TOMSON TOMSON REGEN Deskundige voorlichting Prima snelle service Sinds 1912 Scheveningen UTRECHT Anak Betawi 9 Bezoekt de Pasar malem 1960. Op 28 en 29 april van 11 uur v.m. tot 11 uur n.m. Grote Indische bazaar ten bate van het werk onder de gerepatrieerden in de zalen van: „WILDSCHUT" Kromme Nieuwe Gracht 48, Utrecht. Buslijnen 1, 2, 3, 4, 8 en 9. Parkeergelegen heid: Janskerkhof en omgeving Esplanade. Komt Allen!!!! Tjalie ik ben in zekere zin ook Anak Betawi. Ope reerde er vanuit de ouderlijke woning in Gang Pasar Baroe, Goenoeng Sahari en later „in de kos^ op Kramat, rookte stiekeme Djatiroengo's in 't fietsenhok van de P.H.S. met djago's als Vic Ger- sen, Wim van Olden, Dicky Noordhoorn, Fred dy de Graaf, Paul Overbeek Bloem, Lou Lioni (The famous „Black and White Club") en de lange van Rijn, de droogkomiek en de ergernis van Directeur en leraren. Geschiedenisleraar Koppejan roept onder de les van Rijn tot de orde, die een Duitse thema aan het gaplakken is: „Van Rijn! „Hallo Jan is het fiere antwoord, welke woorden worden gevolg door luid kuchten om 't abrupte te verdoezelen. En als de leraar te veel kankerde naar van Rijn s zin, volgde een kwasie verontwaardigd: „eh-eh, nanti goea timpoek spatoe". Van Rijn woonde toen, meen ik, aan de Defensie- lijn v. d. Bosch, in welke stadsbuurt ook Hans van de Wall (Victor Ido) woonde. Deze schrijver, muziek- en toneelrecensent, met z'n keurige baard, zagen wij P.H.S.ers ook vaak voorbijlopen op weg naar de Willemskerk, waaraan hij als organist was verbonden. Tjalie, moet ik nog vertellen dat we s avonds vaak smulden van „Mie-kampong" aan de stalletjes bij de kruising van de Electrische Tram op Kramat (Mie met taugé, een stuk hard gekookt ei en een kroepoek blindjoe, alles met een pittig sausje over goten en in een formidabele boengkoes verpakt, waarin ook een flink stuk tjoemi-tjoemi. Dat we onze artistieke haardos lieten fatsoeneren bij Ka- neko, ons model lakschoenen lieten aanmeten bij Sapi-ie, nabij de Sluisbrug, ergens op Pasar Baroe Oost; dat we gramofoonplaten kochten „terbikin oleh Tio Tek Hong. Batavia". (Weet je nog wel?) en dat ik voorts als verpersoonlijking van de on schuld drie keer in de lange rij stond voor Elite om de film „Reine Liefde" te zien en daverende emo ties beleefde bij de serie films, (the Double-Cross Mysterie-Blue Bird film) in de bios op Sawah Besar?. JAN v. d. SCHALK. Meermalen hoor je zeggen: „Wij mensen van de zon voelen zich niet thuis in dit bewolkte, nevelige, kille land". Hoe vreemd het ook moge klinken, meer nog dan de zon mis ik hier de regen. Hoe vaak heb ik vroeger in Indië niet de zon er gens anders gewenst als ik 's middags van school naar huis fietste en je de hitte zag trillen boven het kokend hete asfalt. Als je daar s middags tus sen twee en vier met je „blote poten overheen probeerde te lopen, was je wel vreemd aan het tandakken, omdat de hitte door de dikke eeltlaag van je voetzolen heendrong en je het gevoel had of je op een gloeiende ijzeren plaat liep. Ook later, toen ik al „oud" was, en me voor een of ander feest opdofte, was het een ramp, als je de zweet druppels beekjes voelde trekken door je zo zorg vuldig aangebrachte make up. Vaak heb ik toen zon en warmte verwenst. Regen daarentegen was altijd leuk, bracht meestal een geweldige verademing. Wat heb ik niet vaak als kind poedelnaakt rond gedanst in zo'n lekkere plensbui, en later, toen ik er niet meer de leeftijd voor had, de kinderen be nijd, die ik het zag doen! Daar was dat jochie, dat onder de pantjoeran stond, z'n dikke buikje extra vooruit om te pro beren