NASSI-RUBRIEK 4 NASSI terra-cotta's Onze stand op de Pasar Malam ABONNEMENTEN AUSTRALIË De vorige Tong-Tong bevatte een bericht over Nassi-lepeltjes. Thans maken wij de lezers van Tong-Tong speciaal attent op de artistieke en spre kende terra-cottas, vervaardigd door onze jonge beeldhouwster Wies van Vianen, welke reeds ver krijgbaar waren in de Nassi-stand op de Pasar- Malam, in de Dierentuin, waarvan wij hier nog een foto plaatsen. Wij beelden onze 3 terra-cottas (afmeting 10 x 10 cm.) hierbij nog eens af. De eerste stelt voor een bedelend spijtoptanten-gezin en draagt aan de achterzijde de woorden: „Het is Uw plicht hen te sparen voor deze vernedering. Bedenk dat het ook U had kunnen treffen." De tweede terra-cotta beeldt uit het vertrek van een spijtoptanten-gezin met aan de achterzijde de opwekking: „Denk niet alleen christelijk, spreek niet alleen christelijk, maar vooral handel christe lijk en help Uw landgenoten, die in nood verke ren." Op de derde terra-cotta zien wij de spijtop tanten voor de Nassi-deur; aan de achterzijde daar van staat: „Steunt de N.A.S.S.I. Alleen dan kan zij de deur open houden voor al onze landgenoten uit Indonesië". De prijs van deze fraaie terra-cottas, zeer geschikt voor wandversiering of pressepapier, bedraagt slechts 3,per stuk; bestellingen kunnen worden gericht aan het Nassi-secretariaat, Prins Mau- ritslaan 36, den Haag. Al diegenen, die Nassi willen steunen, wekken wij op een bestelling voor deze terra-cottas te plaatsen - men zal daarvan geen spijt hebben! ABONNEMENTEN BUITENLAND Per jaar Nw. Zeeland, Australië, Zd. Afrika, Brazilië: Per Luchtpost: 30,Per Zeepost: 12, Nw. Guinea, Canada, U.S.A.: Per Luchtpost 24,Per Zeepost 12, Suriname, Antillen: Per Luchtpost 18,—. Per Zeepost: 12, West-Europese Landen: Per Luchtpost: 12, Agent voor de Ver. Staten: Chris Deyker- hoff, 210 Heckelstreet, Belleville, New Jer- sy, U.S.A. Agente voor Canada: Mevr. E. Ie Seur- Zimmer, 1 Richviewside Road. Weston Ontario, Canada. oprichting plaatselijke Nassi-Comité's Ir. onze vorige rubriek vermeldden wij reeds de oprichting van enige plaatselijke Nassi-comité s. Deze zijn nu tot stand gekomen op de volgende plaatsen: Groningen, Zwolle, Deventer, Eindhoven, Oss, Maarssen, Middelburg/Vlissingen en Rotter dam. Gewerkt wordt nog aan Amsterdam, Hilver sum, Helmond, Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Leeu warden, Assen, Delft en Leiden. In Vlissingen begon de actie al enige tijd geleden met een feestavond in Brittannia, die 350,voor Nassi opbracht. In Middelburg werd onder leiding van de zeer actieve mevrouw Thumann een collec te gehouden, die 354,opleverde; hulde voor haar doorzetting en organisatie! De start in Groningen, een rondgang door de stad met verschillende muziek-corpsen voor het ophalen van handtekeningen mislukte helaas deels door de regen Maar Groningen beschouwt dit slechts als een „reculer pour mieux sauter en de volgende keer lukt het beslist - daar twijfelen wij niet aan. Een behoorlijk aantal handtekeningen werd reeds ingezameld. In aansluiting aan onze vorige rubriek verzoeken wij diegenen, die wonen in plaatsen, waar nog geen plaatselijk Nassi-comité is opgericht, maar niette min animo bestaat voor een geanimeerde Nassi- nvond met muziek en propaganda, zich in ver binding te stellen met de heer G. J. Visser van de Amusements-Ver. T.O.V.O. in Haarlem (Post bus 31), die met zijn cabaret- en muzick-ensemble een winter-campagne t.b.v. nassi op touw zet. zie ook de aankondiging op pag. 14 pasar malam Voordat alle gegevens over de Pasar Malam bin nen waren „lag het nummer van 15 juli al ,;op de pers". Zo was het jammer genoeg te laat om nog te vermelden dat Mevr. A. M. de Stuers 175, ten bate van N.A.S.S.I. heeft weten op te halen. Op de Pasar Malam heeft zij nl. door haar zelf geborduurde cocktailschortjes verloot. Alle onkos ten heeft zij voor eigen rekening genomen, terwijl de vervaardiging van de werkelijk