U alleen maar! Dezer dagen kregen wij enkele exemplaren in handen van het Groningse „Nieuwsblad van het Noorden", waarin artikelen stonden van een In dischman, W. Ch. J. Bastiaans. Hij schrijft over alles, over de spijtoptanten (natuurlijk), over Djo- jobojo, over toekomstverwachtingen t.a.v. Indone sië. enz. Blijkbaar zo: waar het hart vol van is, loopt de pen van over. En kijk: dat blad neemt het allemaal graag op (en in een mooie brede lay-out): blijkbaar lezen de Groningers die artikelen ook graag. In zijn eentje, ver van de grote Indische groeperingen af, zit een Indischman in zijn eentje zijn groep, zijn herkomst en zijn integratie in het Nederlandse leven, te vertegenwoordigen. Petje af. Uitsteken de vorm van assimilatie. Niet: je opzouten met een Indisch clubje en van de rest niets willen we ten. Ook niet: proberen „helemaal Hollands te worden" en net te doen of je nooit wat anders geweest bent. Maar dit: als bewust burger van de Nederlandse maatschappij zeggen, wat je op het hart hebt, met de wil om andere mensen wat te leren, geven in plaats van nemen alleen. Wat doet het er dan toe dat je Indischman bent? Dan is het juist fijn dat je Indischman bent, want „als iemand verre reizen doet, dan kan hij wat verhalen Ook de redactie van het „Nieuwsblad van het Noorden" vinden wij een pientere redactie met een ruim hart en met een juist begrip voor nuttige assimilatie naar twee kanten. Gewoonlijk gebruikt men in Indië de eieren van onze welbekende „vogel ajam als Paaseieren, na ze door een onschuldig verfje te hebben gekleurd. Maar een kennis van mij in Menado ontving eens een bleekrood, groot ei, met allerlei grappige te keningen daarop, met verzoek dit te beschouwen als een Paasei voor de anaks. Het zou afkomstig zijn van de Maleo, de hamervogel of grootpootloop- hoen, niet veel groter dan een flinke Indische haan. Eerst dacht men met een verlate aprilmop te ma ken te hebben, maar bij navraag bleek het heus waar te zijn en een echt ei, zelfs ook de kleur. De wetenschappelijke naam voor de hamervogel is: Ma- crocephalon maleo, behorend tot de familie der Megapodidae, voorkomende in Noord-Celebes. Zij geven de voorkeur aan het strand en tegen de leg tijd trekken zij in talloze paren diep uit het binnen land daarheen. Mannetje en wijfje krabben met hun stevige poten, elkaar afwisselend en om beur ten de wacht houdend, een bijna meterdiepe kuil, zodat de vogel tenslotte daarin geheel verdwijnt. Het wijfje legt er één bleekrood ei in en krabt de kuil weer dicht. Zij herhaalt dit om de 10 a 14 dagen, welke tijd zulk een ei nodig heeft om in haar lichaam tot ontwikkeling te komen. Door de rot tende bladeren en de zonnehitte, welke de nodige dersoorten het laagland van Nw. Guinea en komt met weer andere ondersoorten voor op vele eilan den van de Molukken, op Celebes waar hij maleo ketjil heet en zelfs op enige eilanden bij Bor neo voor, terwijl de verwante M.r. reinwardt, over de brug der Kleine Sunda-eilanden westwaarts is doorgedrongen tot op Lombok en de Kan- gean-eilanden. Deze laatste soorten maken in stede van nestkui- len nestheuvels, welke in de loop der tijden zeer groot kunnen worden en een middellijn krijgen van ca. 5 meter en een hoogte van ca. 3 meter. Natuurlijk wordt er niet alleen door de mens, maar ook door wilde varkens en varanen ijverig naar eieren gezocht. Zij worden in Menado te koop aan geboden in gevlochten mandjes. Nu gebeurde het eens, dat een vulkaan was uitge barsten en dat de lava uit de krater vloeide. De maleo's kwamen toen op het snuggere idee, dat zij de verre tocht naar het strand nu niet meer hoef den te maken, daar men immers vlak bij „warme aarde" had. Dies gingen zij naar deze lavastromen, groeven zoals zij gewoon waren een diep gat en legden een ei, kregen echter te laat in de gaten, dat de temperatuur binnenin aanzienlijk hoger was dan aan de buitenkant, waar de lava door de lucht spoedig afgekoeld was. Het gevolg was, dat de eie ren meteen „goed gaar" werden, terwijl in vele gevallen hun poten verbrandden, daar zij blijkbaar tijdens het eieren leggen niet weg konden lopen. Langzaam maar zeker stoofden zij dus ook gaar. De vinders hadden een waar buitenkansje,niet alleen eieren, maar ook gaar gestoofde maleo s. Een Münchhausen verhaal? Vast en zeker niet, vraag het maar aan Prof. Dr. van der Pijl, die het direct zal beamen! PAWANG-RIMBA GEHOORD Op de redactie van Tong-Tong: „Hoe moet dat stuk getikt worden? In triplo, in duplo of in één-plo?" warmte produceren, wordt het ei in ca. 40 dagen „automatisch in deze broedmachine" uitgebroed. Pa en Ma bemoeien zich helemaal niet met kinder- zorg, zijn dus wat men zou mogen noemen ultra modern, want het jong werkt zich alleen naar bo ven en naar buiten en kan direct voor zich zelf zorgen, zelfs vliegen, daar het beveerd uit het ei komt. Daar het ei ongeveer de inhoud heeft van 4 Indische eieren, zal Ma bij het leggen wel eens een benauwd ogenblikje hebben! Het is iets groter dan een ganzenei. In tegenstelling tot de gewone hoenders hebben beide sexen hetzelfde kleed: bovenzijde en borst zijn glanzend zwart en de onderzijde is wit, naar het rose toe lopend, de kop is rood gehelmd en de staart is, evenals bij het gewone hoen, omhoog ge richt. Megapodius freycinet bewoont met zijn on- Advertentie1 Stationsweg 143 - Tel» 11.50.86 - DEN HAAG Jim Reeves: He'll have to go WANDA JACKSON MARTY ROBBINS

Tong Tong | 1960 | | pagina 3