Indisch Aandeel in Nederlands Verzet 2 Hannie Gelder f Mevr. N. Noordhoek Hegt-Claus Freddie Biekart f DE FAMILIE BIEKART DE FAMILIE NOORDHOEK HEGT DODENHERDENKING J. C. F. Biekart jr. (Freddie) geboren te Solo op 4 oktober 1916 omgekomen in het concentratie^ kamp Neuengamme, bij Hamburg op 1 novem ber 1944. Met enige schroom begaf ik mij naar het huis van mevrouw Biekart om enkele bijzonderheden op te schrijven over haar zoon Freddie, die tijdens de laatste wereldoorlog deelnam aan het verzet en om kwam in het concentratiekamp Neuengamme. Ik begreep, dat zij, moeder zijnde, hier misschien niet graag over zou willen spreken. Het eerste, wat ze me dan ook vroeg was: ,,Toe, schrijf er niet te veel over. Ik ben niet gewend zo voor het voetlicht te treden." Ik meen aan deze wens gehoor te moeten geven. Tot mijn verrassing hoorde ik, dat niet alleen Fred die, maar ook beide andere kinderen, Cora, de dochter en Rudi, de jongste zoon, vurige verzets strijders waren. Eerst wist de moeder hier niet van, maar je zou geen moeder zijn, als je niet al heel gauw zou mer ken, dat je kinderen iets in het schild voeren en op een gegeven moment werd dan ook gevraagd: ,,Wat voeren jullie toch uit". Het gewone antwoord volgde. ,,Och, niets bijzonders". Maar uiteindelijk moest er thuis toch wel wat ver teld worden, want het was een komen en gaan van jongelui. Cora was koerierster van de verzets groep van Leo Voogd, die later werd verraden en gefusilleerd. Het meisje moest toen onderduiken en bij een van de razzia's toen de S.D. haar kwam zoeken, vonden ze Freddie, die ook het nodige had gedaan voor het verzet, maar niet bepaald tot deze groep behoorde. Nóg spreekt een grenzeloze minachting uit de stem van mevrouw Biekart als ze vertelt, dat de „Ne derlander" die hierbij aanwezig was aanhoudend z n revolver op Freddie gericht hield, hem dreigende dood te zullen schieten. Ziek als ze op dat moment was, ging de moeder voor hem staan en zei gering schattend: „Sinds wanneer is het jullie gewoonte de kinderen voor de ogen van de moeder neer te schieten. Maar ga gerust je gang en schiet mij daar na ook maar dood. Ik ben niet bang. Wij zijn in Gods hand." Totaal overbluft deden de „heren" verder niets meer, namen alleen de jonge man mee naar de gevangenis in Scheveningen. „Deze datum 14 juli 1944 zal ik nooit ver geten". Het was even stil in de kamer. Ik voelde ine ellendig, want ik wist op dat moment, dat ik raakte aan dingen, die me als vreemde niet aan gingen Na deze eerste fatale huiszoeking volgden er nog vier, want ook Rudi werd gezocht. De laatste vond plaats in maart 1945. Rudi was op dat moment thuis, maar had zich verstopt op een klein bal konnetje aan de voorkant van het huis, erg onop vallend, omdat het meer als gevelversiering dienst doet, dan als balkon. Omdat het avond was, waren de gordijnen aan de binnenkant dichtgetrokken en gelukkig kwam het niet op in het brein van de zoekenden, dat achter die gordijnen deuren waren en geen ramen. Kunt u zich voorstellen hoe de moeder zich een etage lager gevoeld moet hebben? Met de dood in het hart en een onbewogen gezicht moest ze doen of het haar allemaal niet raakte. Hoe intens dank baar en opgelucht was ze, toen de S.D. onver richter zake moest afdruipen met een laatste: „We vinden hem wel als afscheid. Dat is gelukkig niet gebeurd. Pas na de oorlog werd bekend, dat Freddie was omgekomen en eerst jaren later kreeg de moeder in grauw papier gewikkeld ze liet het me zien het horloge, de vulpen en het vulpotlood van haar oudste jongen terug. Ik wil, behalve aan de verzetstrijders, op deze plaats mijn eerbiedige hulde brengen aan alle moe ders, die zoons en dochters niet zagen terugkeren. IDA Nu de befaamde Mei-dagen weer zyn aange broken en in heel Nederland de verzetstrijd herdacht wordt, komt een Indisch „oud zeer" om de hoek kijken. Men meent namelijk dat het herdenken van het verzet in Nederland een Nederlandse zaak is, waar wij buiten staan. Wij hebben dan onze eigen verzets strijd gehad in Indië en dat heeft niets te maken met het verzet in Nederland. Vele Nederlanders denken hier ook zo over. Niets is echter minder waar. In het verzet in Nederland hebben opmerkelijk veel In dische Nederlanders een rol van betekenis gespeeld. Wij vestigden reeds de aandacht op het uiterst belangrijk aandeel dat Gene raal Koot had in deze strijd. Reeds enige tijd zijn wij aan het speuren omtrent het aandeel dat Indische Neder landers hebben gehad in het verzet hier te lande. Dit is niet zo eenvoudig gebleken, doch wij zijn thans in het gelukkige bezit gekomen van