GEEFT ACHT! Stamboel-Orkest Propaganda-Avond te Zutphen SPIJTOPTANTEN kJos vangstrc/ctum^& Het is geen toeval, dat het Regiment van Heutsz straks op 1 juli tien jaar bestaat. Tien jaar gele den immers werd op 27 juli het K.N.I.L. opgehe ven, maar de traditie van het K.N.I.L werd over genomen en voortgezet door het Regiment van Heutsz. Zo wordt het vaandel van het Korps Mare chaussee van Atjeh en Onderhorigheden door dit regiment gevoerd. De regimentskleuren zwart en oranje zijn eveneens afkomstig van het Indische Leger. In het uniform zijn terug te vinden de AtjehZon, die door het voormalige K.N.I.L. op de helm werd gedragen en de zwarte das. Een aardige bijzonderheid is nog, dat de vaandelwacht bewapend is met karabijn en klewanq, terwijl ook de Sergeants van de Week en de Officier van Piket dit laatste wapen dragen. Bij de opheffing van het K.N.I.L. gingen 6129 Of ficieren Onderofficieren, Korporaals en manschap pen over naar het K.L., waarvan zeer velen naar het van Heutsz-Regiment, dat toendertijd uitslui tend diende als registratief onderdeel voor militai ren van het K.L., die in overzeese gebiedsdelen hun diensten verrichtten. In de jaren 50- 54 nam Nederland deel in de Koreastrijd met een Batal jon vrijwilligers: het van Heutsz-Bataljon, dat onder meer tot twee maal toe de hoogste Amerikaanse onderscheiding, die aan een onderdeel als 9^ kan worden verleend, nl. de „Pres dential Unit Citation", verwierf, terwijl ook zeer vele van Heuts- zers individueel Nederlandse en Amerikaanse onder scheidingen ontvingen, aldus op waardige wijze e naam van Heutsz erend, de naam van Nederlands meest gedecoreerde Generaal. In mei 1953 kwam de opleiding van dientsplicnti- aen, die zich vrijwillig opgaven voor uitzending naar Suriname of Nieuw-Guinea bij het van Heutsz-Regiment. Deze opleiding voor uitzending naar tropische gebieden, die ook nu nog een van de belangrijkste taken is van dit regiment geschiedt sindsdien in de Legerplaats Oirschot. De ee*;s'e jaren na de oprichting bestond het van Heutsz- Regiment dus uitsluitend uit vrijwilligers, maar op 1 januari 1955 kwam daar verandering in. Op deze datum werd het Bewakingskorps Koninklijke Landmacht opgeheven en zijn taak overgenomen door het Regiment van Heutsz, dat voor dit doel een Instructie-Bataljon oprichtte te Schoonhoven. Sindsdien kan een dienstplichtig soldaat zonder dat hij er om vraagt, dus zuiver en alleen op grond van de resultaten van zijn keuring, bij dit Regiment worden ingedeeld. Deze van het voorma lig Bewakingskorps overgenomen taak omvat de bewaking van munitie-opslagplaatsen, bruggen en andere vitale punten. Hiervoor worden van de dienstplichtig soldaat bepaalde karaktereigenschap pen vereist zoals kalmte en een grote vasthou dendheid, die men veelal bij het meer agrarische type aantreft. Daar de Indische jongen over het algemeen nogal beweeglijk is en onder zijn „slome uiterlijk een „tjabérawit"-natuur verbergt, doet het merkwaardige feit zich voor, dat juist het van Heutsz Regiment met zijn oude K.N.I.L-tradities via de normale dienstplicht buitengewoon weinig Indische jongens krijgt. Onder de vrijwilligers voor uitzending naar de tropengebieden zijn er uiteraard verhoudingsgewijs veel meer. Dit konden wij persoonlijk vaststellen toen wij op 31 maart te gast waren in Schoonhoven waar eens in de twee maanden een ouderdag wordt gehouden voor de militairen, die op die dag twee maanden onder dienst zijn. Dat wij van Tong-Tong er deze keer bij waren had een heel bijzondere oorzaak. In december van het vorig jaar is het van Heutsz-Regiment begonnen met de opleiding van een eigen Tambour- en Hoornblazerskorps. En, hier laten we het van Heutsz-Regiment zelf aan het woord: „Een der vurigste verlangens van het Regiment van Heutsz is thans de traditie van het voormalig Koninklijk Nederlands Indisch Leger weer te doen herleven in Wij: „Er moest eigenlijk meer belangstelling be staan voor het tambour-orkest van het Van Heutsz- regiment De ander: „Wat?!?! Een Stamboel-orkest?!?! dit Tambourkorps, door de leden hiervan te kle den in een ceremoniële tenue, welke geheel geba seerd is op de vroegere K.N.I.L.-tenue en als het ware zodoende te komen tot een levend K.N.I.L.