12 INDISCH MAMAATJE POEKOELT TEROES IN AMERIKA NATIONALE BEWUSTHEID ROTTERDAM 382731 Denken jullie heus dat een werkende vrouw met gezin tijd kan vinden om jullie een artikel te schrij ven over haar wedervaren in haar land van be lofte (I hope, I hope)? Als jullie er geen bezwaar tegen hebben laat me dan af en toe maar iets van hier vertellen, ik spring graag van de hak op de tak en een heel artikel wordt dan wel erg ver moeiend als jullie mee moeten hoppen. Ik zal trachten er het beste van te maken. Hier gaat-ie dan. Vandaag moederdag hebben we een early break fast in de basement (souterrain) van de kerk ge had (mannen serveerden en hebben later de omwas gedaan ook, zoiets zou voor de verandering in Holland ook wel aardig kunnen zijn) en daarna hadden we een speech van een domineesvrouw, die de moeders in rozengeur zette en nog zo tussen de geuren door ons voorzag van goede bemesting in de vorm van wijze raadgevingen. Later heb ik mijn kids toegegeven dat ik een alles behalve goe de mama ben, maar vreselijk veel van ze hou door dik en dun en ze mijn tekortkomingen maar moe ten trachten door de vingers te zien. Want one thing for sure, they cant say life with Mom is a dull life! Van Java naar Sumatra, vandaaruit naar Holland en uiteindelijk hier in Amerika, plaats Elkhart, staat Indiana, we hebben wat afgesjouwd. En omdat we nu in het land van popcorn en staal zitten, vloeit onze tafel niet over van melk en honing (iedere zondag een vette kip en iedere dag genoeg vlees) maar wil je dit hebben dan moet je er voor werken en anders kun je met permissie gezegd: afrotte man! Voelde je je in Holland een beetje grieperig, dan bleef je weg. Dat doe je hier niet zo vlug, je krijgt geen cent betaald. Het te laat komen op je werk wordt op de minuut af van je weekloon afgehouden. Voor erns tige ziekte krijg je via je levensverzekering en ziekenfonds een kleine onderstand, deze verzeke ring is een ieder werker verplicht te sluiten. En het is een uitkomst, dat heb ik ondervonden toen ik 2 maanden geleden voor een operatie het ziekenhuis in dook. Operatie-, dokters-, ziekenhuis kosten, X-rays en alle medicijnen werden betaald op 55.00 na, die ik zelf heb moeten betalen aan mijn huisdokter. Kleine aandoeningen betaal je dus uit eigen zak. Dan is er nog een onaangename kant aan het werk hier. Je bent als arbeider (en dit komt ook voor in kantoorwerk) niet zeker van vast werk, tenzij je er een aantal jaren op hebt zitten. Is er name lijk een slapte in het werk dan gaan de laatst aan genomen werkkrachten het eerst de laan uit of je nu een prima kracht bent of niet. Dit werkt de Union uit. Je kunt dan een ander baantje zoeken tot je fabriek je weer nodig heeft, of steun trek ken. Dit is mij al verscheidene keren overkomen en ik heb in die tussentijd als serveerster in een Chinees restaurant gewerkt (pake-belaser voor ons Indië gasten) als werkster in een dokters office. Na ongeveer een maand gezwabberd te heb ben vertelde de dokter dat er aan mijn schoon- maakzin wat haperde, dat er nog propjes papier in zijn X-ray kamer lagen. Na een maand, I mind you, en ik had er nog nooit een voetstap in ge daan, laat staan een stofdoek gewapperd. Ik heb toen meteen tabé gezegd, dat wil zeggen ik heb eerst de kamer een beurt gegeven, het was gewoon Uw stukje .Nationale Bewustheid" is mij betoel- betoel uit het hart gegrepen. Als ik thuis kom (ik vaar) dan valt me die lammelendige, grauwe aanpassingspolitiek van de kacheltjes Indo's als een loodzware mantel om de schouders, 't Is vechten tegen de bierkaaiers om dergelijke mensen het verkeerde van hun soeda la maar politiek te doen inzien. Je stuit steeds op dezelfde „Je moet je aanpassen" muur. Ik sta soms bijna op verzuipen in deze assimilatiezee. Bah, wat een mentaliteit! Net of het Leven alleen uit sociale voorzieningen en tulpen bestaat. Daarom m'n saluut voor de Indo's in den vreemde met de oude spirit, de durvers! H. KAESBERRY vies. En die kamer werd regelmatig gebruikt! Zo zindelijk als in Holland zijn ze hier niet. Verder heb ik als hulp in de huishouding ge werkt