MOEDERS! Ooievaar? Moederdag in Oorlogstijd FANCY-FAIR NIJMEGEN Het is eigenlijk niet over mijn eigen moeder dat Polientje's moeder. Polientje's moeder was onze kokkie, en in onze ik iets vertellen wil. Ik wil iets vertellen over ogen een zeer belangwekkende persoonlijkheid Polientje (ze heette eigenlijk Paulientje, maar de au was zo moeilijk uit te spreken) was.onuit sprekelijk trots op haar moeder, en terecht! Ze had nl. een gespleten gehemelte, waardoor ze zich a direkt van andere moeders onderscheidde, en hoe wel wij nog nooit Frans hadden horen spreken, meenden wij dat ze een Franse uitspraak had (neu- ziq), heel interessant! Wij waren er dan ook verba zend trots op dat wij haar, ondanks dat, zo goed konden verstaan! p Ze kon verrukkelijke spookverhalen vertellen, Po lientje's moeder. Spookverhalen waarbij je de grie- befs over je rug liepen. In één woord heerlijk! Onze moeder heeft nooit begrepen waarom wij in die tijd liever een pak slaag opliepen (door een on gelukje) dan in het donker naar het huisje te lo pen, dat, ver weg van het woonhuis, diep in de donkere tuin lag! Vloog 's nachts niet de Pontia- nak handenwringend en met fladderende hare door de lucht, op zoek naar een prooi? Het was een vrouw, vertelde Polientje s moeder, met een gat in haar rug, die haar kindje gloren had en er voortdurend jammerkreten uitstotend naar liep te zoeken. Als je in het donker buiten liep, was het praktisch (bijna) zeker dat een ijskoude, kne- kelige hand je achter in je nekvel greep en je meesleurde de lucht in! Hüü een pak slaag was nog te overleven, maar dat Op een keer had Polientje mij een welverdiende klap gegeven, die ik dan ook, hoewel tandenknersend, accepteerde! Niet evenwel onze Frangaise! Onver geeflijke fout! De Non slaan! Het zou haar haar baantje kunnen kosten! Ze kwam met een enorm stuk brandhout aangesneld en sleurde haar dochter mee het bos in, de poort zorgvuldig achter zich grendelend! We hoorden Polientje angstwekken de kreten slaken, en waren vastbesloten haar, hoe dan ook, te ontzetten! Allereerst moesten we zien wat er gebeurde! M) zusje en ik sleepten, voor dat doel, een paar lege manden naar het keukenraam om er op te staan. Half hangend aan de tralies loerden we naar bui- Geiukkig, Polientje leefde nog! Ze stonden op het zonnige djagoengveldje. door onze Franga.se zelf aangelegd. Daaromheen, als een levend decor, donker en dreigend de bomen. „Laat haar los", gilde ik, „dierenbeul. „Laat haar los", schreeuwde mijn zusje, „Moorde- naar •r Het frêle Indische vrouwtje stapte in de tram. Ze droeg een stevige grote baby op de arm. De conducteur, die haar hielp instappen, vroeg, op de baby wijzend: Mevrouw, is die van LI? „Ja" zei ze trots en het kuifje van zoonlief werd teder wat opgestreken. Aandachtig nam de conducteur haar van top tot teen op en zei ten slotte: „Ik begin waarachtig in de ooivaar te geloven En toen dat niet hielp: „Tjeleng Setan Voorwaar, allergemeenste scheldwoorden uit klei ne-meisjesmonden! Polientje had ze ons geleerd. Ik nam een rijpe gandaria uit een mandje en slingerde het projectiel door de trahes vani het keukenraam de tuin in, waar het °P P'ajentw:s linkeroog uit elkaar spatte! Polientje die tot dan alleen gejammerd had, hief nu een luid gebrul aan, en zonk op haar knieën, terwijl ze met uit gestrekte armen om „Ampoen smeekte. Het was allemaal heel opwindend, en wij genoten er alle vier van! Daarna werden wij tijdelijk buiten gevecht gesteld doordat de manden het begaven. Mijn zusje lag in een netwerk van bamboesten gels, waaruit ik haar met moeite bevrijdde. Ze moest even onder de keukentafel zitten om uit te huilen, want ze had zich erg bezeerd. Toen we geconstateerd hadden dat op enkele schra.m- men na alles nog heel was staken we de manden in brand, en nog een paar andere dingen die daar voor in aanmerking kwamen. Het werd een macht g vuur met veel rook, en wij gilden: „Toeloeng! Toeloengü" De uitwerking was verbijsterend!! Polientje kreeg werkelijk het pakslaag dat ze v gens haar moeder verdiend had, en wij van onze moeder drie rotan-zwiepen, die blauwpaarse strie men trokken op onze witte billen, waar wij de volgende dag verbazend trots op waren. Daarna moesten we zonder eten naar bed. Het was heel wreed om kleine meisjes die zulke qoede bedoelingen hadden, zo te straffen. We hadden een loeiende honger, maar zagen geen kans te ontsnappen, daar de deuren gesloten wa ren en de ramen van tralies