- monument". Het ontwerp: (blauwzwarte tropen helm met groot regimentsembleem (K.N.I.L. zon), jas met opgestikte tressen en Hongaarse krul, kniebroek en witte lange lederen slobkousen en als bewapening de klewang) is al lang gereed, maar de aanschaf van30 tot 40 van deze uniformen brengt bijzonder zware financiële lasten met zich mee. Door de van Heutszers zelf is al een vrij groot bedrag ingezameld, maar ze zijn er nog lang niet en de vraag is nu maar: zal er op 1 juli met het tienjarig bestaan voldoende bijeen zijn om met het Tambourkorps in officieel tenue voor de dag te kunnen komen? Bij stukjes en beetjes moet alles worden aange schaft en nu op deze ouderdag kon men overgaan tot de officiële installatie van de drumband en de plechtige uitreiking van de „zwaluwnesten de Uitnodiging om aanwezig te willen zijn op de t.b.v. de op MAANDAG 18 april om 8 uur n.m. in „Ons Huis", Zaadmarkt 102 SPREKERTjalie Robinson (Den Haag) Onder deze foto in „De Prins (1908 artikelen- serie Clockener Brousson) stond: „Officieren op Atjeh in vechttenue. De practische bruine strooien boerenhoed op het hoofd is lichter en aar}~ genamer in het gebruik dan de stijve, drukkende helmhoed van vroeger. Een scherpe marechaussee- klewang in leeren schede en een revolver zijn de wapens. Een dun serge vecht jasje met blauw ka toenen broek, slobkousen en zeildoekse schoenen vormen een geheel, dat nu wel niet erg salonfahig er uitziet, doch prettig, luchtig kleedt en goedkoop is bovendien." Maar onder de humor van de officieren met boerenhoeden schemert toch de tragiek door van de eeuwige bezuinigingen op ons machtsapparaat. Ja toch, lezers in Nederland: de jongens waren GOED KOOP gekleed, fa, en goedkoop gevoed. En goed koop gewapend. En goedkoop gesalarieerd en goedkoop gepensioneerd. Deze mensen werden (met in de inzet van het leven) voor een prikje de rimboe ingestuurd om te waken voor de cultuurmaatschap- pijen, de olievelden en de handelshuizen, die de zeer welkome baten in Nederland brachten (waar rechts én links zo happig naar waren!) En verder werden ze afgescheept met een ideaal: Moed, Be leid. Trouw. En tot allerlaatste slot een bordje om de hals: Koloniaal! Wij hier in Holland, wij waren en wij zijn nóg: nobel, weldenkend, humaan. Waar ook het gelijk mag zijn. lezers en lezeressen, historie is een Gewetensstem van een Beschaving. Onderzoek, onderzoek eerlijk. En ga niet blind voorbij schouderversierselen, aan de leden van het korps. Dit geschiedde op het Doelenplein in Schoonhoven na de voor een ouderdag gebruikelijke uitreiking van het vaantje aan het beste peleton van de Compagnieën van de Basisopleiding, het schild aan het beste peloton van de Voortgezette opleiding en de wimpels aan de beste soldaten van de vier verschillende Compagnieën. Kolonel F. E. Chate- lin en Overste H. C. P. Vennik bevestigden de van goudgalon vervaardigde zwaluwnesten op respec tievelijk de rechter- en linkerschouder van de Tam- bour-maitre, waarna vier Onderofficieren zulks bij de overige leden van het Korps deden. Na deze plechtigheden sprak de Commandant van het Re- giment van Heutsz, Kolonel Chatelin, de aanwezi ge ouders toe en zette daarbij uiteen wat de op leiding van een dienstplichtig soldaat in dit Regi ment omvat. Hierop volgden een défilé door de Spoorstraat en een mars door de stad. In het kamp was een grote garage vrijgemaakt en als eetzaal ingericht. Het geheel zag er bijzonder gezellig uit: op de zijwanden waren in schaduw werk afbeeldingen van het oude K.N.I.L. aange bracht en één van de korte wanden, die waar de tafel van de staf stond, werd gesierd door een grote oranje Atjeh-Zon. De lange wit-gedekte tafels waren in stijl gehouden door een onafzienbare dubbele rij van feloranje sinaasappels voor de borden. De lunch verliep ge animeerd begeleid door de muziek van een levend orkest afgewisseld door de bandrecorder. Na deze gezamenlijke maaltijd begaf iedereen zich naar het oefenterrein waar enkele interes sante demonstraties werden gegeven, besloten door een spannende wedstrijd op de hindernisbaan tus sen de vijf pelotons. De hele dag werd gekenmerkt door een prettige sfeer en het doet ons dan ook veel leed, dat juist dit Regiment, dat de nauwste betrekkingen onderhoudt met het voormalig K.N.I.L in al die tien jaar nog niet de middelen heeft gehad voor de aanschaf van dit officiële tenue. Het is hier in Ne derland gebruikelijk, dat bij militaire plechtigheden de verschillende Legeronderdelen aldus voor de dag komen. Waar nodig is de Nederlandse Burgerij steeds financieel bijgesprongen. Het K.N.I.L. be staat officieel niet meer, maar zijn traditie leeft voort in het Regiment van Heutsz, één van de wei nige herinneringen aan ons dappere Indische Le ger. Hoe zal het Regiment straks op 1 juli voor de dag kunnen komen? Zal het in de komende maan den voldoende geld bijeen weten te krijgen? Dat zal misschien mede van II afhangen, lezer van Tong-Tong. Zijn wij als Indische gemeenschap met een klein beetje verantwoordelijk voor dit Regiment? Sympa thiseert U met het idee hier in Nederland weer een „K.N.I.L.-orkest" te krijgen, stuurt U ons dan even een berichtie" ELLEN (Foto's te laat: komen in volgend nummer.) (Advertentie) SINDS 1841 H0RL0GES.KL0KKEN.GOUD.. ZILVERWERKEN RUIME KEUZE in VERSCHILLENDE MERKEN L.v.MEERDERVOORT 520 TEL.33 6441 Trouw- en Verlovingsringen van het bekende merk „CONSTANT"

Tong Tong | 1960 | | pagina 6