inden TOMSON TOMSON Deskundige voorlichting Prima snelle service Sinds 1912 Scheveningen 11 IETS OVER TANGANYIKA TONG-TONG IN KUALA LUMPER MALLORCA Vroeger deed BABOE TJOETJI de was, thans biedt U een enorme keuze uit meer dan 80 VERSCHILLENDE WASMACHINES van 's werelds beste merken. eares combo Zeesluisweg 22-30 - Telefoon 55.06.00 Gemakkelijk te bereiken met tram 8 en 11, bus 23 (L), halte Duinstraat Grootgebracht in 't Indië van vóór de oorlog konden we onze draai niet! vinden in Holland en besloten direct na ons trouwen naar de Oost terug te gaan en zo vertrokken we eind 1950 naar Indonesië. JNa vier jaar planterservaring in Indonesië besloten we ons geluk ergens anders te proberen, En zo kwamen we dan eind 1954 in Tanganyika aan. Hier zitten we dan al weer 4% jaar op een sisalonderneming, 16 mijl van het kustplaatsje Tanga. Over dit land nu, waar wij echt van zijn gaan houden, wilde ik U wat vertellen. Mijn man werkt voor een Engelse Mij en nu zou U denken dat wij dus midden tussen de Engelsen zit ten, maar niets is minder waar. Alleen op onze estate zitten al 6 verschillende nationaliteiten. Is daarom misschien de verstandhouding zo goed, is het omdat we meer van elkaar kunnen verdragen wetende bij voorbaat dat gewoonten en manieren verschillen? Ik weet het niet ik weet alleen wel dat er heel wat meer welwillendheid in onze zo woeli ge wereld van vandaag zou kunnen zijn als men meer open-minded stond tegenover elkaar zoals wij hier. Maar ik dwaal af. Onder elkaar wordt Engels gesproken, de voer taal der Europese gemeenschap in Tanganyika. De natives hier zou ik willen vergelijken met de Indo nesiër, alhoewel de negers primitiever zijn en hoe genaamd nog geen beschaving achter zich hebben. Hun voertaal is Swahili. Ik heb hier 4 bedienden in huis, de mpishi (kok kie), de dobie (baboe), de houseboy (djongos) en een chambaboy (kebon), allen mannen. Gewillig maar vaak domzo vreselijk dom! Een voor beeld: de djongos op een ochtend koppie tobruk ma kend, U weet wel, geen melk maar water. Zie ik hem het water door een zeefje gieten en ik natuur lijk vragen: „waarom?, Wel, Memsahib (dat ben ik) had hem toch geleerd als hij koffie maakte moest er een zeefje bij gebruikt worden en hij maakte toch koffie dus gebruikte hij er een zeefje bij. Wij wonen in een groot huis met ruime en hoge kamers. Dit huis zoals de meeste andere huizen op deze estate dateert nog uit de Duitse tijd. Er omheen een enorme tuin, groot grasgazon en vele vele Tjemara's, die bij het minste zuchtje wind dat zacht ruisende geluid vootbrengen dat een ieder die in Indië gewoond heeft wel kent. Behalve de Tjemara's zijn daar ook de Flamboyant, Fran- gipagni (Kambodja) en vruchten bomen Bloemen bloeien hier het hele jaar door, maar in de warme tijd, die duurt van november tot april, zijn het al leen de sterkere soorten die het groen in de tuin breken. Het hele leven hier doet veel denken aan het leven in Indië. Vele vruchten zoals Pisang, Papaja, Mangga, Zuurzak, Djamboe, Blimbing en Djeroek zijn hier allemaal te krijgen evenals allerlei soorten groenten waaronder katjang pandjang, laboe en katjang idjoe. Wij eten dan ook vaak Indische ta fel, die door onze vrienden en kennissen zeer ge waardeerd wordt. Practisch iedereen hier heeft een eigen auto. Geen luxe overigens in een land waar de afstanden zo enorm groot zijn. We gaan dan ook geregeld naar Tanga toe. Tanga ligt aan zee en het is in de haven een komen en gaan van schepen die voor de aan voer van verschillende artikelen voor diverse zaken zorgen v.n. sisal, het voornaamste product van Tan ganyika, weg komen halen om dit naar alle hoe ken van de wereld te vervoeren. De meeste shops in Tanga worden gedreven door Indiërs, die hier de plaats innemen van de Chine zen in Indië vroeger. Verder zijn er nog een paar Europese zaken en ik mag wel zeggen dat Tanga de kooplustigen van alles te bieden heeft. Wat het uitgaansleven betreft: er zijn een paar hotels waar men samen kan komen voor een ge