N.A.S.S.I. RUBRIEK UITSTEKEND „TEAM-WORK" IN HET VERRE ALMELO Wij beginnen in Tong-Tong met een nieuwe ru briek onze N.A.S.S.I.-rubriek waarin wij geregeld alle wetenswaardigheden zullen publice ren die betrekking hebben op het klemmende vraagstuk der spijtoptanten, dat ons allen, In dische Nederlanders, zo nauw ter harte gaat. Zo kunnen wij ook de verschillende personen be reiken, die ons soerats zenden met vragen, sugges ties, enz. en die wij niet allemaal persoonlijk kun nen beantwoorden hoe graag wij dat ook zouden willen. Van onze kant zullen wij in deze rubriek onze lezers (en buiten-lezers) benaderen wanneer wij dingen te vragen hebben waarmee zij ons kunnen helpen. Zo mogen wij alvast herinneren aan ons verzoek in de vorige Tong Tong om ons te hel pen aan foto-materiaal over spijtoptanten, geschikt voor een NASSI-stand op de a.s. Pasar Malam in de Haagse Dierentuin. Met voldoening kunnen wij memoreren, dat in de afgelopen weken verschillende activiteiten t.b.v. NASSI hebben plaats gehad o.a. in Bolsward, Vlis- singen, Oosterhout, Nijmegen en Den Haag. In Almelo is op 21 mei in ,,'t Groenendal" een cabaret-avond geweest waarin o.a. meewerkten „The Blue Diamonds" terwijl de dansmuziek werd verzorgd door de „Witterland Guitar Brothers". Wat de plaatselijke activiteiten in de naaste toe komst betreft, vermelden wij een liefdadigheids avond met cabaret, tombola, ballet enz. in Am sterdam op 25 juni in gebouw Marcanti (Jan van Galenstraat 8) waarop het NASSI-Comité-lid Mevr. Spoor een openingswoord zal spreken. Verder een Friese NASSI-avond op 11 juni in „De Beurs" te Leeuwarden, met een bont pro gramma, „bal na". Op deze avond zal het woord worden gevoerd door het NASSI-Comité-lid Stolk, een der oprichters van het Comité. U ziet, overal in het land maakt men zich op wij constateren dat met vreugde om onze in nood verkerende spijtoptanten in Indonesië te helpen. Hoe groot hun nood is, bewijzen nog weer eens de volgende aanhalingen uit particuliere brieven. Uit een brief van 15 april j.l. „Wij appreciëren ten zeerste (de oprichting van het NASSI-Comité). We zullen dat werk ten volle steunen, met alles wat in ons vermogen ligt opdat deze kiem een grote groeikracht zal mogen bezitten tot heil van de achtergebleven spijtoptanten en de Ned. Rege ring tot het volle besef zal komen dat er in het Verre Oosten nog mensen leven die eens hun ge liefde Oranjehuis gediend hebben, hun militaire plichten gedurende de Jap. overrompeling vervuld hebben en daarna in interneringskampen hebben gezeten, honger hebben geleden, have en goed hebben verloren, alle ellende hebben moeten door staan en die nu hunkeren op de dag der bevrij ding, te mogen vertoeven en te leven in een ge ordende Staat, in een Staat waar geen sentimen ten heersen, waar zij vrij zijn in hun denken en handelen, weer herenigd te mogen zijn met zoveel wat hen samenbindt, wat hun zo dierbaar is, hun moeder, vader, kinderen, broers, zusters en de overige familieleden die reeds in Nederland vertoeven, bevrijd te zijn van alle smaad, ellende, vernederingen, van een totale lichamelijke en gees telijke ondergang, bevrijd te zijn van het spook beeld het droeve lot te moeten ondergaan van ontslagen te worden wegens hun Nederlandse ge zindheid, op onredelijke wijze uit hun huizen te zullen worden gezet wegens hun afstamming van Nederlands ras, geen werkgelegenheid meer te kunnen vinden, hun schoolgaande kinderen van wege de onhoudbare slechte verhoudingen thuis te moeten houden, onze jonge dochters uit dwang of gedreven uit nood met „Asli "-Indonesiërs een huwelijk moeten aangaan om na verloop van tijd wanneer hun Indonesische echtgenoot het belieft aan de dijk te worden gezet met alle ellende van dien, of onze opgeschoten zonen, tussen de leef tijd van 13 tot 20 jaren die door ledigheid ge dreven het slechte pad opgaan „CROSSBOYS" worden en zodoende in aanraking komen met de politie. Wat die jongens te wachten staat behoeft geen betoog." Uit een andere brief van 11 mei j.l. de volgende aanhaling: „Het is mij opgevallen, dat ondanks de vele gun stige berichten, en acties in Nederland er voor zover mij bekend, in (nog niet eens gesproken van de andere plaatsen) vele spijtoptanten zijn, die kort geleden een af wijzing kregen op hun visumaanvraag. Mijn vrouw en ik worden er huiverig van en met ons duizen den lotgenoten die er vast op rekenen, eens hun visa toegewezen te