TEM NESPANDA TOURS Torremolinos bij MALAGA n'/s VAN HIER EN GUNDER 16 Alweer een oude bekende Brieven van de Costa Del Sol zoo, zee en bergen van Andalusië maken uw vakantie onvergetelijk Zoek de zon op in Excursies mogelijk naar Gibraltar, Granada, Ronda, Sevilla, Cordoba en Tanger. Eventueel „stop over" te Madrid op heen- of terugreis. 16 dagen vei blijf hotel voll. pensionvanaf f 685 23 dagen verblijf hotel vod pension vanaf f 795. 16 dagen verblijf villa, excl. maalt vanaf f 580. 23 dagen verblijf villa, excl. maalt vanaf f 652 Alle prijzen zijn incl. vliegreis, vraagt prospectus. Boekingen bij HESTA CRANS Co Plein 22a, DEN HAAG - Tel. 184250. Goofers Trading NESPANDA TOURS, W. de Zwijgerlaan 155, Den Haag Telefoon 541159. Van Hier en Gunder is onze belangrijkste rubriek. Voor het eerst in de historie van de Indische journalistiek bestaat ergens een vrije uitwisseling van gedachten over de meest uiteenlopende onder werpen. De Indische burger stuurde destijds haast nooit ingezonden stukken in en doet het nog steeds slecht in de Hollandse pers. Omdat wij hier vaak „als vreemden" spreken en niet verstaan worden. In TONG-TONG voeden wij elkaar op. sterker dan uit welke andere kolom ook in dit blad is hier de psychologie van de Indischman te herkennen. ,,lk ben benieuwd hoeveel verbolgen brieven je hebt ontvangen op dat stukje over .producten van' on tucht(TT No. 3) v. d. K. Niet veel. Men heeft zich er over het algemeen vrolijk mee gemaakt. In één brief werd nogal verdacht kort gevraagd om naam en adres van de briefschrijver. Verscheidene antwoorden aan J.V. werden ter plaatsing aangeboden. Aangezien mensen als hij dit blad niet lezen, heeft plaatsing van deze antwoorden geen zin. Overigens werd hetzelf de stukje ook ingezonden aan een groot dagblad en kreeg bevredigend veel scherp commentaar, ook van niet-Indische lezers. Waaruit moge blijken dat gezonder meningen toch wel veld winnen de laatste tijd. ..Blijft het toch niet beter plaatsingvan zulke stukjes te vermijden? Stemming maken is altijd ver keerd." K. Br. Tong-Tong maakt geen stemming. Tong-Tong neemt waar. Niet alleen wat „lekker" is in een sa menleving, maar ook wat gevaarlijk is. Een nor male plicht van een normaal blad. ,,Dc betrokken mening is alleen maar „ouwerwets' daterend uit de tijd dat elk huwelijk van een Chris ten met een heidin veroordeeld werd. Een bewijs dat we zo min mogelijk terug moeten kijken, maar sneller vooruit gaan." L. M. W. Het verband is ons niet erg duidelijk. Bedoelt de geachte inzender dat we gemakkelijker vooruit komen als we maar blind blijven voor fouten in het verleden? Waar „history is the springboard to the future" (McMillan), lijkt het ons juist nuttig allerlei gebreken in deze springplank tijdig te repa reren voor we in onze vrolijke sprong naar de toekomst een lelijke smak maken. In Buitenzorg woonde voor de oorlog het Hoofd van het IEV, de heer dr. ir. White. Waarom is er nooit iets over hem geschreven in TT? Zo heb ik nooit eens wat gelezen over prof. dr. Engelen, die kort geleden in Rijswijk is overleden. A M. Waarom? Omdat wij geen blad zijn met 100.000 lezers en een staf van 20! Geen tijd genoeg; geen geld genoeg. Want researchwerk kost veel! Als de heer A. M. ons lijstje zag van biografieën die PER- LOE geschreven moesten worden, zou hij mét ons bedroefd zijn over de armoede van TT en het gebrek aan medeleven van de enorme groep van 300.000 Nederlanders uit Indië. Want daardoor gaat een ontzagwekkend brok historie toch wel verloren. Een oplossing: lezers helpen uit zichzelf door het schrijven van korte biografieën die wij zullen plaatsen. In "Televizicr" vertelde Willem Brandt dat alleen z.g. ..import'-Nederlanders door de Jappen' zijn ge ïnterneerd en dat z.g. Indische Nederlanders vrij waren. Ook dat vele Ind. Ned. aanvankelijk waren geïnterneerd, doch later vrijgelaten." H. J. A. We maken onze lezers erop attent dat de bekende Juwelier-Horloger Olieslagers, één van de oudste zaken in het voormalige Batavia (op Noordwijk) thans gevestigd is in Haarlem, Grote