en daarna me toegelegd op het maken van ramen in een raamfabriek. Ramen en deuren heb ben een grote rol in het Amerikaanse huis. Elk huis heeft namelijk twee ramen en twee deuren. In de winter heb je dubbele glazen ramen en deuren en in de lente vervang je de buitenkant van muskie tengaas. Dit is wel nodig want wat muskieten be treft is Indonesië een heilig oord vergeleken en open ramen en deuren zijn uit de boze. Straks in de zomer kunnen we ons weer een voostelling ma ken van hetgeen de Egyptenaren hebben moeten doorstaan gedurende de vliegen- en muggenplaag. In deze ramenfabriek heb ik frames in elkaar gezet (de eerste dagen 75 per dag en vond dat een prestatie, toen ik er vandaan ging ongeveer 600) en begon mijn eerste machinewerk. O ja, ik heb het glas ook leren aanbrengen, niet met stop verf maar met een soort plastic rubberband, erg handig. Nu ben ik terug in de fabriek waar ik gestart ben bij aankomst in Elkhart en waar ik twee-en- een-halfjaar voorsprong heb op de laatst aangeno men krachten, bovendien punchpress-operator ben, wat mij nu een grote kans geeft op vast werk. Het werk in de fabriek is geen peulschilletje, vooral wanneer je zolang de njonjah besar bent ge weest en je vingers enkel vuil gemaakt hebt aan be velen aan de bedienden en later wat zwart gemaakt aan schrijfmachinelint. Nu kom ik vaak thuis met oliespetters over gezicht en kleding, om van mijn eens zo wel gemanicuurde handen maar te zwij gen. Volgende keer huis-tuin- en keukenpraatje, bye. VON De Tong-Tong Groep in Rotterdam begint zich duchtig te weren. Op 4 april jl. hield Tjalie Robin son een causerie over het probleem der spijtoptan ten. Aan het eind van deze drukbezochte avond, die bijzonder geslaagd verliep, werd een inzameling gehouden, die 150,voor het NASSI-comité op bracht. Op zaterdag 14 mei a.s. zal door de Tong-Tong kring Rotterdam-Zuid een makanan bazaar gehou den worden ten behoeve van het NASSI-Fonds voor de spijtoptanten, in het wijkcentrum van de Herv. Kerk, Cillershoekstraat 1 (zijstraat van de Mijnsherenlaan) Zaal open om 3 uur n.m. Sluiting- om 11 uur. Verkrijgbaar: Nassi rames, gado-gado, loempia, lemper en verder diverse kwee-kwee etc. etc. Bereikbaar met bus 50, 52 en tramlijn 2 en 12. Zie verder aankondiging in het „Zuiden". Komt allemaal. Het belooft een heel gezellig sa menzijn te worden. Bedenkt, dat er door een be trekkelijke kleine groep hard is gewerkt om zoiets te organiseren. Alleen al het simpele huren van een geschikte zaal gaat met de nodige moeilijk heden gespaard. Een extra woord van hulde voor de dames Fé Klerks-Kühr en Norma van Oort is hier dan ook zeker op zijn plaats. Zorgt U er voor, dat het 14 mei lekker ramé zal zijn in Rotter dam? Waarom ontbreekt gironummer in „GEEFT ACHT" i.v.m. actie Tabourcorps-kleding? In het eerstvolgende nummerDan wacht ik daar op. A. D.-Z. Wij vroegen in „GEEFT ACHT!" om blijken van sympathie, omdat we ons eerst een beeld wilden vormen omtrent de belangstelling, die er onder on ze lezers bestaat voor een dergelijk in K.N.I.L.- uniformen gekleed Tambour-corps. Dat is dan ook de reden, dat er geen gironummer stond vermeld. Het doet ons werkelijk enorm veel plezier, dat er toch altijd direct mensen zijn, die zeggen: „Ik wil financiëel steunen." Natuurlijk zijn geldelijke bij dragen altijd welkom. U kunt ze storten op Giro nummer 382731, t.n.v. Korps Administrateur Schoonhoven. U gelieve er dan vooral bij te zet ten, dat de storting t.b.v. Het Regiment van Heutsz is. Alle toekomstige goede gevers, ook alvast namens Tong Tong hartelijk dank! ..Kolonel F. E. Chatelin en Overste H. C. P. Vennik bevestigden de van goudgalon vervaardigde zwa luwnesten op respectievelijk de rechter- en linkerschouder van de Tambour-maitreschreven wij in „GEEFT ACHT", zie Tong Tong van 15 april blz. 6. Ja lezers, dat zijn dus pas de schouderversier selen. Het officiële tenue is er nog lang niet, maar wat denkt U. zullen we op I juli, met het tienjarig bestaan van het van Heutsz-Regiment de vertrouwde K.N.I.L.-uniformen weer kunnen zien?

Tong Tong | 1960 | | pagina 12