voorzien. Kom", schreeuwde mijn zusje, „laten we spelen dat we Dinges op Nova Zembla zijn, je weet wel! Ze had voor dat doel kussens, goehngs en bedde- goed op de grond verspreid en sprong behendig van ijsschots op ijsschots! Vooruit", gilde ze opgewonden ter aanmoediging: "Hij had ook honger! De muskieten zijn de zee robben, als ym er één gevangen hebben moeten we hem opeten! Ik had helemaal geen lust om „Dinges-op-Nova- Zembla-je-weet-wel" te spelen. Welk zinnig mens dwaalde er uit eigen vrije wil over bevroren ijs vlakten? Tenslotte waren er nog andere wegen om aan voedsel te komen, meende ik. „Psst! No .hon!" Een bruine hand schoof een pakje door de tod1" van het raam. Er zaten vier verrukkelijke, dikke geurige lempers in! Zo kon alleen Polientje s moe der ze maken. God zegene haar! Een paar dagen later vroeg onze moeder met een twinkeling in haar ogen. „En hoe smaakten de lempers?" „Snap jij er iets van?" vroegen we Polientje. Neen, Polientje snapte er niets van, maar dat hoefde ook niet meende ze, want alle grote mensen zijn "Gilah! MARA DROST-WILLWEBER Mijn dochter en ik waren, als zovele anderen, ook onschuldig bij de Kempé terecht gekomen Na tuurlijk dachten we optimistisch dat we er wel weer gauw uit zouden zijn, maar dat viel een beet je tegen. En zo naderde dan de maand mei, en dus Wij zaten^in" verschillende cellen en zodoende had ik er helemaal geen idee van dat er voor mij aan een verrassing gewerkt werd! 't Is werkelijk wonderlijk hoe vindingrijk men wordt als men van elk werktuig en materiaal ver stoken is. Heel ijverig werden eerst vele witte dra den uit de handdoek die ons was toegestaan, door middel van een peniti boendel, gewone knopspeld, uitgetrokken, draad voor draad, heel voorzichtig, anders knapte de draad! De speld werd ergens op de grond gevonden tijdens het dweilen, wat men mijn dochter zo nu en dan liet doen. Van die uitgetrokken witte draden werd, alweer met de speld, een lang koordje gehaakt. Van dit koordje werd een rondje genaaid. En op dat rondje wer den van uitgetrokken bonte draadjes, kleine bloe metjes en blaadjes geborduurd, t Geheel maakte een verrassend effect. U kunt zich dan zeker ook wel voorstellen hoe groot mijn ontroering was, toen ik dit fijne tere bewijs van grote liefde op die moederdag ontving. Behalve toewijding, werden in dit kleedje ook hu mor en practische zin verwerkt. Enige dagen na moederdag vroeg mijn dochter haar kunstwerk nog even terug. En ziet op mijn verjaardag mocht ïK het weer ontvangen, vergroot door een paar bonte randjes, 't Was dus „un cadeau a double usage geworden, benut voor twee feestelijke gelegenheden. Ik hoop 't nog lang te mogen behouden als bewijs van dochterlijke liefde ter herinnering aan n moei- lijke, maar vaak ook gelukkige tijd. PU.CK Mededeling, ingezonden door: De heer F. W. K. Berg Veenendaalkade 312, Den Haag. In Zuid Californië wordt een nieuwe stad ge bouwd. California City. De Development Compa- ny verkoopt hiervoor de benodigde gronden. ue~ ze percelen kunnen gekocht worden voor het bou wen van een eigen pand of speculatie doeleinden. De heer Berg, 747 North Catalina, Pasadena Cali fornië is bereid U hierover alle mogelijke inlich tingen te verstrekken. De sectie Gerepatrieerdenzorg van de Stichting voor Diaconaal en Maatschappelijk Werk te Nij megen zal op 6 en 7 mei a.s. een Fancy Fair houden ten bate van het werk onder de Gerepatri- eerden en de actie van Spijtoptanten „Nassi Door vele dames onder de Gerepatrieerden is hieraan vrijwillig medegewerkt. Naast eigengemaakte handwerken, speelgoed, etc., zal ook veel makanan enak bereid door Indische dames in de vele stands verkrijgbaar zijn: als tem per, kwé talam, tjendol, lontong tjap gomeh, so- to ajam en verschillende soorten Nassi etc.! Als speciale attractie voor jong en oud en goklusti gen is er een goochelaar en waarzegster, een rad van avontuur, een schiet- en katapultstand met prijzen njang bagus dan lutju! De toegang is gra tis, de plaats waar de Fancy Fair wordt gegeven is: Centraal Gebouw aan de Bijleveldsingel 44 te Nijmegen, vrijdag en zaterdag 6 en 7 mei van b tot 10 uur n.m. Een ieder is van harte welkom, dus Tong-tong lezers en lezeressen uit Nijmegen en omgeving, komt allen om U op onze Fancy Fair te vermaken, U helpt ons tevens om deze twee daagse actie te steunen voor het goede doel. Namens de sectie Gerepatrieerdenzorg te JNij- me9en' MEVR. W. BESSEM-BODEW1TZ

Tong Tong | 1960 | | pagina 10