snoezige schort jes uren arbeid heeft gevergd. Onze hartelijke dank voor het vele werk! klankbeeld n.c.r.v. Met bijzondere voldoening vermelden wij in deze Nassi-rubriek het klankbeeld van de N.C.R.V. op 11 juli, waarin het Nederlandse Volk op pakkende wijze werd geconfronteerd met het leed der spijt optanten in Indonesië en de noodzaak van spoedi- A~angezien in de loop van de afgelopen maanden de portokosten voor verzending per luchtpost van TONG TONG naar Australië zeer sterk zijn ver hoogd, zijn wij helaas genoodzaakt ook de abon nementsprijs op ons blad te verhogen. I.p.v. 30, per jaar zal deze nu 40,per jaar gaan be dragen. N.B. Dit tarief geldt dus alleen voor Australië en betreft de verzending per luchtpost. De verzending per zeepost bedraagt 12,per jaar en diegenen voor wie deze verhoging een be zwaar is kunnen hun luchtpostabonnement op zee post laten overschrijven. Gaarne ontvangen wij daarover zo spoedig moge lijk bericht. DE ADMINISTRATIE ge hulpverlening. Ook kwam daarin naar voren een nieuw facet, nl. dat de spijtoptanten mede kun nen helpen aan opheffing van het groeiend tekort aan goede arbeidskrachten op de Nederlandse ar beidsmarkt. brieven En intussen verkommeren en sterven de mensen in Indonesië. Dit blijkt weer duidelijk uit de volgende aanhalingen. „Er is geen hulp meer nodig voor mijn broer" schrijft een dame uit Tilburg „Ik heb aan het C.C.K.P. geschreven om aan het mi nisterie te zeggen, dat hij geen visum meer nodig heeft. Ondanks al onze smeekbrieven aan de mi nister met alle ware gegevens, dat hij zo ziek was, geen levensonderhoud en in de kampong woonde, achtte hij het niet nodig dit gezin een visum te geven. Het was niét urgent. Twee jaar lang zijn wij al zo bezig geweestOok met mijn moeder is dit gebeurd. Aan een oude vrouw, met een pen sioen en waarvan al haar 4 dochters voor haar wilden zorgen, werd het geweigerd. Ook zij heeft dit niet kunnen dragen en is van ons heengegaan. Vier van ons zijn van ons weggegaan, wachtende op een visum. Neen, hun toestand is nog niet erg. Wij vertellen nonrens in onze brieven. Is dit billijk? Nee, dit is onmenselijk." Hoe erg het met andere families gesteld is en hoe men daar in voortdurende spanning leeft, blijkt uit een andere brief: Doordat enkelen van ons, o.avertrekken, staan we allen die plannen hebben, voor ontslag. Als vóór oktober, we zitten nu in de campagne, ons visum niet komt is het heel erg met ons. Geen onderdak, geen inkomen, ner gens zullen we hier een bestaan meer vinden, nog de abnormale duurte en ook nog de geneeskun dige behandeling die je toch zeker wel eens nodig hebt; hoe moet dat toch allemaal? Woning, ik be doel hiermede een kamertje of garage is zeer moei lijk te krijgen; dat kunnen we niet betalen. Ze vra gen er krankzinnig veel voor. We zetten ook alles op alles mevrouw, om toch het zo vurig gewenste te krijgen, al zou ik hier rijst met zout moeten eten tot mijn laatste cent toe." Wij besluiten deze Nassi-rubriek met een aanhaling uit een brief naar aanleiding van bovengenoemd klankbeeld. „Ik heb met belangstelling enkele da gen geleden geluisterd naar het klankbeeld over de radio en Uw stem daarin herkend. Als het nu ook maar daadwerkelijk gehoor vindt niet alleen in het oor, maar vooral in het hart. Ik vraag me af of het Nederlandse volk op dat punt niet reeds het hart heeft verloren. Pessimistisch zult U zeg gen. Ik meen te spreken uit ervaring. Men is „Indië- moe". We zullen moeten volharden in vertrouwen en vooral MOED om door te zetten". Die moed zullen Tong-Tong en Nassi zeker op brengen. Iemand heeft het boek „KNIL-wapenfciten" van Kepper ter leen meegenomen. Vriendelijk verzocht om teruggave, daar het niet van Tong-Tong is en wordt teruggevraagd. Personen die andere boeken van Tong-Tong hebben geleend wordt verzocht deze terug te brengen of opgave te doen van de titels. Beschaam ons en andermans vertrouwen liet! REDACTIE „TONG-TONG"

Tong Tong | 1960 | | pagina 4