Houtstraat 109 De eigenaar is de heer J. L. KIEK, die U graag met raad en daad terzijde zal staan, wanneer U een keus komt maken in zijn zaak. Als Willem Brandt dat inderdaad zonder eni ge restrictie gezegd heeft (wat wij moeilijk kun nen aannemen), is inderdaad een lelijke fout ge maakt. Wij kregen overigens meer brieven, die hierover verontwaardigd waren. In elk geval moet dus een verkeerde indruk zijn gevestigd. Het gerin ge percentage dat „vrij" was, mag geen naam hebben bij de tienduizenden die krijgs- of burger gevangene waren. Het offer dat de Indische groep zowel binnen als buiten de kawat gebracht heeft voor het Vaderland is groter dan men hier helaas ooit beseffen zal. Mede in verband met de tentoonstelling „Neder land en de Tropen" in het Koninklijk Instituut voor de Tropen in Amsterdam zullen wij, in sa menwerking met het Koninklijk Instituut voor de Tropen, twee avonden organiseren, te weten: Op 6 oktober 1960 een tropenavond in de aula van het Instituut speciaal voor de leerlingen van middelbare scholen, waarbij de tentoonstelling „Nederland en de Tropen" zal worden bezichtigd en waarna enkele korte interessante lezingen zul len worden gehouden, afgewisseld met Surinaamse muziek; Op 10 oktober 1960 een muziek-, zang- en dans- manifestatie uit de tropische en subtropische ge bieden voor de ouderen. Ook deze avond wordt gegeven in samenwerking met het Koninklijk In stituut voor de Tropen. Wie z'n sluimerend of knagend hein.wee naar ons geliefd zonnig Indië enigszins wil stillen, zal dit ongetwijfeld kunnen doen aan de Costa del Sol (in Zuid-Spanje) met Malaga als hoofdplaats en Torremolinos als badplaats. De Costa del Sol met z'n heerlijk, uitgestrekt en mooi glooiend strand, is wel een van de ge zondste en aantrekkelijkste streken van Spanje, te prefereren boven Noord-Spanje. Majorca, Oos tenrijk, alle Rivièra's, ja zelfs Griekenland. Het land lijkt dor, maar is zeer vruchtbaar. Het he le jaar door heeft men er verse groenten en vers fruit. Heel veel Indische gewassen als: teboe, oebi, rijst, djagoeng, laboe enz. worden er verbouwd. In de winter komt de temperatuur niet beneden 15°. Centrale verwarming en gewone haarden zijn daar niet bekend, wel open haarden en de „brasero" en soort angelo, die met brandende arang of steenkool eenvoudigweg onder de tafel wordt geplaatst, ter verwarming van het vertrek. In de zomer is het er wel eens 38°, maar beslist niet onaangenaam warm, vanwege de geregelde, heerlijke, frisse zeewind (niet als in Scheveningen) Als leerkracht was ik op de warmste zomer- vacantietijd aangewezen, maar ik vond het er heerlijk. De heerlijke Spaanse maaltijden (veel vis als tjoemi2, verse terie, grote oedang) worden heel vlug klaar gemaakt en zijn erg goedkoop (vanaf 12 pesetas; 1 pesetas 6,3 ct) Het zijn flinke porties. Voor weinig geld krijgt men als des sert een heerlijke ijskoude grote schijf semangka, een portie koude muskaat-druiven. Een fris glaas je wijn kost ongeveer een dubbeltje en een over heerlijk kopje espresso-koffie 3 pesetas (in een gezellige koffie-bar). Men zit heel veel buiten. Voor 5 pesetas krijgt men een lekker ontbijtje van chur- ros (gebakken oliebollendeeg, in krakelingen) en een kopje espresso koffie en voor 7 pesetas: 2 besmeerde roti manis met expresso koffie. Voor de churros staat men in de rij, net als voor een pisang goreng warong. Het volk is vriendelijk, be hulpzaam, innerlijk beschaafd, rustig en tevreden. De passers zijn uniek, met hun Indische fruit en Indische groenten en doen veel aan Pasar Glodok denken, maar zijn schoner. Men krijgt er: seman- ka, papaja, delima, kesemek, sirih kajak, allerlei soorten pisangs, enz. en ook de heerlijke bakalao (zoute vis) die ook in staafjes gesneden en ge roosterd, bij de borrel wordt gegeten! Lekkerrr! Een busritje van Torremolinos naar Malaga (voor 6,5 pesetas) is gezellig, fris en leerzaam. Wie het stadsleven prefereert, kiest Malaga en wie het strandleven prefereert, kiest Torremolinos als verblijfplaats. TOURISTE

Tong Tong | 1960 | | pagina 16