de waterstraal precies op z'n navel te laten kletsen. Met wat voor aandacht en zorgvuldige berekening schoof hij voorzichtig voor en achter uit om dit doel te bereiken. En dat andere kind, dat daar stond met het hoofd in de nek, de mond wijd open om de regen niet alleen uitwendig, maar ook inwendig te beleven. Dat meiske, dat gehurkt, aandachtig zat te kijken hoe de dikke druppels putjes in de grond maakten terwijl ze telkens haar natte haren van haar snuitje weg moest vegen. Handel in vuilnis. In Djakarta wisten de vuilnis- bakkenschuimers de opkopers wel te vinden van gladgestreken papierproppen, blikjes of blikkrul- len, snijsel, enz. enz. Het wordt bij katis en krand- jangs gemeten en dan gaat het naar speelgoed fabrikanten toe, die meestal in de kampong ver buiten de stad wonen waar werkkrachten goed koop, ijverig, welgemoed en politiek ongeorgani seerd zijn. En het komt allemaal terug als molen tjes rateltjesmaskers, enz. enz. Even zo vaak als ik het mijn moeder heb gevraagd vroegen later mijn kinderen mij: „Mam, mag ik in de regen baaien? Soms, als er hier zo'n pikzwarte lucht traag komt aandrijven wil het wel gebeuren dat ik blij denk: „Ha! regen", maar och, negen van de tien keer is het een nare koude motregen die je doet verstenen tot in het merg van je botten. Als ik nog terugdenk aan mijn blijde regenfestijnen! "Wat hoopte ik niet, dat het, juist als ik school moest, zou regenen. Ik zorgde dan wel, dat ik kletsnat aankwam. Dan werd je weer naar huis gestuurd om droog goed aan te trekken. En als je naar huis moest om 11 uur, stond de kebon of baboe je op te wachten met een cape en een Chinese pajong van geolied papier, die ik zo verrukkelijk vond ruiken. Kousen en schoenen waren in een wip uit, baboe kon ze dragen en zonder „wat of wat", liep je ondanks alle protes ten juichend de regen in, en sprong in een grote plas, zodat het modderwater je om de oren spatte. Baboe zuchtte dan gelaten. Nah, de non was nou toch al nat. Njonja zou wel brommen, maar dat moest dan maar. Ik hoor haar nóg in gebrekkig Hollands zeggen: „Ah, niet doén non ah, mammie bös nanti". Ook kon ik met een zeker welbehagen mijn voeten in de warme modder drukken die zij-zacht tussen m'n gespreide tenen opwelde, net gesmolten cho cola! Wat rook het lekker naar vochtige aarde als de eerste bui gevallen was na de martelend hete ken tering en hoe adembenemend mooi, was een bui die je in de verte aan zag komen stormen. Vaak heb ik aan het strand gestaan Makas ser lag vlak aan zee om te kijken naar die loodgrijze muur die snel nader kwam. Daar hoorde je de regen al, als klein hard hollende voetjes pletsend op een tegelvloer. Het was of de golven zich wat minder hoog en arrogant tegen de strand- muur opwierpen, verbaasd over het harde pak- slaag dat ze kregen en dan was je ineens dóór en dóórnat. Langzaam liep ik dan naar huis, nam een bad en dook m'n bed in. Zo heerlijk en rustig als toen heb ik niet meer geslapen, verbeeld ik mij. Altijd heb ik van de regen gehouden. Ik herinner me nog, dat ik als kind van zeven jaar, na het verlof van m'n ouders, afscheid kwam nemen van mijn Hollandse schooljuffrouw. Ze vroeg me: „Vind je leuk, dat je weer teruggaat?" Ik zei gedecideerd „Ja". „Waarom?' wilde ze weten. „Het régent daar", was mijn verrukte antwoord. I. K. S. Vroeger deed BABOE TJOETJI de was, thans biedt U een enorme keuze uit meer dan 80 VERSCHILLENDE WASMACHINES van 'j werelds beste merken. mres combo Zeesluisweg 22-30 - Telefoon 55.08.00 Gemakkelijk te bereiken met tram 8 en 11, bus 23 (L), halte Duinstraat

Tong Tong | 1960 | | pagina 9