krijgen. Het schijnt dat het Min. v. Justitie geen voldoende aandacht schenkt aan de noden van spijtoptanten en dat er met twee maten wordt gemeten. En intussen groeit het aantal nieuwe visum-aanvragen gestadig. Er gaat geen week voorbij, of ik krijg bezoek van mensen die mij om hulp vagen voor hun rekes ten. De oogst is wel groot, maar de arbeiders Op zaterdag 21 mei was ook in Almelo een In dische avond georganiseerd voor de „spijtoptan ten". Om verscheidene redenen werd deze avond een buitengewoon succes. Op de eerste plaats al door de grote animo ervoor. Alhoewel de grootste localiteit ter plaatse was afgehuurd, was de zaal geheel uitverkocht en moesten nog enkele honderden belangstellenden helaas worden afge wezen! Als men nagaat dat Almelo maar een betrekkelijk kleine Indische gemeenschap heeft, wordt duidelijk dat hier een groot succes werd bereikt, dankzij een voortreffelijk samengaan met de Nederlandse groe pen in de burgerij. Dat was (en is) ook zo. Al- melo's burgemeester b.v., Mr. J. M. Ravesloot, is een man met een ruime blik, een grote per soonlijke sympathie en veel hulpbereidheid voor elk initiatief onder de Indische burgerij. Hij wordt daarbij voortreffelijk terzijde gestaan door wet houders en andere functionarissen. En dan is er b.v. een mevr. C. Terbeek-Spoor, die onvermoeid voor de repatrianten in de bres springt. Kort voor de avond werd ze door een ernstig ongeval getroffen, maar zelfs in het zieken huis gingen haar gedachten en daadwerkelijke zor gen voortdurend uit naar de Indische groep. Dit is burgerschap van het goede soort. En dat dit veel goede vruchten zal afwerpen in de toekomst, lijdt geen twijfel. Uiteraard kwam niet alle liefde van één kant. Ook in de Indische groep zelf zitten veel flinke aanpak- kers. De onvermoeibare drijfveer van alle goede werk is de heer T. W. Kwist, die met een klein maar ijverig comité-tje een berg werk verzette en weinige. Desondanks ga ik blijmoedig voort te helpen wat er te helpen valt." Wij willen deze eerste NASSI-rubriek beëindigen met een ontroerend kindergedicht dat een meisje (ze moet 15 jaar zijn geweest) ons telefonisch doorgaf als haar bijdrage t.b.v. onze arme spijt optanten. Het luidt als volgt: Holland VADERLAND. Holland, als jij MOEDER was, als moeder las, als moeder vergeeft, als moeder streeft naar het welzijn van je kinderen. Holland, het zou je hind'ren als je wist van het lijden van je lelijke eendjes achter de wijde horizon. alweer klaar staat om nieuwe en nog grotere ber gen werk te verzetten. Dit is het ideaal dat Tong-Tong nastreeft in le venden lijve: prettige samenwerking met volledige erkenning en appreciatie van elkanders mogelijk heden. Niet wegvlakken of ontkennen, maar aan moedigen en tot ontwikkeling brengen! Tot aller nut en belang. De deelnemende groepen zetten hun beste beentje voor. Van Nederlandse zijde was daar de deelna me van de R.K. Toneelgroep met een drietal hu moristische schetsjes (op het gebied van toneel en voordracht blijft de Indische gemeenschap ach ter!). Van Indische zijde een rijk repertoire van muziek en dansen. Daar waren de „Tremaro's" (de meisjes Ossenbrugge)een fijn balletstukje (de meisjes Kramer uit Lisse), de „Tropical Starlight- ers" (de meisjes Toorop en Souisa), de „Silver Strings" (onder leiding van Schardijn), de „Witter land Guitar Brothers" (later in de danszaal red- hot!) en „last not least" The Blue Diamonds: Riem en Ruud de Wolff en Dick Messchaert, bijzonder prettige jongelui, die ondanks hun enorme succes eenvoudig gebleven zijn en aan deze avond voor het goede doel geheel gratis meewerkten. We komen op dit drietal nog nader terug in ons blad. Alle groepjes verzorgden hun nummer tot in de finesses en traden op vol zelfverzekerdheid en vlot te artisticiteit. Een apart woordje van lof ver dient ook de „badoet" de Groot, die geestig geïm proviseerde schetsjes van Betawie voor het voet licht bracht. Voor de zaak der „spijtoptanten" werd op die avond het woord gevoerd door Tjalie Robinson. Picnic in omstreeks 1903 naar het zg. „Apeneiland" in de Barito nabij Bandjarmasin, door de bevolking „Poelau Rembang" genoemd. Het groepje picniccers bevindt zich hier in twee zg. tambangans, de wa tertaxi's bij uitnemendheid in dat waterland van ZO Borneo. Gewoonlijk worden grote trossen pisangs als offer aan de „Heilige Apen" meegebracht. (Foto: J. H. van der SCHALK)

Tong Tong | 1960 | | pagina 3