zellige keuvel onder het genot van een koele drank. Drie bioscopen met een zeer uitgebreide sortatie films, vaak hele goede. Er zijn natuurlijk vele clubs (waar twee Engelsen samen zijn is een club). Verder wordt er veel gezeild in de baai van Tanga. Een boeiend schouwspel al die ranke scheepjes met Mijn dochter, die met echtgenoot en spruiten in Johore Bahru (Malakka) woont en aan wie ik elke week een groot pak couranten en tijdschriften stuur, schreef mij, dat ze zeer teleurgesteld was, dat bij het pak per Willem Ruijs niet het nummer van Tong Tong van 15 maart was bijgevoegd (ik had dat nummer toen nog niet ontvangen) omdat ze al tijd het eerst Tong Tong las, zijnde het interessant ste van alle tijdschriften. Precies mijn idee, zeg ik met Multatuli en dat zul len stellig ook vele duizenden lezers van Tong Tong zeggen (schreef niet onlangs een dame, dat als ze Tong Tong las haar rijst aanbrandde?) Zo iets mag niet verdwijnen. Poekoel teroes! H. L. VOGELESANG Zonnedauwlaan 2, Nieuwkoop hun fel blauw, rood of geel gekleurde zeilen die over de zee schieten onder een hel blauwe hemel met op de achtergrond de verschillende beboste eilandjes als groene vlekken op het water liggend. Tanganyika is rijk aan wild en er wordt dus ook gejaagd hier, alhoewel er gelukkig niet in het wilde weg beesten doodgeschoten mogen worden. Voor groot wild heeft men een licentie nodig en dan nog mogen er alleen die dieren weggeschoten worden die een plaag of gevaar voor de gemeenschap vor men. Tanganyika is verscheidene zeer mooie wild- servaten rijk. Voor de lieden die voor het weekend een koude neus willen gaan halen in de bergen is Leshoto een zeer geliefd oord. Ik zou het willen vergelijken met een bergplaatsje als Tretes in Oost Java. Lesho to is alleen te bereiken via een nog door de Duitsers prachtig aangelegde weg, die zich vanuit Mombo door de Usambara mountains slingert tot voorbij Leshoto. Een weg die je al klimmende adembenemend mooie uitzichten biedt over de vlakte. Van harte kan ik U Mallorca aanbevelen, daar het landschap hier afwisselend is op een kort be stek stranden, bergen, grotten, enz. Men kan hier in een eenvoudige Fonda (pension) al logeren voor 70 pesetas per dag en 15 procent service, inclusief volledig pension (een zeer goede keuken heeft o.a. de Fonda Espana op de Plaza Mayor). Gaat men de advertenties na in de Elsevier of Telegraaf, dan bieden Hollanders in Portals Nous (14 km van Palma), zonder regelmatige busver bindingen, pension aan voor 12.per dag. Wel licht krijg je hiervoor Hollandse keuken, maar dat is toch de bedoeling niet in Spanje. Het Spaanse eten ligt de Indischen ook veel meer. Ik wil geen kwaad vertellen van de mensen in Portals Nous, je zult daar wellicht waar krijgen voor je geld, maar als je een bescheiden beurs hebt, kun je beter in een spaans hotel in Palma logeren, waardoor ook het transport is opgelost. Portals Nous is een kolonie van ongeveer 80 Hol landers, waardoor de mensen in hun eigen kleine kring blijven. De allerduurste hotels in heel Spanje mogen maar 255 tot 265 pesetas per dag rekenen, dit zijn de super de luxe hotels. Alles is hier vastgesteld door het rijk, en ze mogen niet van de prijzen afwijken. Iedere kamer heeft aan de wand een kaart met de prijzen voor die kamer en getekend door de Gobernio Civil. Bij overtreding krijgen zij een flinke boete en hun naam komt in dikke letters in de courant. De Hollandse hotels kunnen dit ontlopen door afrekening te vragen in guldens in Holland. Ik heb hier zo het een en ander meegedeeld, waar van eventuele touristen van Tong-Tong hun voor deel kunnen doen. Er zou natuurlijk over Tanganyika nog heel wat meer te vertellen zijn, maar ik heb v.n. Tanga en omgeving onder de loupe genomen. Wij, mijn man en ik en ook vele van onze Holland se kennissen vinden het hier allemaal erg prettig en wij hopen nog een lange tijd te mogen meewer ken aan de opbouw van dit mooie land. Meur. BODDERIJ-REENS ZZHEl I

Tong Tong | 1960 | | pagina 11