materiaal, dat ons in staat stelt dit op grondige wijze te doen. Hier volgen enkele willekeurig gekozen voorbeelden uit talloos vele van Indische opofferingsgezindheid en moed. Wij zullen echter op 30 juni a.s. bij de her denking van het van Heutsz Regiment hier op uitgebreid terugkomen. Waar dus plechtigheden plaats hebben ter herdenking van de gevallenen in het Ne derlands verzet, kunnen Indische Nederlan ders vanzelfsprekend aanwezig zijn om ook hun hulde te brengen. Nergens anders blijkt duidelijker dan hier dat de plaats van de repatriant in de Nederlandse maatschappij een historische plaats is, waarop Nederland trots mag zijn. DE REDACTIE Op 24 augustus 1943 werd mevrouw N. Noord- hoek HegtClaus gevangen genomen en naar het Oranje Hotel gebracht waar zij in een volkomen donkere cel werd geplaatst in de hoop, dat zij zou doorslaan en leden van de groep, waarvan haar neef Hannie Gelder leider was, zou verraden en waartoe zij zelf ook behoorde. Dit bleek ijdele hoop, ondanks de twaalf dagen die zij in de stikdonkere cel doorbracht, want zij beschikte over de geestkracht om niets los te laten. Wel werd zij niet mishandeld, maar toch verdient deze moedige vrouw een eresaluut voor haar stand vastigheid! Toen de twaalf dagen om waren werd zij op trans port gesteld naar Vught, waar zij tot 12 april 1944 verbleef. Haar zoons, schoondochters en kleinkin deren kunnen trots zijn op deze beginselvaste vrouw die eenmaal iets begonnen bleef volhouden, on danks de onnoemelijke ellende welke zij moest doormaken, die haar gezondheid knakte. Immer bleef zij bereid het hoogste offer te brengen, in dien dit van haar gevraagd zou worden. Haar beide zoons waren toen ter tijde Officier van Gezondheid bij het KNIL. Helaas overleed een van hen direct na beëindiging van de oorlog, op 36- jarige leeftijd. Ook zij brachten hun offer aan de Nederlandse zaak. De standvastigheid en het offer dat mevr. Noord- hoek Hegt bracht bleek echter tevergeefs, want op 15 januari 1944 werd de groep Hannie Gelder overvallen, en nadat Hannie een Duitser had neer geschoten, sloeg hij de hand aan zich zelf. Hij was toen nog geen 22 jaar en was verloofd. Aanvankelijk werd hij begraven met zes anderen, maar zijn verloofde zag kans de stoffelijke resten dusdanig te merken, dat men deze na de bevrijding kon terugvinden en een herbegrafenis geven, welke geheel door de vrienden uit zijn groep werd be kostigd, die er levend vanaf waren gekomen. Hij rust thans op Nieuw Eik en Duinen. Zijn uitzonderlijke verdiensten voor het verzet, wer den door Koningin Wilhelmina geëerd door de posthume begiftiging met het Gouden Verzets- kruis, dat op het Paleis de Dam aan zijn ouders werd overhandigd. In een radiorede werd door Hare Majesteit ook nog zijn naam genoemd met eerbied en dank voor het vele dat hij had gedaan voor de Nederlandse zaak. Laten wij ons aansluiten bij wat Hare Majesteit van hem getuigde en een eerbiedig eresaluut brengen aan zijn nagedachtenis namens alle Indische Nederlanders. Ook aan Mevr. Noord- hoek Hegt de dank brengen, die door haar voor beeld ongetwijfeld ook hem de moed zal hebben gegeven tot het brengen van het hoogste offer. Hij ruste in vrede en moge zijn offer als Indische Ne derlander niet te vergeefs zijn geweest. H 4 mei is de dag hier in Holland, dat de gevallenen van de oorlog worden herdacht. Overal staan er wel monumenten, waar een krans gelegd kan wor den en gevoelvolle woorden gesproken worden om hen die vielen, te herdenken. Nu is 14 januari te Enschede een monument ont huld door mevr. Spoor-Dijkema, echtgenote van wijlen generaal Spoor, de voormalige legercomman dant in Nederlandsch Oost-Indië. Dit monument is het Indië-monument en staat in het Blijdenstein- park te Enschede. De gelden zijn door de burgerij van deze stad bij elkaar gebracht. Aanvankelijk lag het in de bedoeling een eenvoudig gedenkte ken op te richten voor de gevallen Enschedese militairen, later besloot men ook de slachtoffers van de Japanse tijd te gedenken. De voorzitter van het werkcomité was de heer Goderd van Heek, voor wie niets te veel was, het geheel tot een goed einde te brengen. Het beeld een schepping van de kunstenaar Hans Petri uit Dordrecht drukt geen moed en vastberadenheid uit. doch eerder grote droefe nis en tragedie. We werden een beetje te laat op deze onthulling attent gemaakt, maar we zijn de burgers van En schede heel dankbaar dat hier nu ook een tastbaar bewijs staat voor hen die voor ons hun leven lieten. Bent U in de buurt van Enschede, breng dit mo nument dan eens een bezoek.

Tong Tong | 1960 | | pagina 2