n DE MUIS OPERA i VAN DE BABOE SOMBONG REACTIES OP DE KAWI-FOTO NOG IETS OVER MALANG INDISCHE SMULAVOND 9 In 1915 gingen mijn ouders met mij (ik was toen een peuter van 2 jaar) en de kindermeid met verlof naar Europa met het s.s. „Koningin Em ma". Het schip liep vlak bij de Hollandse kust op een duitse mijn. Alle passagiers werden gered. Wij logeerden bij familie in Den Haag en ba boe Mien wist er al spoedig de weg. Elke middag wandelde ze met mij in de kinderwagen naar het Haagse bos, waar op dat vroege middaguur maar weinig wandelaars waren. Maar het gebeurde herhaaldelijk, dat er een lieve oude dame met een meisje van ongeveer 6 jaar de zwanen en eenden kwamen voeren. Het meisje, dat alleen was met haar grootmoeder, vroeg aan baboe of ze mij in de wagen mocht rijden. Samen speelden we wat en de lieve oude dame en baboe hielden een oogje in het zeil. Dit had zich vele malen afgespeeld, toen op een dag mijn vader ons op de terugweg tegenkwam. Hij liep met ons mee naar huis. Plotseling hoorde hij het hoefgetrappel van paarden achter zich en toen hij omkeek zag hij het rijtuig van de oude Koningin Moeder, waarin H. M. Koningin Em ma gezeten was. En ieder op straat hield stil en keek en ook mijn vader bleef staan, nam zijn hoed af en boog zijn hoofd. Baboe Mien greep plotseling naar mijn hand en zei: „Ajo Non, kassi dag", en zelf wuifde ze met mij naar „die lieve oude dame Vader, die dit gebaar van baboe niet kon waarderen, maakte haar een standje en zei, dat ze dat niet had mogen doen, want dat de dame de „Koningin Moeder" was en dat zij hem daar door „maloe" (verlegen) gemaakt. „Mossoh toewan besar, itoe njonja toeah kenalan lama dari saja" (ik ken deze dame al Hng)- Enfin, ze vertelde hem het hele verhaal en va der die het wel eens wilde controleren, is een paar keer baboe en mij gevolgd, zonder dat wij het wisten. Baboe had gelijk. Koningin Emma en haar klein dochter Juliana waren haar „kenalan lama (oude kennissen). Toen baboe Mien later terugkwam op Java en dit gebeuren in kleuren en geuren aan haar kenalans en permilie vertelde, werd zij di- reet „Baboe sombong" genoemd. Aan dit verhaal dat mijn vader mij vertelde, moest ik denken, toen ik nu zelf een grootmoeder „sombong ach ter de kinderwagen liep, waar mijn allerliefst klein dochtertje in lag. C. E. REDD1NGIUS-SOE TERS We kregen nog al wat reacties op onze vraag of de afgebeelde foto van de Kawi, inderdaad de Kawi was. Gebleken is, dat ons onderschrift juist was. We kregen o.a. het volgende bericht dat aan duide lijkheid niets te wensen overlaat: „Als oud-Ma- langer kan ik U pertinent zeggen dat Uw foto-ar chief gelijk heeft. Toch kan ik mij best voorstellen dat heer Eibers deze opname voor het Ardjoeno-Welirangcomplex met uiterst rechts de Penanggoenan aanzag (ge nomen van de Malangkant van Kasri) daar dit er wel iets op gelijkt. Jammer, dat de foto zo on scherp was. want anders had U, als Heer Eibers gelijk zou hebben duidelijk op de helling van de Welirang de bergplaatsjes Prigèn en Trètès kun nen zien liggen". Mijn liefste herinnering heb ik wel aan mijn moeder. Zij was een strenge, maar 'oen Jieve hartehjke vrouw. Uiterst zorgzaam vooral als wij ziek waren. Als ik erg ziek was mocht ik bij hoar m het g bed slapen. Pa sliep dan zolang in mijn bed, maar Ma sliep geloof ik nooit als een van ons ziek was. Als ik uit koortsdromen ontwaakte, zat zij altijd rechtop naast mi), haar koele: hand op m.jn hoofd. Soms compreste ze mij met ketimoensap, uitjes en azijn. Deed dan hele verhalen tot ik moe weer insliep. 's Middags zorgde ze, dat allen hun eten kregen aan tafel, zijzelf kwam naast mijn bed eten. Als ik buikpijn had werd ik met beras Kentjor behandeld, maar als die buikpijn kwam van te veel roedjak eten of schoolziekte, dan kwam de fles met castor- olie eraan te pas. En njengen of niet, innemen! Ze was erg trots op haar enige dochter vooral op mijn mooie krullen (nu niet meer, mijn haar al beboeloek). Als er een feestje was of parade, dan werd het in papillotten gezet. Ik werd als een pop aangekleed en een knots van een strik sierde mijn pijpekrullen. Maar o, ik had er zelf zo'n hekel aan, want dan mocht ik niet ravotten! Toen er op een keer weer eens parade was, dacht ik het gevonden te hebben. In de middaguren sloop ik naar de keuken zonder dat kokkie me zag en besproeide mijn haar rijkelijk met klapper olie. Ma was woedend toen ze m n haar s avonds voor het slapen gaan in de krul wou zetten. Voor straf mocht ik niet mee naar de parade, de vol gende morgen. Ja en toen spijt! Mijn broer Lex was vroeger mijn lievelingsbroer. Als je ouder wordt, ga je ook milder over ande ren denken, maar toen was Lex de liefdste van de allemaalste. Hij was ook de enige van de vijf broers, die werkelijk leuk met mij kon spelen. Van een melkkistje had hij een poppenhuis voor mij gemaakt en van de tapijtjes uit de Turmacsigaret- tentinnetjes, die hij van onze kostganger kreeg, mocht ik een paar uitzoeken om er mijn poppenwo- ning mee aan te kleden. Urenlang kon hij op z n hurken bij mij zitten, poppekleertjes naaiend of ko kentje spelend met uitgeknipte plaatjes van de om slagen van conservenblikjes. Van mijn kant probeerde ik wel eens wat terug te doen om mijn dankbaarheid te tonen, maar dat viel altijd verkeerd uit. Als hij bv. na schooltijd in een hevig gevecht gewikkeld was en ik zag t, kwam ik hem altijd te hulp, door zijn belager met de griffeldoos te bewerken, maar inplaats dat Lex mij dankbaar was werd ik gedjitakt. Later begreep ik het beter, want het is ook niet leuk als er van je gezegd wordt: „Die fèn, hij durf alleen als ister zijn zusje!" Over Malang gesproken, misschien doet het vele Malangers goed te weten, dat het „zwembad" Wen- dit geheel gemoderniseerd is door de Indonesiërs. Ze hebben er een echt Lunapark van gemaakt en ook Ngliëp, het plaatsje aan het Zuiderstrand is geheel gemoderniseerd. Er staat een goede pasanggrahan daar. U- Op zondag, 24 juli heeft te Croy (Eindhoven) een grote smulavond met Indische dansen, plaats ge- vonden. Op de smulavond heeft Mej. Mary de Vrijer op haar eentje heel gracieus en stijlvol de kaarsendans en de Serimpidans uitgevoerd. Het viel zo in de smaak, dat gevraagd werd of genoemde jonge da me bereid zou zijn meerdere meisjes op te leiden, om binnen niet al te lange tijd het publiek nog eens van zo'n avond te laten genieten, maar dan met een groter aantal danseresjes. U ziet, ze gaan niet allemaal in een hoekje zitten en dat er ge lukkig ook geestelijke leiders zijn, b.v. de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor Raaymakers van de Pius X parochie in Eindhoven, die begrip tonen voor de noden en behoeften van de Indische Neder landers, ook al door hun een prettig avondje te bezorgen. 's Middags als Pa en Ma hun dutje deden, gingen Jan, m'n oudste broer, en Lex wel eens worste len „voor foppentjes". Dat spel liep meestal op „echtjes" uit. Het verhaal van Kain en Abel had in dien tijd zo'n indruk op me gemaakt, dat ik Jan steeds vergeleek met Kain en Lex met Abel. En verbeeld je eens dat mijn lievelingsbroer dood geslagen zou worden! Het gebeurde daarom meer dan eens, dat ik Ma stilletjes wekte, die 't dan steeds van de twee won met een sapoe lidi. Daarna betreurde ik meestal lange tijd een bondjol, die me door beiden vakkundig bezorgd werd. Een andere broer, Adé, kon uren in de man- dikamer zoek brengen. Hij zeepte zich dan wel 20 maal in en loeide daarbij met sterk vibrerende stem fragmenten uit operas. Wij zaten meestal heel geduldig op de galerij te wachten tot het „Caruso" behaagde te voorschijn te komen. Alleen als het Pa begon te vervelen en hij met donderend geweld op de badkamerdeur beukte, was Adé bin nen 5 minuten klaar, sloop naar buiten, intussen schichtig glurend naar de achtergalerij waar Pa furieus kijkend z'n shagje zat te roken. En als je heel goed keek, zag je het water nog van Adé's blote benen afdruipen. Toen hij op een middag weer z n aria s zong in de mandikamer, werd er een rat in de tuin gesig naleerd, die echter meteen het badkamerslootje in vloog toen Tarzan zich op hem wilde storten. Bij na ogenblikkelijk staakte het ,,'t Drinklied" uit La Traviata. De rat, kennelijk geschrokken van de blote „Caruso", koos het hazenpad lang de zelfde weg die hij gekomen was. Op hetzelfde mo ment vloog de badkamerdeur open en daar poseer de Adé poedelnaakt, rechtop als het standbeeld van Jan Pieterzoon Coen op het Waterlooplein de rat nawijzend, terwijl hij bevend stamelde: „daar gaat de muis". Baboe Annah, die op de galerij stond te strijken, sloeg discreet haar handen voor de ogen en ka kelde haar hele lata-repertoire af. Verder was iedereen met stomheid geslagen. Adé, die eensklaps realiseerde hoe hij daar prijkte, probeerde met bei de handen zijn naaktheid te bedekken, wat hem na tuurlijk maar gedeeltelijk gelukte. Het duurde even voor hij de tegenwoordigheid van geest bezat een veilig heenkomen te zoeken achter de deur, die dreunend achter hem dichtsloeg! NON (Advertentie) Gaskolectra (sedert 1931) Keizersgracht 486 Amsterdam, tel. 43772 en 32716, levert U franco uit de ruime keuze van goederen, zo als meu belen, woningtextiel, kleding, alle soorten haar den en kachels, stofzuigers, geijsers, wasmachines, koelkasten, radio, televisie, huishoudelijke art. glas- en servieswerk, enz. enz. Prima service, betaling in overleg. Wij lichten U gaarne nader in.

Tong Tong | 1960 | | pagina 9